CZK/€ 23.665 -0,30%

CZK/$ 21.827 -0,93%

CZK/£ 26.907 -0,46%

CZK/CHF 23.787 -1,03%

30. 09. 2021

0 komentářů

Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí

 


 

Dnes zveřejněný v pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského HDP za druhé letošní čtvrtletí pouze potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o 1 % po předchozím poklesu o 0,4 %. V meziročním srovnání vzrostlo tuzemské hospodářství o 8,1 % (předchozí odhad hovořil o 8,2 %), na což však významně působila nízká srovnávací základna loňského roku. Ekonomická aktivita se však i tak dostala již téměř tam, kde se nacházela před vypuknutím pandemie, když ve druhém čtvrtletí dosahovala 95 % své úrovně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.

Za oživením ekonomiky stálo především rychlé rozvolnění protiepidemických restrikcí, které se projevilo ve výrazném mezičtvrtletním nárůstu spotřeby domácností o 6,4 %. Obnovenou chuť spotřebitelů utrácet podpořil i pokračující svižný růst jejich disponibilních příjmů, který ve druhém čtvrtletí dosahoval meziročního tempa 8,1 %. Došlo i k rozpuštění části úspor nahromaděných v předchozích měsících. Sezonně očištěná míra úspor domácností sice mírně klesla z 24,8 % na 21,6 %, přesto však oproti předkrizovým úrovním (kolem 10 %) zůstává i nadále zvýšená a může tak podpořit růst soukromé spotřeby v dalších měsících.

Rychlý mezičtvrtletní růst vykázaly ve druhém čtvrtletí také fixní investice, které vzrostly mezičtvrtletně o 4,2 %.Přispěly k tomu jak investice firem, tak i státu, když v obou případech jejich mezičtvrtletní nárůst činil zhruba 4 %. Mimo uvolněných restrikcí na vyšší investiční aktivitu v soukromém sektoru působil rovněž optimističtější výhled ekonomiky pro další čtvrtletí, který byl významně ovlivněn rostoucí mírou proočkovanosti populace. A vliv nakonec mohl mít i přetrvávající nedostatek pracovních sil, který vytváří stále větší tlak na automatizaci výroby.

Růst ekonomiky by měl pokračovat také ve zbytku roku, rizikem jsou již delší dobu trvající problémy v průmyslu. Chybějící vstupy do výroby se totiž velmi silně dotýkají automobilového průmyslu, který je významným zdrojem růstu tuzemské přidané hodnoty. Řada výrobců aut tak přistoupila ke snížení objemu, či na čas k úplnému zastavení výroby. Stejně jako ve druhém čtvrtletí tak pravděpodobně i ve zbytku roku budou nízké vývozy hlavní bariérou růstu tuzemské ekonomiky. V naší poslední prognóze jsme očekávali zvýšení HDP za celý letošní rok o 4,2 %, aktuálně to však spíše vypadá na růst poblíž 3 %.

MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *