CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

05. 12. 2022

0 komentářů

Ohlédnutí za minulým týdnem: Energetika výhercem mezi sektory

 

Sentiment v minulém týdnu byl ovlivněn novými makrodaty. Největším impulsem byl pivot americké centrální banky v podání jejího předsedy Jerome Powella. Ten svým projevem podpořil na trzích bear market rally.

Loading



 

Po středečním projevu předsedy amerického Fedu zaznamenaly indexy růst. Jerome Powell potvrdil, že mírnější zvyšování úrokových sazeb by mohlo začít již po dalším zasedání Fedu, které proběhne ve dnech 13. a 14. prosince. Nasdaq díky tomu narostl o 4,4 %, S&P 500 o 3,1 %, Dow Jones o 2,2 %.

Výnos 10letého amerického státního dluhopisu se propadl na nejnižší hodnotu za posledního dva a půl měsíce a v pátek se ustálil na hodnotě 3,51 %. Pokles je zapříčiněn signály o zmirňujícím se trendu vysoké inflace, která ekonomiku trápí již několik měsíců. Minulý týden byl ještě výnos tohoto dluhopisu 3,69 %.

Konec výsledkové sezóny za 3. kvartál přinesl zajímavá data. Společnosti v rámci indexu S&P 500 vykázaly průměrný zisk vyšší o 2,4 % oproti stejnému čtvrtletí v minulém roce. Tento výsledek ale znamenal také nejpomalejší tempo růstu od 3. čtvrtletí roku 2020. Nejsilnějším ze všech 11 sektorů byla energetika, která ziskově narostla o 137 %.

Akcie v Evropě rostly sedmý týden v řadě. Za růst se vděčí postupnému snižování inflace. To by mohlo znamenat, že by centrální banky zpomalovaly tempo, kterým utahují monetární politiku. Inflace zpomalila ve 14 z 19 členských zemí eurozóny, kde je oficiální měnou euro. Také se od dvouletého minima odrazila ekonomická důvěra Evropské unie.

REKLAMA

V eurozóně došlo také ke zastropování ceny ruské ropy. Cena by tak neměla přesáhnout 60 dolarů za barel. Do posledního okamžiku bylo proti jen Polsko, které vyžadovalo proti Rusku uvalit další a hlavně tvrdší sankce. Tím by se tak ještě více omezila ekonomická síla této východní země.

V nadcházejícím týdnu bude Česko zveřejňovat své maloobchodní tržby a Německo zveřejní zprávu o průmyslových zakázkách. Ve středu ráno budou k dispozici data o mezinárodním obchodu Číny a australská zpráva o HDP. Ve čtvrtek se můžeme těšit na makrodata z Japonska nebo na česká data z trhu práce. V pátek se také dozvíme hodnotu výrobní inflace Spojených států.

Autor: Dominik Guzdek, analytik a člen investiční rady finanční skupiny Investhy

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *