Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Akcie od roku 2000 rostou, ale index S&P 500 je bez výnosu

Investice Jan Traxler 29.01.2013 | 18:59 2 Komentářů

Přestože hodnota indexu S&P 500 je na stejné úrovni jako v roce 2000, jednotlivé akcie z indexu v průměru přinesly výnos přes 100 %. Jak je to možné?

Často se mluví o tom, že akcie od roku 2000 stagnují nebo klesají. Ano, přední akciové indexy jako S&P 500 (americké akcie), DAX (německé akcie) nebo MSCI World (globální index) jsou dnes na nižší hodnotě než v roce 2000. Jenže to je jen část pravdy.

1. chyba – Indexy nezapočítávají dividendy

Většina akciových indexů nebere v potaz dividendy, pouze ceny akcií. Po započtení dividend bychom se u některých dostaly do plusu. Zejména v Evropě hrají dividendy zásadní roli ve výnosech akcií, dividendový výnos u akcií z indexu MSCI Europe se nyní pohybuje kolem čtyř procent ročně. Jak je vidět z následujícího grafu, to při reinvestování dividend (total return index) znamená obrovský rozdíl oproti cenovému indexu.

MSCI Europe od roku 1969: Dividendy se postaraly o 2/3 výnosu

traxler-indexy-130129-01

Zdroj: Pioneer Investments, MSCI, data k 30.6.2012

2. chyba – Indexy preferují drahé akcie

Druhý graf poukazuje na ještě zajímavější fakt. Ve skutečnosti třeba v USA většina akcií od roku 2000 stoupla na ceně. Akorát jejich váha v indexu S&P 500 hrála zanedbatelnou roli. Naopak akcie s největší váhou v indexu od roku 2000 poklesly. Přední akciové indexy jsou totiž vážené podle tržní kapitalizace jednotlivých firem. Čím větší firma, tím vyšší má váhu v indexu. U některých méně diverzifikovaných indexů potom několik málo společností určuje celkový vývoj indexu.

Nemám nic proti tomuto konceptu, jako měrný ukazatel celkového vývoje trhu dává logiku. Ale je to proti logice investiční. Jako investor přeci nechci investovat více peněz do nejdražších firem, ale snažím se hledat podhodnocené akcie nebo firmy s vysokým růstovým potenciálem.

Index S&P 500, který sleduje vývoj cen pětistovky největších veřejně obchodovaných firem v USA, se pomalu blíží hodnotám z roku 2000 a 2007. Pokud bychom ale dali každé akcii v indexu S&P 500 rovnoměrné zastoupení (index S&P 500 Equal Weight), měl by dnes index dvojnásobnou hodnotu oproti roku 2000.

Rovnoměrně vážený index překonává kapitálově vážený index

 traxler-indexy-130129-02

Zdroj: S&P Capital IQ

Už chápete, proč je tak stupidní a nerozumné slepě kopírovat indexy? Je vám nyní jasné, proč je většina globálních akciových fondů a indexových fondů na desetileté periodě ve ztrátě?

Kdo chce vydělávat, neměl by kupovat kapitálově vážené indexy. Nejefektivnější je vybírat jednotlivé akcie nebo investovat do aktivně spravovaného fondu, který se nebojí odchýlit od benchmarku. Jak je vidět na grafu výše, za deset let může být rozdíl i přes sto procent.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

 

2 komentáře: “Akcie od roku 2000 rostou, ale index S&P 500 je bez výnosu”

  1. inc napsal:

    pravda stacilo si zakoupit Veolii, CEZ a podobne od pana prodejce pojistek

  2. Gekko napsal:

    Hezký článek, přesto nechápu předposlední odstavec: „Je vám nyní jasné, proč je většina globálních akciových fondů… ve ztrátě?“ Vždyť v kontextu první části článku by měli být v pohodě nad indexy právě o inkasované dividendy (na rozdíl od ETF apod.).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.