CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

26. 02. 2016

0 komentářů

Češi by si mohli díky investicím přijít ročně na 14 miliard korun navíc, ukazuje Index finanční dospělosti

 


 

„Stačilo by, aby české domácnosti snížily o čtvrtinu objem svých vkladů v bankách ve prospěch investičních produktů – jako jsou nejen akcie a investiční fondy, ale i životní pojištění a penzijní fondy, a mohly by si přijít na 14 miliard korun ročně navíc. Dostaly by se tak v rámci hospodaření s financemi na úrovně typické pro vyspělé země jako Rakousko nebo Německo,“ říká Josef Beneš, generální ředitel a předseda představenstva Generali Investments CEE.

Nedostatky, které mají české domácnosti v kvalitě rozložení svých financí oproti západním zemím, ukazuje nově představený Index finanční dospělosti. „V následujících letech očekáváme nárůst objemu volných prostředků a další vyzrávání českých domácností v oblasti investic. Proto finanční dospívání Čechů chceme průběžně sledovat,“ uvedl Josef Beneš, generální ředitel Generali Investments CEE.

Index finanční dospělosti analytici Generali Investments CEE vypočítávají jako rozdíl jednotlivých kategorií aktiv od ideálního rozložení volných prostředků z pohledu výnosu i rizika dle zkušeností Generali ze západní Evropy. Nezralý odstup Čechů od rozložení financí domácností běžného pro vyspělé země Evropské unie způsobuje, že je index záporný.  

Podle dat z prvního čtvrtletí letošního roku Index finanční dospělosti stagnoval okolo hodnoty –27,7, což znamená velký odstup od optimální alokace. Kdyby se hospodaření Čechů s financemi zlepšilo tak, že by Index finanční dospělosti vzrostl až na nulu, přineslo by to Čechům navíc 14 miliard korun ročně.  

„Postupné finanční dospívání českých domácností pokračuje i podle posledních dat z letošního roku. Růst bohatství domácností mírně předčil tempo růstu HDP a mohli jsme pozorovat silný příliv prostředků do investičních fondů, který je podpořen velmi nízkými úrokovými sazbami,“ popisuje poslední vývoj indexu Josef Beneš, generální ředitel Generali Investments CEE.

Hlavní analytik Generali Investments CEE Radomír Jáč předpovídá příležitost k dalšímu bohatnutí Čechů i do budoucna: „V následujících pěti letech předpokládáme pokračující růst české ekonomiky v korunovém nominálním vyjádření v průměru o 4,3 %. Díky očekávanému posílení koruny po ukončení intervencí ČNB by průměrný růst HDP přepočtený na eura měl být dokonce 6 procent. České domácnosti proto v současnosti mají ideální podmínky k rozmnožení svých investic.“ 

Hotovost ve slamníku nebo trezoru, vklady v bankách stejně jako kvalitní krátkodobé dluhopisy se řadí mezi takzvaná defenzivní aktiva, protože jejich hodnota příliš nekolísá. Právě tyto typy ukládání volných peněz Češi podle analýzy Generali Investments CEE upřednostňují před investicemi s dopředu nejistým výnosem, čímž si zavírají dveře k vyšším výnosům, z nichž více těží například německé domácnosti. Opatrný český přístup k financím navíc vydává Čechy na pospas riziku inflace.

„Sázka na domnělou jistotu může vyjít draho. Ofenzivní aktiva jako například dynamické investiční fondy mohou sice podléhat krátkodobým výkyvům hodnoty, ale dlouhodobě při správné volbě správce fondu mohou přinést mnohem zajímavější zhodnocení vložených peněz,“ vysvětluje Josef Beneš, generální ředitel Generali Investments CEE.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční gramotnost Čechů. Jak jsme na tom?

Rekordní inflace, zdražování ve všech sférách každodenního života Čechů, výkyvy na trzích nebo pokračující konflikt na Ukrajině. To jsou aktuální okolnosti, které výrazně ovlivňují stav českých peněženek. Řada Čechů tak řeší dilema, zda utrácet nebo úspory držet a případně v jakých finančních nástrojích. Jak jsou na tom […]

Text: Filip Kučera

01. 11. 2022

Češi ve finanční gramotnosti zaostávají. Peníze drží zbytečně na účtech

Foto: Pixabay.cz   Pro zvládání krizových situací, včetně pandemie, je klíčová i finanční gramotnost. Jak jsou na tom podle vás Češi? Podle lednového měření se ČR pohybuje v mezinárodním srovnání v průměru. Ministerstvo financí (MF) provedlo v lednu 2020 měření finanční gramotnosti dospělé populace v ČR. To navazuje na […]

Text: Daniel Mareš

30. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *