Sobota 16. října. Svátek má Havel.

Akciím vévodí rozvíjející se trhy a biotechnologie

Investice 26.08.2014 | 21:38 1 Komentář

Americké akcie sice v srpnu opět přepisovaly historická maxima, ale mezi nejúspěšnější akciové trhy nepatřily. Akciovým fondům vládnou zejména rozvíjející se trhy v Asii na čele s Indií, případně země seskupení BRIC. Měsíčním vítězem ale nakonec byly biotechnologie a i díky nim Index ICZ  opět překonal své maximum.

Po více než procentní ztrátě v červenci se akciovým fondům v průběhu srpna opět dařilo a index ICZ tak přidal za měsíc 2,06 %. Celkově se tak hodnota indexu po půl roce existence dostala na hodnotu 1080,77 bodů (při východiskové hodnotě 1 000 bodů ze dne 20.2.2014)

U amerických akciových indexů jsme se tento týden sice dočkali dalšího pokusu o překračování psychologických kulatých hranic (DJIA přes 17 100 bodů, Nasdaq 100 přes 4 000 bodů a S&P 500 v pondělí dokonce poprvé v historii přes 2 000 bodů, i když jen na krátkou chvíli), nic z toho ale pořadí na nejvyšších, nebo nejnižších příčkách neovlivnilo. Jednak je to kvůli tomu, že počítáme index k 20. dni v měsíci a také kvůli tomu, že akcie v USA nejsou jedinými, které dlouhodobě rychle rostou.

Na opačném pólu jsou pak akcie na evropských trzích, které dlouhodobě ztrácejí a fondy na nich zaměřené okupují spodní příčky v celkovém hodnocení portfolia. V příštím měsíci se to však již možná změní, jelikož přísliby finančních stimulů ze strany ECB začátkem tohoto týdne hodně pomohly akciím v Evropě, zejména v Německu a Francii (a to i přes špatné německé Ifo a pád vlády ve Francii), k růstu. Akcie v eurozóně zaznamenaly v posledních dvou dnech nejvýraznější dvoudenní růst za posledních 14 měsíců.

Může se ale klidně stát, že se konečně nedočkáme nějakého výraznějšího propadu, jelikož před sebou máme nejhorší měsíc pro akcie – září. I když se tak ale nestane, budou mít evropské akcie co dělat, aby dohnaly ztráty z posledních měsíců. Nejhůře na tom byly v měsíci od 20.7.2014 do 20.8.2014 akcie zaměřené na trh Itálie, přičemž nejhorším fondem se stal fond FF – Italy A-ACC-Euro, který ztratil za měsíc bezmála 4 % (-3,98 %). Druhou a čtvrtou nehorší výkonnost si připsaly rovněž fondy investující primárně v Itálii (CS EF Italy B –3,8 % a Pioneer Funds – Italian Equity –3,62 %). Mezi ně se pak vklínil poražený z minulého měsíce, FF – Iberia A-ACC-EUR, který za měsíc ztratil 3,75 %. Tyto čtyři fondy olupují spodní příčky také v celkovém hodnocení fondů (FF – Italy A-ACC-Euro –5,89 %; FF – Iberia A-ACC-EUR –5,53 %; Pioneer Funds – Italian Equity –4,44 %; CS EF Italy B –4,13 %). Přes čtyři procenta za půl roku ztratil ještě fond zaměřený na malé německé firmy, CS EF Small Cap Germany B (-4,11 %), kterému rovněž uškodila špatná výkonnost v srpnu (-3,07 %).

Itálie táhne dolů celou Evropu

Akcie v Itálii sice neměly špatný začátek roku, zejména díky optimismu, který přinesly přísliby možných reforem ze strany nového premiéra Matteo Renziho. Léto je ale nezastihlo v dobré kondici.  Mohou za to především špatná makrodata, která ukazují na propad HDP a špatné vyhlídky do budoucna, nebo příliš mnoho nezaměstnaných, zejména mezi mladými lidmi. Postrachem zůstávají problémy bank v zemích jižní Evropy a určitě nepomáhá ani „obchodní válka“ s Ruskem – to jsou sice problémy celé Eurozóny, ale dopad na Itálii je vskutku veliký a Italský akciový trh pak sebou táhne celou Evropu.

Zajímavostí na dně portfolia jsou měsíční propady fondů zaměřených na Turecko. Premianti z minulého měsíce s výkonností přes 6 % se tak o pár týdnů později octly na dně mezi fondy, které za měsíc ztratily přes tři procenta (Parvest Equity Turkey –3,25 %; HSBC GIF Turkey Equity A EUR –3,01 %). I to dokazuje, jak mohou být tyto trhy pro investory zrádné a při investici do nich je potřeba se obrnit trpělivostí a smířit se s velkou volatilitou. Nadšení ze znovuzvolení Tayyipa Erdogana premiérem opadlo, a i přes jeho silnou podporu vidí analytici, investoři, ale také ratingové agentury více rizik, zejména politických, než optimismu z možných reforem. Situaci nepomáhá také tažení organizace ISIL v sousedním Iráku a s tím související vojenské operace. Turecké akcie mají za sebou nejdelší sérii denních propadů ze téměř rok a světlo na konci tunelu je hodně vzdálené.

Biotech a emerging markets jasnými vítězi

V celkovém hodnocení nám díky špatným měsíčním výsledkům z první desítky vypadly fondy zaměřené na turecký akciový trh, a prvních osm míst tak zabírají stále fondy zaměření na indické akcie. Nejúspěšnější tři fondy pak dosáhly od začátku měření výkonnost přes dvacet procent (Amundi Funds Equity India Infrastructure 23,95 %, PineBridge India Equity Fund 23,33 %, HSBC GIF Indian Equity A USD 20,83 %). Přes 15 % se za prvních šest měsíců existence indexu dostalo 19 fondů a minimálně desetiprocentní výkonnost zaznamenalo 94 fondů, což je více než čtvrtina podílových fondů v portfoliu. Kromě Indie se daří celé východní a jihovýchodní Asii nebo zemím ve skupině BRIC. Zápornou výkonnost si pak v tomto období připsalo 31 fondů. Prakticky všechny investují v Evropě, nebo se soustředí na konkrétní evropskou zemi.

Měsíční statistiky ovládly dva fondy z oblasti biotechnologií (Franklin Biotechnology Discovery 16,67 %; ESPA Stock Biotec 15 %). Oba fondy sází na větší a zavedené společnosti, kterým evidentně věří a jejich portfolio je tak poměrně koncentrované (čtyři největší pozice představují největší hráče v oboru a zabírají v prvním fondu něco přes 32 % a u ESPA dokonce přes 34 % portfolia). Investoři u tohoto fondu pak musí spoléhat na dobrý výběr a cit manažerů a zároveň počítat s vyšší volatilitou fondů.

Přes deset procent za měsíc se dostaly také dva fondy zaměření na trhy středního východu a severní Afriky (Amundi Funds Equity MENA 11,44 %; Franklin MENA Fund 10,09 %). Zájem investorů o trhy MENA dokazují rostoucí objemy i počty titulů nově přicházejících na burzy. Od roku 2008, kdy přiliv kapitálu ochabl, zájem investorů roste, čemuž pomáhá například i fakt, že společnost MSCI přeřadila Kuvajt a Spojené arabské emiráty ze skupiny „Hraničních trhů“ mezi rozvíjející se trhy. Optimismus vyvolává také možné otevření akciového trhu v Saúdské Arábii pro zahraniční investory.

Nadprůměrně se dařilo také čtyřem fondům na trhy Číny a Hongkongu (HSBC GIF Hong Kong Equity A USD 11,4 %; FF – China Focus A-ACC-EUR 11,32 %; HSBC GIF Chinese Equity A USD 10,72 %; FF – China Opportunities A-ACC-EUR 10,36 %). Čínský akciový trh se po prvním půlroce opět vzpamatovává a dostává se do hledáčku investorů. Menší stimulační opatření, jako jsou nové peníze na železnice, nebo na rozvoj měst, ale i omezení daní menším firmám se ukázala jako „investor-friendly“ a Čína je opět černým koněm akciových trhů po celém světě.

Jeden komentář: “Akciím vévodí rozvíjející se trhy a biotechnologie”

  1. Bio napsal:

    Nejenom biotechnoligie, ale také biopotraviny by měly dobře fungovat. joooooooooooo­ooooooooooooo­ooooooooooooo­ooooooooooooo­oooooooooooooo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.