CZK/€ 24.725 +0,32%

CZK/$ 22.775 +0,55%

CZK/£ 29.040 +0,24%

CZK/CHF 24.963 +0,32%

Text: Petr Zámečník

26. 07. 2016

0 komentářů

Akciové fondy: Brexit zapomenut, dominuje Olympiáda

 


 

Uplynulý měsíc byl plný událostí, které měly ambici stát se spouštěčem korekce na akciových trzích. Některé z nich sice krátkodobě pokles přinesly, ten byl ale velmi rychle vystřídán opětovným růstem. Za měsíc tak Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů vzrostl o 4,86 % na 1007,5 bodu.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-cervenec-2016

Zdroj: Investujeme.cz

V červnu 2016 drželo pod tlakem Papinova hrnce zejména evropské akcie britské referendum o vystoupení z Evropské unie – Brexit. Nervozita napomohla snížení Indexu ICZ v průběhu června o 1,77 %. Následné překvapivé „ano“ Britů k opuštění EU zamávalo kapitálovými trhy: akcie v Německu propadly o 9 %, v Česku o 10 %, britská libra oslabila nárazově o 10 % a dál klesala, vůči dolaru oslabilo i euro a vůči euru i česká koruna. Zdálo se, že je korekce již nevyhnutelná, pokud se rovnou nepřenese do nové finanční krize.

Nestalo se. Trhy se záhy zklidnily, když se ukázalo, že se zas tak moc neděje. Velká Británie zahájí výstupový protokol nejdříve v příštím roce a celá jednání se poté mohou protahovat na další dva roky. Velmi pravděpodobným výsledkem je, že se uzavřou jiné dohody, které budou nahrazovat většinu smluv o volném pohybu osob, zboží i kapitálu, a tak běžný občan nic nepozná. Jen britští cestovatelé se nebudou moci chlubit cestovním pasem Evropské unie… a Velká Británie možná nebude až tak velká…

Po hlasování o Brexitu se o slovo přihlásili Irové a Skoti. Cítí se podvedeni. Skotsko upustilo od separatistických snah pod příslibem vstupu a setrvání v Evropské unii a Severní Irsko a jeho IRA (Irská republikánská armáda) se zřekla násilí – proč bojovat za odtržení Irska a jeho připojení k Irsku, když jsme spojení v EU? To ale nyní padne…

Fotbalové EURO se nakonec obešlo bez teroristických útoků. Zřejmě teroristům stačily „běžné“ výtržnosti fotbalových fanoušků – či přesněji fanoušků vandalismu a drobného násilí pod zástěrkou fotbalového fanouškovství. Horší to ale bylo na oslavách svátku dobytí Bastily 14. července.

Francouz tuniského původu se rozhodl pod hlavičkou teroristické organizace zvané Islámský stát pozabíjet nákladním automobilem a následnou střelbou desítky lidí včetně dětí. Islamistům ale zdá se dochází ekonomická munice a trhy na rozdíl od zasažených obětí a jejich rodin vraždění nepocítily. Kapitálové trhy si již na občasné běsnění teroristických hovad zvykly…

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 5. 2016 a 20. 6. 2016

AMUNDI FUNDS EQUITY BRAZIL

19,83%

Parvest Equity Brazil

18,07%

HSBC GIF Brazil Equity A USD

18,04%

Aberdeen Global – Brazil Equity (USD)

18,02%

NN (L) Latin America Equity

13,73%

PineBridge Latin America Fund

13,65%

Aberdeen Global – Latin American Equity (USD)

13,53%

AMUNDI FUNDS EQUITY LATIN AMERICA

13,40%

Pioneer Funds – Latin American Equity

13,10%

Parvest Equity Latin America

12,99%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Pozitivně akciové trhy vnímají blížící se Olympijské hry. V uplynulém měsíci jsou brazilské akcie na výsluní a posilují až téměř o 20 %.  S sebou vynesly též podílové fondy zaměřené na Latinskou Ameriku. Do desítky nejziskovějších akciových fondů se tak nedostal žádný jiný než zaměřený na brazilské či jihoamerické akcie.

Nejhůře v uplynulém měsíci dopadly nejen fondy s britskými akciemi v portfoliu. Nedařilo se ani tureckým a italským akciím.

Turecký pokus o puč nevyšel a byl potlačen během jediného dne. Následně současný prezident Recep Tayyip Erdoğan zahájil čistky v policii, armádě, soudech, školách, úřadech… a ve vězení či na dlažbě skončilo přes 50 tisíc příznivců jeho odpůrce a pravděpodobného iniciátora pokusu o puč, kterým měl být duchovní vůdce Muhammed Fethullah Gülen. Navíc chce prezident zavést trest smrti se zpětnou platností. To se pochopitelně nelíbí jak Evropské unii, tak akciovým trhům, které vnímají rostoucí riziko tureckých investic.

Italské akcie naopak vnímají negativně zprávy o špatných úvěrech v italských bankách, které se vyostřily britským referendem o výstupu z EU. Itálie je ale od Česka daleko a varování před možnými následky italské krize zaznívají jen sporadicky. A uší, které by je poslouchaly, je ještě méně. Vždyť Turecko a Brexit jsou mnohem atraktivnější a akčnější, tak proč se dívat do knih italských bank?

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 5. 2016 a 20. 6. 2016

Franklin European Small-Mid Cap Growth

–8,32%

HSBC GIF Turkey Equity A EUR

–6,87%

Parvest Equity Turkey

–6,05%

HSBC GIF UK Equity A GBP

–5,81%

Pioneer Funds – European Potential

–4,97%

CS EF Italy B

–4,36%

Pioneer Funds – Italian Equity

–4,16%

Top Stocks

–3,91%

CS EF European Property B

–3,34%

FF – European Smaller Companies Fund A-Acc-EUR

–3,04%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Brexit bude tématem ještě hodně dlouho a bude přinášet řadu zajímavostí. Jednou z nich je snaha francouzského prezidenta Françoise Hollanda převést finanční centrum z londýnského City do Paříže. Francouzské banky přitom zatím ani nepochopily, že šek je pro běžné placení ne zcela optimálním nástrojem. A zkuste si vyřídit ve Francii s bankou cokoli mimo pobočku… pardon, mimo vaši domovskou pobočku. Budete si připadat jak v České republice v 90. letech minulého století.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *