CZK/€ 24.385 -0,25%

CZK/$ 22.897 -0,38%

CZK/£ 28.083 -0,36%

CZK/CHF 25.275 -0,44%

Text: Petr Zámečník

26. 10. 2015

0 komentářů

Akciové fondy: Trhákem je Turecko

 


 

Zatímco v září podílové fondy zaznamenaly hluboký propad a stáhly Index ICZ pravidelného investování po dvouměsíčním výplachu pod úvodní hodnotu 1000 bodů, v září otočily a přidaly 2,57 %. Index ICZ se tak usadil na hodnotě 1008 bodů. Problémy světové ekonomiky a trhů ale zdaleka nebyly zažehnány. Čínská ekonomika stále stojí na hliněných nohách tarotových vojáků a vzdoruje snahám vlády a centrální banky ke zpevnění růstu. Stejně tak data z americké ekonomiky nepřinesla přesvědčivý důkaz o stabilizaci, ale podpořila rozhodnutí Fedu nezvyšovat úrokové sazby.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-rijen-2015

Zdroj: Investujeme.cz

Oživení na světových trzích v uplynulém měsíci se významnou měrou podepsalo na úspěchu akciových fondů. Z 338 sledovaných podílových fondů nerostlo pouze 38 z nich. Zbývajících 300 zaznamenalo alespoň minimální nárůst hodnoty.

Nejvíce se dařilo akciovým fondům zaměřeným na investice do tureckých akcií, které v předešlých dvou měsících významně ztrácely, spolu s fondy investujícími do společností těžících zlato a do energetických společností. Mezi desítkou nejrůstovějších je také jeden fond zaměřený na Indonésii a jeden na Rusko.

„Zlatým“ společnostem svědčí růst ceny žlutého kovu, který se ještě před čtvrtletím obchodoval pod 1 100 USD/oz., před měsícem jen letmo atakoval hranici 1 140 USD/oz. a v posledních 14 dnech se prodává mezi 1 160 a 1 190 USD/oz.

Ropa (Brent) v posledních měsících kolísá kolem 48 USD/barel. V posledním měsíci se ale držela převážně nad touto úrovní, což mohlo podpořit ceny energetických společností. Proto se dařilo i fondům zaměřených na jejich akcie.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 9. a 20. 10. 2015

Parvest Equity Turkey

11,68%

Parvest Equity Indonesia

11,62%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

11,58%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL RESOURCES CZK

11,33%

HSBC GIF Turkey Equity A EUR

10,99%

Parvest Equity World Energy

9,69%

ESPA Stock Istanbul

9,65%

NN (L) Energy (CZK)*

8,41%

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

7,61%

HSBC GIF Russia Equity A USD

7,27%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Ztrátových akciových podílových fondů bylo výrazně méně než ziskových. Nejvíce ztrácely biotechnologie – stejné biotechnologie, které patří dlouhodobě k nejvíce rostoucím. Jedná se tak pravděpodobně o korekci předešlého růstu. Poklesu se ale dočkaly také fondy zaměřené na medicínu a zdravotní péči obecně.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 9. a 20. 10. 2015

Franklin Biotechnology Discovery

–15,21%

ESPA Stock Biotec

–13,38%

Parvest Equity World Health Care

–9,57%

Fond farmacie a biotechnologie

–4,48%

Raiffeisen HealthCare-Aktien

–3,43%

NN (L) Health Care

–3,18%

FF – Global Health Care Fund A-ACC-EUR

–3,16%

Templeton Africa Fund A(acc) USD

–2,93%

Infond Life, akciový podfond

–2,83%

Franklin U.S. Opportunities Fund

–2,59%

 Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Krize nekončí?

Ekonomická expanze zejména ve Spojených státech s sebou přináší opět staronová rizika. Znovu roste podíl sub-prime hypotečních úvěrů poskytnutých Američanům s nižší bonitou a může být opět jen otázkou času, kdy se rozpoutá nová hypoteční, realitní a finanční krize. Ostatně i levné peníze v Evropě přivádějí realitní trhy některých měst na pokraj nemovitostní bubliny.

Evropa má ale ještě jeden velký problém: Regulaci. Evropské úřady pod taktovkou politiků připravily nová regulatorní opatření, která svým rozsahem desetinásobně převyšují své předchůdce. Zejména finanční instituce se musí soustředit na zavádění nových postupů, reportů a omezení a nemohou se plně věnovat svému byznysu. To pochopitelně vede k nižšímu hospodářskému růstu i nižší výkonnosti podniků.

Negativní dopad přebujelé regulace na hospodaření bank připustil na pondělní Výroční konferenci České bankovní asociace „Cui bono regulace?“ i guvernér České národní banky Miroslav Singer. Naštěstí podílové fondy spravující majetek drobných investorů jsou dostatečně mobilní a mohou se poměrně snadno přestěhovat do zemí, kde přebujelá regulace zatím nehrozí…

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *