CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Text: Redakce

08. 02. 2012

10 komentářů

5 +1 zaručených investic, které neměly selhat, ale selhaly…

 


 

1. Energetická společnost Enron

Ještě v roce 2001 byla společnost Enron sedmou největší společností v USA s ročním obratem 100 miliard dolarů. Tisíce lidí věřily její síle a investovali své životní úspory. Management však našel způsob, jak zaujmout výsledky i bez skutečného růstu. Pozdější vyšetřování potvrdilo manipulace s účetnictvím, padělání a uplácení daňových úředníků. Firma si v daňových rájích vytvořila tisíce malých společností, ale nevykazovala je jako své dcery. Tyto firmičky probíraly dluhy Enronu a braly si úvěry. Enron zůstával důvěryhodný.

Když to o pár měsíců prasklo, investoři ztratili 32 miliard dolarů, 20 tisíc lidí se ocitlo bez práce a statisíce lidí přišly o úspory.

2. Hedgeové fondy Bernarda Madoffa

Byl respektovaným filantropem a finančníkem. Mezi jeho klienty patřili průmyslníci, renomované banky, investiční fondy, velké nadace, charitativní spolky a tisíce drobných investorů. Zázračně „investoval“ a jeho klienti mu důvěřovali. Netušili, že Madoff se inspiroval italským podvodníkům Carlem Ponzi. Ponziho schéma, známá také jako pyramidová hra, znamená vyplácení předchozích investorů z nových vkladů. Kdyby nevypukla finanční krize, možná by byl Madoff uznávaným investorem dosud. V prosinci 2008 mu však došla hotovost a neměl jinou možnost. Pravdu věnoval svým synům jako předčasný vánoční dárek. Ti hned utíkali na policii.

Výsledkem Madoffovy dřívější pyramidy je zpronevěra 65 miliard dolarů a kromě tisíců drobných investorů, kteří přišli o životní úspory, se v obrovských problémech ocitly i mnohé velké banky.

3. Reality

Běžní Američané a také tamní banky věřili, že ceny nemovitostí budou neustále růst. I proto nebyl problém získat hypotéky vysoko nad 100% hodnoty zastavené nemovitosti a proto se Američané stěhovali do domů, jejichž ceny neodpovídaly jejich příjmům. Problémy nastaly, když se vlivem vyšších úroků staly hypotéky příliš drahé. Američané sice byli naučení na osobní bankroty, ale tentokrát se v podobné situaci ocitlo příliš mnoho lidí. Zabavené nemovitosti najednou nebylo komu prodávat, ceny realit začaly prudce klesat, trh zamrzl a v problémech se ocitly hypoteční domy Fanny Mae Freddie Mac, následně i pojišťovna AIG, která postavila svůj byznys na pojišťování hypotečních úvěrů.

Důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Krize se rychle rozšířila na celé hospodářství a zachvátila téměř celý svět

4. Státní dluhopisy 

Když v roce 2004 hodnotili představitelé MOV hry 28. olympiády v Aténách, odpustili si tradiční formulace, že končící hry byly „nejlepší v dosavadní historii“. Absence této očekávané diplomatické fráze mohla být vážným varováním před řeckou pohodlností.

Neserióznost tamních politiků způsobila, že země padělala ekonomické údaje a v eurozóně se ocitla podvodem. Finanční krize eskalovala problémy Řecké republiky. Následná dluhová krize dosud straší celou Evropu a směřuje ji do recese.

Ještě v roce 2008 platila věta, že státní dluhopisy jsou jedním z nejbezpečnějších instrumentů a přesto, že to historie stokrát vyvrátila, mezi lidmi se vžilo, že stát přece nemůže zkrachovat. Dnes to už neplatí, a pokud někdo vlastní řecké dluhopisy, raději o tom mlčí.

Nemluvě o tom, že Ezop si zatím nevybral celý honorář za bajku o chytrých Řecích a naivních Němcích.

5. Státní průběžný penzijní systém

Poválečné oživení Evropy by nebylo možné bez peněz občanů. Vlády našly způsob, jak tyto zdroje vytáhnout od lidí bez bolesti, průběžný penzijní systém sliboval doživotní důchod. V časech populační exploze to vypadalo velmi lákavě. Tehdy nikomu nevadilo, že jde o stejný princip, na jakém jsou postaveny pyramidové hry. Problémy nastaly, až když začal klesal počet nově narozených dětí a penzisté začali žít déle.

Dnes už není žádným tajemstvím, že průběžný penzijní systém se dříve či později zhroutí, nebo bude prohlubovat deficit veřejných financí. Vlády proto hledají alternativu. Nevyhneme se tak změně vyplácení důchodů nebo prodloužení věku odchodu do penze. Obě alternativy jsou svým způsobem haircutem (odstřižením) části dluhu, který má stát (Sociální pojišťovna) vůči věřitelům (střadatelům). Co je však v tomto případě zajímavé, dlužník přistoupí k haircutu svévolně bez dohody s věřitelem.

Většina investic selhala pro nedostatečnou kontrolu. O žádné investici se sice nedá říci, že je 100%, ale stejně se nedá říci, že automaticky selže. Riziko však vždy snáší investor a právě on by měl důsledně posuzovat všechny možnosti a odhalovat potenciální selhání.

Nechceme odrazovat od investování, jen upozorňujeme, že každou investici je třeba pečlivě zvážit. A nezapomínat na pět jednoduchých pravidel:

Patero bezpečného investování

 1. Nikdy nevěřte, že nějaká investice je absolutně bezpečná, informujte se o vaší ztrátě pro přípád katastrofického scénáře.
 2. Nastudujte informace o vámi zvolené investici a pozorně si přečtěte všechny podmínky, včetně malých písmen.
 3. Sledujte všechny faktory, které ovlivňují zhodnocení. Zajímejte se o poplatky, a také o kurzové riziko v případě investování do jiných měn.
 4. Nepodléhejte panice, dočasné propady jsou běžné, každá investice je chvíli dole. I proto byste neměli prodávat po dlouhém poklesu a nakupovat po dlouhém růstu.
 5. Nepřeceňujte své schopnosti, poraďte se s nezávislým odborníkem. Poznejte svůj investiční profil prostřednictvím standardizovaného dotazníku.

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů


Související články

diverzifikace portfolia

Diverzifikace portfolia aneb do jakých akcií investovat na jistotu?

Základní pravidlo každého začínajícího investora je diverzifikovat. Tedy mít tak poskládané portfolio investic, že případná ekonomická krize bude mít minimální dopad na celkovou výnosnost. Ano, některé vaše akcie klesnou, ale třeba nemovitosti si zachovají svou hodnotu. A zatímco třeba ceny nemovitostí můžou klesat kvůli prasknutí hypoteční bubliny, […]

Text: Hana Bartušková

21. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Clary

  10 února, 2012

  „Tisíce lidí věřili její síle a investovali své životní úspory“ – podmětem je tisíc čili místo i mají být y.

  „Byl respektovaným filantropem a finančníkům.“ – netřeba komentáře

  „Vlády našli způsob, jak tyto zdroje vytáhnout“ – podmětem je opět vláda, čili ve shodě má být tvrdé y.

  Nakonec snad jen ocitl/y místo octl/y.

  Poslal bych to na mail, ale autor ho jako obvykle nemá uveden, tak se to holt bude muset propírat takhle veřejně :)

  Odpovědět

 • Daniel Kuchta

  10 února, 2012

  Děkujeme za upozornění, už jsem to opravil. Autor za to nemůže, on to psal v slovenštině a já jsem to přeložil do češtiny (chtěl jsem si to zjednodušit, takže prostřednictvím překladače), byla to moje nepozornost.

  Odpovědět

 • INVESTOOOR

  10 února, 2012

  Jedina investice ktera neselze je investice do vzdelani, tim ovsem nemyslim mit ing za jmenem z VSE nebo mgr. z prav z Plzne!

  Odpovědět

 • All ..

  23 dubna, 2012

  obavam se ze tato informace jiz davno neni pravdou. Mam pocit ze to je take podvod hlavne na danovy system, kdy se vyzaduji platby na vzdelani za situace, kdy je tzv cca 3/4 vysokoskolaku z rocniku. Jejich vyuziti v praxi je velice diskutabilni .. tj. bude vice vysokoskolaku uklizet a prodavat v bufetu.

  Zde by se mela urcit pevna castka na VS o ktere by pak soutezily a nekdo by finance dostal .. ostatni by si je hradily sami. Clovek by pak si mohl zvolit studia ktere chce studovat ci se vzdelavat a ne ktere chce delat jen z duvodu ze se mu nechce do prace.

  Domnivam se ze je to jen dalsi letadlo.

  Odpovědět

 • Honza

  13 února, 2012

  „Dnes už není žádným tajemstvím, že průběžný penzijní systém se dříve či později zhroutí, nebo bude prohlubovat deficit veřejných financí.“

  Proč by se měl zhroutit? Stačí, když bude každý měsíc vyplácet na důchodech jen tolik peněz, kolik se předchozí měsíc vybralo, a nezhroutí se nikdy, maximálně hrozí, že budou důchody poměrně nízké. V případě vážné demografické krize se spíš zhroutí systém fondový, neboť (mimo jiné) se stát už postará, aby ty fondy kupovaly místní státní dluhopisy.

  Odpovědět

 • dezo

  20 dubna, 2012

  No to je dost diskutabilné… aké kritériá boli hodnotené???? Ľudia, čo celý život pracovali, prispievali do dôchodkového zabezpečenia, a nadobudli si nejaký majetok, nemajú žiaden dôchodok, pretože majú dostatok vlastných zdrojov…… a celé generácie rodín, čo žijú len zo sociálnych dávok a využívajú systém,
  dostávajú nie síce dôchodok, ale sociálnu dávku (niečo ako dôchodok/
  vo výške, ktorú my, čo sme pracovali celý život tu na Slovensku, nikdy nedosiahneme…

  Odpovědět

 • Petr

  23 dubna, 2012

  Osobně mám kapitál spravovaný zahraničním money managerem, má stabilní a auditované výsledky. Pro zájemce o investice s ročním výnosem 30+% se rád podělím o vlastní zkušenost. pesek1299@sez­nam.cz, Petr

  Odpovědět

 • nevrlej

  11 května, 2013

  Tento článek je mázorným příkladem negamanipulace běžných lidí bez hlubší znalosti. Vedle čtyř příkladů zkrachovalé investice, proti nimž celkem není co namítnout, je postaven průběžný penzijní systém. Snad ani není možné, aby autor s alespoň minimálními znalostmi považoval platby do průběžného penzijního systému za investici. Investicí jsou naopak platby do předkládaných soukromých penzijních fondů a opravdu nevidím jediný důvod, proč by tato investice neměla skončit fiaskem. Naopak o průběžném systému se zde tvrdí, že musí zkrachovat a že je to jasné. Moc by mne zajímalo, kde autor k takovému poznatku přišel.

  Odpovědět

 • ...

  11 května, 2013

  definice investování: Investováním se investor vzdává dnešní jisté hodnoty ve prospěch nejisté hodnoty budoucí. To průběžný systém splňuje i když je povinný. Nyní odvádíte část mzdy, v budoucnu očekáváte, že budete dostávat důchod v přiměřené výši.

  Odpovědět

 • Pal'o

  11 května, 2013

  Vřelý souhlas!!!!!!
  Pan „inteligent“ Kačal’ka omílá vládní oblbovačku o zhroucení důchodového systému tak jak mu to nalila do hlavy vláda pravice,která nás stále oblbuje tím,že stát je nejhorší správce.Pravicové vlády jistě,samy si dávají takové hodnocení!Vlád­ci,kteří způsobili dnešní stav,a kteří zvyšují výdaje nezaměstnaným,ro­dinám s dětmi,důchodcům i bezdomovcům(a žebrákům)-které sami vytvořili-nás předem upozorňují na to,že nízkopříjmové skupiny obyvatel nebudou mít právo ani na důstojný pohřeb,natož na život.
  Bodejť,podle jejich teorií má jen „úspěšný“ jedinec takové právo,a „stádo“,vytvářející HDP je dobré pouze k podojení.

  Odpovědět