CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

30. 09. 2021

0 komentářů

Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí

 


 

Dnes zveřejněný v pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského HDP za druhé letošní čtvrtletí pouze potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o 1 % po předchozím poklesu o 0,4 %. V meziročním srovnání vzrostlo tuzemské hospodářství o 8,1 % (předchozí odhad hovořil o 8,2 %), na což však významně působila nízká srovnávací základna loňského roku. Ekonomická aktivita se však i tak dostala již téměř tam, kde se nacházela před vypuknutím pandemie, když ve druhém čtvrtletí dosahovala 95 % své úrovně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.

Za oživením ekonomiky stálo především rychlé rozvolnění protiepidemických restrikcí, které se projevilo ve výrazném mezičtvrtletním nárůstu spotřeby domácností o 6,4 %. Obnovenou chuť spotřebitelů utrácet podpořil i pokračující svižný růst jejich disponibilních příjmů, který ve druhém čtvrtletí dosahoval meziročního tempa 8,1 %. Došlo i k rozpuštění části úspor nahromaděných v předchozích měsících. Sezonně očištěná míra úspor domácností sice mírně klesla z 24,8 % na 21,6 %, přesto však oproti předkrizovým úrovním (kolem 10 %) zůstává i nadále zvýšená a může tak podpořit růst soukromé spotřeby v dalších měsících.

Rychlý mezičtvrtletní růst vykázaly ve druhém čtvrtletí také fixní investice, které vzrostly mezičtvrtletně o 4,2 %.Přispěly k tomu jak investice firem, tak i státu, když v obou případech jejich mezičtvrtletní nárůst činil zhruba 4 %. Mimo uvolněných restrikcí na vyšší investiční aktivitu v soukromém sektoru působil rovněž optimističtější výhled ekonomiky pro další čtvrtletí, který byl významně ovlivněn rostoucí mírou proočkovanosti populace. A vliv nakonec mohl mít i přetrvávající nedostatek pracovních sil, který vytváří stále větší tlak na automatizaci výroby.

Růst ekonomiky by měl pokračovat také ve zbytku roku, rizikem jsou již delší dobu trvající problémy v průmyslu. Chybějící vstupy do výroby se totiž velmi silně dotýkají automobilového průmyslu, který je významným zdrojem růstu tuzemské přidané hodnoty. Řada výrobců aut tak přistoupila ke snížení objemu, či na čas k úplnému zastavení výroby. Stejně jako ve druhém čtvrtletí tak pravděpodobně i ve zbytku roku budou nízké vývozy hlavní bariérou růstu tuzemské ekonomiky. V naší poslední prognóze jsme očekávali zvýšení HDP za celý letošní rok o 4,2 %, aktuálně to však spíše vypadá na růst poblíž 3 %.

MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun, přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se […]

Text: Redakce

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *