CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

30. 09. 2021

0 komentářů

Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí

 


 

Dnes zveřejněný v pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského HDP za druhé letošní čtvrtletí pouze potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o 1 % po předchozím poklesu o 0,4 %. V meziročním srovnání vzrostlo tuzemské hospodářství o 8,1 % (předchozí odhad hovořil o 8,2 %), na což však významně působila nízká srovnávací základna loňského roku. Ekonomická aktivita se však i tak dostala již téměř tam, kde se nacházela před vypuknutím pandemie, když ve druhém čtvrtletí dosahovala 95 % své úrovně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.

Za oživením ekonomiky stálo především rychlé rozvolnění protiepidemických restrikcí, které se projevilo ve výrazném mezičtvrtletním nárůstu spotřeby domácností o 6,4 %. Obnovenou chuť spotřebitelů utrácet podpořil i pokračující svižný růst jejich disponibilních příjmů, který ve druhém čtvrtletí dosahoval meziročního tempa 8,1 %. Došlo i k rozpuštění části úspor nahromaděných v předchozích měsících. Sezonně očištěná míra úspor domácností sice mírně klesla z 24,8 % na 21,6 %, přesto však oproti předkrizovým úrovním (kolem 10 %) zůstává i nadále zvýšená a může tak podpořit růst soukromé spotřeby v dalších měsících.

Rychlý mezičtvrtletní růst vykázaly ve druhém čtvrtletí také fixní investice, které vzrostly mezičtvrtletně o 4,2 %.Přispěly k tomu jak investice firem, tak i státu, když v obou případech jejich mezičtvrtletní nárůst činil zhruba 4 %. Mimo uvolněných restrikcí na vyšší investiční aktivitu v soukromém sektoru působil rovněž optimističtější výhled ekonomiky pro další čtvrtletí, který byl významně ovlivněn rostoucí mírou proočkovanosti populace. A vliv nakonec mohl mít i přetrvávající nedostatek pracovních sil, který vytváří stále větší tlak na automatizaci výroby.

Růst ekonomiky by měl pokračovat také ve zbytku roku, rizikem jsou již delší dobu trvající problémy v průmyslu. Chybějící vstupy do výroby se totiž velmi silně dotýkají automobilového průmyslu, který je významným zdrojem růstu tuzemské přidané hodnoty. Řada výrobců aut tak přistoupila ke snížení objemu, či na čas k úplnému zastavení výroby. Stejně jako ve druhém čtvrtletí tak pravděpodobně i ve zbytku roku budou nízké vývozy hlavní bariérou růstu tuzemské ekonomiky. V naší poslední prognóze jsme očekávali zvýšení HDP za celý letošní rok o 4,2 %, aktuálně to však spíše vypadá na růst poblíž 3 %.

MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *