CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Jan Traxler

29. 01. 2013

2 komentáře

Akcie od roku 2000 rostou, ale index S&P 500 je bez výnosu

 


 

Často se mluví o tom, že akcie od roku 2000 stagnují nebo klesají. Ano, přední akciové indexy jako S&P 500 (americké akcie), DAX (německé akcie) nebo MSCI World (globální index) jsou dnes na nižší hodnotě než v roce 2000. Jenže to je jen část pravdy.

1. chyba – Indexy nezapočítávají dividendy

Většina akciových indexů nebere v potaz dividendy, pouze ceny akcií. Po započtení dividend bychom se u některých dostaly do plusu. Zejména v Evropě hrají dividendy zásadní roli ve výnosech akcií, dividendový výnos u akcií z indexu MSCI Europe se nyní pohybuje kolem čtyř procent ročně. Jak je vidět z následujícího grafu, to při reinvestování dividend (total return index) znamená obrovský rozdíl oproti cenovému indexu.

MSCI Europe od roku 1969: Dividendy se postaraly o 2/3 výnosu

traxler-indexy-130129-01

Zdroj: Pioneer Investments, MSCI, data k 30.6.2012

REKLAMA

2. chyba – Indexy preferují drahé akcie

Druhý graf poukazuje na ještě zajímavější fakt. Ve skutečnosti třeba v USA většina akcií od roku 2000 stoupla na ceně. Akorát jejich váha v indexu S&P 500 hrála zanedbatelnou roli. Naopak akcie s největší váhou v indexu od roku 2000 poklesly. Přední akciové indexy jsou totiž vážené podle tržní kapitalizace jednotlivých firem. Čím větší firma, tím vyšší má váhu v indexu. U některých méně diverzifikovaných indexů potom několik málo společností určuje celkový vývoj indexu.

Nemám nic proti tomuto konceptu, jako měrný ukazatel celkového vývoje trhu dává logiku. Ale je to proti logice investiční. Jako investor přeci nechci investovat více peněz do nejdražších firem, ale snažím se hledat podhodnocené akcie nebo firmy s vysokým růstovým potenciálem.

Index S&P 500, který sleduje vývoj cen pětistovky největších veřejně obchodovaných firem v USA, se pomalu blíží hodnotám z roku 2000 a 2007. Pokud bychom ale dali každé akcii v indexu S&P 500 rovnoměrné zastoupení (index S&P 500 Equal Weight), měl by dnes index dvojnásobnou hodnotu oproti roku 2000.

Rovnoměrně vážený index překonává kapitálově vážený index

REKLAMA

 traxler-indexy-130129-02

Zdroj: S&P Capital IQ

Už chápete, proč je tak stupidní a nerozumné slepě kopírovat indexy? Je vám nyní jasné, proč je většina globálních akciových fondů a indexových fondů na desetileté periodě ve ztrátě?

Kdo chce vydělávat, neměl by kupovat kapitálově vážené indexy. Nejefektivnější je vybírat jednotlivé akcie nebo investovat do aktivně spravovaného fondu, který se nebojí odchýlit od benchmarku. Jak je vidět na grafu výše, za deset let může být rozdíl i přes sto procent.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Patří akcie vojenského průmyslu do ESG portfolia?

Akcie vojenského průmyslu ESG investoři do svého portfolia už tradičně nezahrnují. Důvodem jsou etické obavy plynoucí ze spojení výrobců obranných systémů s válčením. Výdaje na obranu celosvětově rostou, ale zahrnutí těchto akcií do ESG portfolia je navzdory impozantním výsledkům obranných firem dál obklopené kontroverzemi. Investiční etika se totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 06. 2024

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Gekko

  30 ledna, 2013

  Hezký článek, přesto nechápu předposlední odstavec: „Je vám nyní jasné, proč je většina globálních akciových fondů… ve ztrátě?“ Vždyť v kontextu první části článku by měli být v pohodě nad indexy právě o inkasované dividendy (na rozdíl od ETF apod.).

  Odpovědět

 • inc

  31 ledna, 2013

  pravda stacilo si zakoupit Veolii, CEZ a podobne od pana prodejce pojistek

  Odpovědět