CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +100,00%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

31. 05. 2021

0 komentářů

Kryptoměnový se trh v krátkém čase rekordně propadl. Na vině je uhlíková stopa i nezkušení investoři

 

Přestože nedávná korekce trhu s kryptoměnami přesáhla 40 %, stále nešlo o bezprecedentní propad. Nejznámější kryptoměna bitcoin totiž v minulosti ztratila už třikrát až 80 %. Předchozí týdny byly však výjimečné v rychlosti, s jakou se kurz bitcoinu ubíral směrem dolů.

Loading



 

Důvodů, proč kryptoměnový trh nedávno zažil poměrně strmý pád, je hned několik a jsou různorodé. Václav Holler, zakladatel a CEO společnosti CRYFIN, spatřuje za současným vývojem především 4 klíčové faktory: obavy z vysoké uhlíkové stopy a z používání kryptoměn k ilegálním aktivitám, dále zákaz kryptoměn vládami některých zemí či tzv. přepákovanost trhu vedoucí k automatickému odprodeji aktiv, která jsou následně vypuštěna na trh.

Environmentální otázky ohledně těžby kryptoměn jsou zcela jistě legitimním tématem do diskuze, nicméně globálním trendem je, že podíl obnovitelných zdrojů na těžbě bitcoinu stále roste. U dalších krypto projektů se uzavírají blockchainové bloky většinou pomocí tzv. mechanismu Proof of Stake, který je energeticky mnohonásobně méně náročný. Hybridem těchto dvou způsobů je např. Ethereum, které by mělo v příštích 2 letech přejít právě na tento mechanismus, čímž se jeho energetická náročnost sníží o 99,95 %,“ vysvětluje Holler.

Zvěst, že se kryptoměny používají ke kriminálním aktivitám, byla přiživena oznámením amerického Ministerstva spravedlnosti (Department of Justice) a Finančního úřadu (IRS) o zahájení vyšetřování největší světové kryptoměnové burzy Binance. Předně však nejde o vyšetřování, ale o sondu – vyšetřující orgány v tuto chvíli sbírají informace, zda na burze někteří američtí občané neprali špinavé peníze za využití VPN. Podle Hollera by v nejhorším případě podobné chování mohlo vést k finančnímu postihu, nikoli k zavření burzy. Kauza však také pramení z toho, že na americkém trhu stále není dokonale definováno, jaké podmínky musí na trhu kryptoměny burzy splňovat.

Také znepokojení nad možným zákazem kryptoměn v Číně je oprávněné pouze do určité míry. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by Čína rozšiřovala restrikce týkající se obchodování a držení kryptoměn nad rámec těch stávajících z roku 2017. Nová omezení by se měla týkat jen těžařů kryptoměn. Zejména proto, že se jednotlivé provincie kvůli plnění pětiletky snaží snižovat uhlíkové emise. Tím pádem se zavírání těžařských farem na bitcoin nejspíše nebude týkat provincie Sečuan, kde je elektřina generována zejména z vodních elektráren.

REKLAMA

Ve Spojených státech vychází nový legislativní návrh spojený s kryptoměnami de facto každý týden a tyto zprávy na trhu vždy část aktérů znepokojí. Je to ale spíše signál, že se z kryptoměn stává plnohodnotné aktivum a jako takové bude regulováno podobně aktiva již existující.

Poslední příčinou poklesu hodnoty bitcoinu byla již výše zmiňovaná přepákovanost trhu, kdy částečný propad aktivoval tzv. stop loss pozice, což znamenalo automatický odprodej. Tím se trh zaplavil likviditou, nabídka převýšila poptávku a cena ještě více klesla. „Bitcoin je atraktivní a z podstaty věci také volatilní aktivum, obchodování na burze tedy vyžaduje od investorů určitý typ zkušenosti. Přesto však velké množství lidí na trhu riskuje, aniž by tyto zkušenosti měli. To v určitém okamžiku může způsobit propad. Pro celý trh je ale občasné pročištění zdravé a v dlouhodobém měřítku zajistí větší podíl kvalifikovaných investorů, a tím pádem i menší volatilitu,“ uzavírá komentář současné situace na trhu s kryptoměnami Václav Holler.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024

bitcon 2024

Má bitcoin svůj rok, nebo ho čeká další korekce?

Jaký je bitcoin 2024? V první polovině dubna se bitcoin prodával asi za 70 tisíc USD. Přičemž na tuto rekordní cenu se dostal během půlročního růstu. Ještě v dubnu 2023 se prodával za méně než 30 tisíc USD. Na začátku letošního roku jste už mohli bitcoin koupit […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *