CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

Text: Hana Bartušková

24. 11. 2021

0 komentářů

Několikanásobné zhodnocení během roku? Hledejte u kryptoměn

 

foto: Shutterstock

Kryptoměny se pomalu a jistě stávají nejen součástí portfolia holdujících nadšenců, ale i do krypta méně nadšených investorů. Letošní rok byl pro kryptoměny zářným. Bitcoin dosáhl opět svého rekordu a další altcoiny se také činily. Které kryptoměny se tedy vyplatí sledovat? Zisky jsou často ve stovkách procent. 

Hvězdný bitcoin

Bitcoin se v letošním roce stal jedním z nejvýraznějších aktiv s nejsilnějším růstem. Od ledna 2021, kdy dosahoval ceny 29 tisíc USD dosáhl svého maxima v dubnu. Téměř 65 tisíc USD potěšilo kdejakého investora a přilákalo mnoho investorů nových. Za čtyři měsíce vyrostl bitcoin na více než trojnásobek.

V polovině listopadu se bitcoin prodával zhruba za 64 tisíc amerických dolarů. Zhodnocení za deset a půl měsíce je tak asi 220%. Za každý investovaný dolar jste při prodeji v půlce listopadu mohli získat dva dolary a kousek. Pro srovnání: neznámější americký index S&P 500, vykázal za stejné období růst na 125 %.

I tak ale není bitcoin nejrychleji rostoucí kryptoměnou. A minimálně několik měn ho svým růstem dotahují.

Ethereum, aneb sledujeme nástup nového krále?

Bitcoinový růst nebyl nic proti růstu další zavedené kryptoměny a to etherea. Ten rok začal na ceně 730 USD, zatímco nyní v polovině listopadu se prodává za zhruba 4 570 USD a od té dále roste. To činí z etherea vysoce výnosné aktivum letošního roku. Za jeden investovaný dolar můžete nyní získat zhruba 6 dolarů a jeden čtvrťák. Růst byl za letošní rok kolem 625 %.

REKLAMA

Podobně jako cardano (viz níže) je i ethereum v první řadě platforma pro transakce a až poté kryptoměna běžící na této platformě. Nejčastěji bývá ethereum skloňované v souvislosti se smart kontrakty, které jsou uzavírány právě na této platformě. A ethereum jako měna poté pohání a odměňuje fungování platformy.

Cardano, aneb nová hvězda

Cardano se na začátku letošní roku prodávalo asi za 0,3 USD, zatímco teď v polovině listopadu ho můžete prodat za dva dolary, či lehce pod dva dolary. To představuje růst kolem 666 % a cardano tak zdatně drží krok s ethereem. Cardano ostatně už na konci loňského roku zařadila řada kryptoexpertů k hvězdám nastávajícího roku. A jak to tak vypadá, tak některé předpovědi občas vyjdou i v kryptosvětě. Cardano představuje v současnosti jednu z top 5 kryptoměn.

Cardano je jak mladší a šikovnější sourozenec etherea. Je to kryptoměnová platforma, která provozuje nejen cardano, ale i další tokeny. Označuje se za tzv. třetí generaci platformy kryptoměn. Po bitcoinu, který umožnil transakce bez centrální autority, a ethereu, který přinesl smart kontrakty a další programovatelnost, pak cardano nabízí hlavně udržitelnost a možnosti dalšího rozvoje bez technologického limitu.

Jiné altcoiny můžou nabídnout ještě víc

Polkadot: Kryptoměna polkadot se prodávala na začátku tohoto roku za asi 10 dolarů, v současnosti ji koupíte za 41 USD. Zhodnocení dosáhlo v letošním roce za deset měsíců asi čtyřnásobku.

REKLAMA

Dogecoin: Poměrně neznámá kryptoměna dogecoin zaznamenala v letošním roce raketový růst. Z hodnoty zhruba 0,01 USD se zvedla až na současnou cenu 0,24 USD.

BinanceCoin: Stejně veřejnosti neznámá binanceCoin pak na začátku roku stála asi 42 dolarů, zatímco teď ji koupíte za 580 USD. Svou hodnotu tak kryptomince více než zdesetinásobila.

Jaký je ale problém s výnosností a ziskovostí těchto altcoinů? Největším úskalím je to, že ať se budete snažit sebevíc, tak u kryptoměn nedokážete načasovat trh. Ani největší experti nejsou schopni předvídat, která kryptoměna v budoucím období poroste. Je možné si pravděpodobně vytipovat pár kryptoměn, především těch zavedených a stabilních, jako je ethereum nebo samozřejmě bitcoin. A je nejspíš bezpečné říct, že tyto měny v dlouhodobém horizontu dále porostou.

Vybrat ale tu správnou malou neznámou alternativní měnu a vsadit si na její růst? To není vůbec jednoduché a často se to nepodaří ani těm, kteří se kryptoměnám věnují, natož drobnému investorovi. Ano, můžete mít štěstí, ale s daleko větší pravděpodobností štěstí mít nebudete. Vidina zhodnocení je samozřejmě lákavá, opravdu málokteré aktivum vám nabídne za rok desetinásobnou hodnotu. To riziko se ale často nevyplatí.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude „zelenější“ kryptoměna přístupnější?

Kryptoměny jsou často kritizovány pro svou „těžbu“ jako neekologické. Ethereum však po největší úpravě v jeho historii začalo fungovat na jiném systému, který energetickou náročnost snižuje. Může tak přinést další možnosti i přilákat nové investory.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

26. 09. 2022

Kryptoměnová zima

Jak investovat v dlouhé kryptoměnové zimě, která nás čeká?

Před čtvrt rokem v červnu, když začala cena bitcoinu klesat, jsem to možná zaslechla poprvé. Že se blíží kryptoměnová zima. Bylo to napsáno opatrně a spíš jen tak mimochodem. Teď už se kryptoměnová zima skloňuje v mnoha pádech. Bitcoin je na méně než polovině hodnoty, co měl […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

14. 09. 2022

Investovat do NFT

Jak moc se vyplatí investovat do NFT?

NFT jsou nové hvězdy mezi kryptoměnami. Nejsou to kryptoměny, jsou to umělecká díla s potvrzením původu a historie. Nejsou to bezcenné online obrázky, ale unikátní kódy, které přisuzují to dané umělecké dílo jen vám. Každý ho může sice vidět, každý si ho může zkopírovat, ale vlastnictví je […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.