CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Petr Zámečník

10. 09. 2014

8 komentářů

13 let boje proti terorismu…

 


 

Panika rozpoutaná 11. září 2001 nesesadila z výšin pouze finanční trhy. Strach z dalších teroristických útoků uvolnil ruce „svatému tažení“ proti terorismu, kvůli němuž byli lidé ochotni vzdát se nemalé části své svobody. Kam až jsou zpravodajské služby schopny a ochotny zajít, odhalil teprve nedávno Edward Snowden. Terorismus jako takový se ale vymýtit nepodařilo.

Teroristické organizace potřebují nemalé finanční zdroje. Útok z 11. září 2001 měl údajně rozpočet „pouhý“ 1 mil. USD. Zákony proti praní špinavých peněz se rychle šíří světem a komplikují nejen financování terorismu, ale také daňové úniky. Jejich pokrytí však není zdaleka dokonalé.

Tip: Vzpomínka na WTO 11. září 2001

Al-Kaidá bývala nejmocnější a nejsilnější teroristickou organizací. V jejím stínu ovšem vyrostl Islámský stát, teroristická organizace, která dnes disponuje majetkem přesahujícím 2 mld. USD. K tomu jí pomohlo vražedné tažení v Iráku a Sýrii, kde získala nejen historické památky prodané obratem za desítky milionů dolarů, ruskou i americkou vojenskou techniku z dobytých kasáren a hotovost z bankovních trezorů v hodnotě téměř 0,5 mld. USD, ale i ropná pole produkující 2 až 3 mil. USD denně. První prostředky ovšem získali teroristé v Kuvajtu.

Financování terorismu v západním světě komplikují banky. Ty hlídají a analyzují veškeré pohyby na účtech a jsou schopny odhalit a nahlásit nestandardní operace. Při prvním podezření platbu pozastaví či účet zcela zablokují. Ne všude ale mají banky takovýto přístup. K teroristům z Islámského státu proudili peníze od sponzorů a dárců přes kuvajtské banky.

REKLAMA

Dnes je tomu 13 let od útoku na Světové obchodní centrum (WTC) a Pentagon. Terorismus je stále strašákem jak pro finanční trhy, tak pro pojišťovny, které ve vzájemné shodě přidaly v pojistných podmínkách výluku z pojistného plnění „terorismus“. Jen výjimečně si některá z pojišťoven dovolí ji zmírnit a pojistit např. únos letadla. Ztracené malajské letadlo ovšem možná přiměje i tyto pojišťovny výluku opět přehodnotit.

Po útoku na Dvojčata se ozývaly názory, že svět se změnil, že již není takový, jaký byl dřív. Pád banky Lehman Brothers o sedm let později jakoby těmto hlasům dával za pravdu. O dalších šest let dále se svět ještě „neuzdravil“.

Teroristických skupin je stále příliš mnoho. Izrael je ostřelován Hamásem, Irák a Sýrie jsou pod palbou Islámského státu, separatisté na Ukrajině jsou podporováni neoznačenými ruskými vojáky na dovolené, Al-Kaidá o sobě také čas od času dá vědět a objevují se i „lokální“ teroristické skupiny, které také chtějí přijít ke slovu. Takto shrnuto se současný svět jeví jako v agónii. Bohužel se ale jedná spíše o „normální stav“.

Období klidu a prosperity v lidské historii jsou spíše vzácná a výjimečná. Dějiny lidstva jsou především dějinami válek. Velké evropské a světové konflikty přicházejí s železnou pravidelností, zpravidla na začátku každého nového století:

REKLAMA

 • 1618 až 1648 – Třicetiletá válka
 • 1701 až 1714 – Válka o španělské dědictví
 • 1803 až 1815 – Napoleonské války
 • 1914 až 1918 a 1939 až 1945 – 1. a 2. světová válka
 • 2014 až ? – …

Snad ale nebude tak zle. Armády NATO v reakci na ukrajinskou krizi začínají dozbrojovat a rostou vojenské výdaje. Vyšší výdaje znamenají vyšší ekonomický růst, nižší nezaměstnanost a rostoucí příjmy obyvatel. Jen je otázka, jak dlouho si je budeme moci v klidu užít.

Úvodní foto: USA Today

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Turecko - Istanbul - mešita

Akciové fondy: Čtvrtý měsíc růstu v řadě

Letošní rok akciovým podílovým fondům přeje. Pravidelné investice měřené Indexem ICZ zaznamenaly čtvrtý růst za čtyři měsíce a celkem si připsaly 9,5 %. Nejvíce se dařilo fondům zaměřeným na Blízký východ a severní Afriku.

Text: Petr Zámečník

24. 04. 2019

Explose - výbuch - hořící auto - terorismus

Teror jako ekonomický problém

Vypálená prodejna Porsche v Hamburku je stejný akt terorismu, jako útok sebevražedného atentátníka třeba v Londýně či v Paříži. Že jde o teror proti majetku a nikoliv proti životu? To je rozdíl v míře, nikoliv v principu.

Text: Luboš Smrčka

13. 07. 2017

Cestovní pojištění a terorismus: Která pojišťovna vás ochrání?

Se stále se zvyšujícím počtem a rizikem teroristických útoků po celém světě by se měl každý před sjednáním cestovního pojištění ujistit, zda je v pojistných podmínkách zahrnuto i pojištění proti těmto specifickým útokům. Mohlo by se totiž stát, že v případě, kdy se pojistník do takové situace dostane, nemusela by mu pojišťovna uhradit žádné náklady.

Text: Lucie Kadlecová

13. 12. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karásek

  11 září, 2014

  Dvojčata Zámečníkovy se mýlí v tomto jejich článku. Kdyby opravdu teroristi zbourali budovy WTC, pak by byly všechny poznatky ihned přístupné veřejnosti. Jenže veřejnost spatří mezitim zfalšované důkazy až za 25 let od bouračky. Tedy se jedná o bouračku objednanou od americké vlády nebo o pojištovací podvod od žida Silbersteina, který budovy najal a pojistil proti zřícení.

  Odpovědět

 • Radek

  11 září, 2014

  Jo. A všechny nás sledují mimozemšťani, kteří dodávají americké vládě technologie ke sledování každého našeho pohybu.

  Nemáte tam ještě nějakou další konspirační teorii? ;-)

  Odpovědět

 • Jiří

  11 září, 2014

  Uznejte, že jsou určité informace zajímavé. Každá strana má kus pravdy, ke konspirační teorii se přiklánělo mnoho odborníků.

  Odpovědět

 • stas

  12 září, 2014

  NEJSLAVNEJSI ZPOCHYBNENA KONSPIRACNI TEORIE BYLA OD US VLADY, KTERA PROHLASILA, ZE TRI BARAKY SPADLY DVEMI RANAMI A TZV. PALACINKOVOU METODOU…..

  Odpovědět

 • stas

  12 září, 2014

  nechces delat neco jineho? Zbrojeni nebo zatopy znamenaji sice zvyseni DPH, ale chudnuti narodniho hospodarstvi!!

  Odpovědět

 • Radek

  14 září, 2014

  Mám dotaz slovy klasika: Co to tu meleš, ty vořechu? O zbrojení a záplavách ve vztahu k DPH se v článku nic nepíše. Četl jste ho vůbec? Asi byste měl jít dělat něco jiného než pouštět nesmyslné výkřiky na internetu.

  Odpovědět

 • stas

  15 září, 2014

  soupej nohama osle, kdyz nerouimis ekonomice

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  16 září, 2014

  Proč mluvíte o konspiračních teoriích? Jde o fakta!

  „Spadly“ dvě budovy po nárazu letadla? Fajn, proč spadla i další, do které nic nenarazilo? Všechny navíc stejným způsobem, který lze vidět a je tak podobný demolici, že vyvstávají otázky..

  Zvláštní, že když spadly, našli hasiči roztavené a stále žhavé železné nosné pivoty… co je z budovy asi tak mohlo roztavit? Fyzikálně řečeno – jaká látka, sloučenina z budovy to byla?

  Proč se vše rozřezalo a zničilo?

  Náraz do budovy Pentagonu: Proč nebyl zveřejněn záznam z kamer v okolí Pentagonu (čerp.stanice, obchody), který by prokázal náraz letadla? Proč zůstaly stát veškeré sloupy veřejného osvětlení před budovou? Trochu zvláštní ne?

  Proč po 14dnech byla odvezena zemina z prostoru před budovou a navezena jiná?Podívejte se na nějaké záběry z havárie letadla a srovnejte je se záběry místa před Pentagonem.

  Místo u Smoljanska bylo uzavřeno a vyšetřovalo se, hledalo víc než rok, zde měli za 14 uklizeno.

  Proč byli zničeny burzovní záznamy obchodování z 11.9.?

  Nic není logicky objasněné, pouze mlžení. Kdyby to bylo tak jak se snaží prezentovat, předložili by vše k bádání. Teď už neobstojí důvod „citlivé info pro dopadení pachatelů“. Údajného bin Ládina zabili… co se stalo s tělem asi všichni víme. Víme však také, jaký osud „potkal“ nedlouho potom členy týmu oné zásahové jednotky?

  Musel bych být tupec, abych věřil tomu, co je oficiálně předkládáno!

  Odpovědět