CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

26. 02. 2021

0 komentářů

Nadšení na kryptotrhu střídá únava

 

V minulém týdnu dosáhlo nového absolutního maxima hned několik kryptoměn a mezi nimi byly i bitcoin a ethereum. Tento týden se ovšem vítr obrátil a trh s kryptoměnami se začal propadat. Spekulativní investoři na všech trzích začínají být nervózní a Elon Musk na Twitteru dokonce vykládá, že mu ceny bitcoinu a etherea připadají příliš vysoké.

Loading



 

Za nepříznivé nálady na trhu mohou spekulanti i Muskův tweet

Bitcoin se v sobotu obchodoval až za 57 500 USD a v neděli vyšplhal na své absolutní maximum 58 350 dolarů. Poté celé pondělí klesal a v současnosti se obchoduje pod hladinou 47 000 dolarů. K tomuto propadu patrně přispělo hned několik událostí. Spekulativní investory, kteří se na kryptotrhu i akciovém trhu vezli na vzestupné vlně, nejspíš vyděsily nedávné poklesy – jako například nejnovější propad akcií Tesly. A když už je řeč o Tesle, nemělo by zapadnout, že fakt, že tato firma před 14 dny nakoupila bitcoin v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, nijak nebránil Elonu Muskovi v sobotu na Twitteru veřejně prohlásit, že mu ceny bitcoinu a etherea připadají příliš vysoké. Reagoval tak na předcházející tweet Petera Schiffa, finančního komentátora, který bitcoin hlasitě kritizuje už celé roky.

Není to poprvé, co Elon Musk s despektem mluví o pozicích, které sám přímo či nepřímo drží. Už v květnu 2020 v jednom svém tweetu napsal, že jsou akcie Tesly podle něj nadhodnocené: „Ceny akcií firmy Tesla jsou podle mého názoru příliš vysoké.“  Sice není jasné, zda Musk drží nějaké pozice v ethereu, ale rozhodně drží pozice přímo v Tesle a jejím prostřednictvím přinejmenším zprostředkovaně pozice v bitcoinu. K negativním tržním náladám ovšem přispěla i americká ministryně financí Janet Yellen. Ta zveřejnila prohlášení, v němž investory před bitcoinem varovala. Uvedla mimo jiné, že stále zůstávají nezodpovězené otázky ohledně jeho legitimnosti a stability.

Přichází ethereum o svou „výhodu prvního na trhu“?

REKLAMA

Zejména ethereum se v posledních dnech významně propadlo. V sobotu dosáhlo svého absolutního maxima 2033 USD, a poprvé se tak obchodovalo nad 2000, ale jen pár dní nato oslabilo na současných 1470 dolarů. Hlavními příčinami tohoto propadu nejsou jen tři výše zmiňované faktory, ale i problémy se škálováním transakcí, s nimiž se musí ethereum vypořádat. Influencer Lark Davis, který se kryptoměnám pravidelně věnuje, zdůrazňoval, že si musí vývojáři etherea pospíšit a tyto škálovací problémy vyřešit. Varoval, že pokus to nezvládnou dostatečně rychle, může je brzy převálcovat konkurence. Lark Davis přitom dříve mluvil o ethereu i o jeho posledním vzestupu velice pochvalně a patrně několikrát přispěl i k dosažení nového absolutního maxima.

V dohledné budoucnosti se nejvyužívanější decentralizovanou burzou z hlediska denního objemu stane s největší pravděpodobností burza PancakeSwap pro BSC (Binance Smart Chain). A že tedy překoná dosud nejpopulárnější decentralizovanou burzu pro ethereum jménem Uniswap. Celkem překvapivě už k tomu došlo a vyvolalo to vlnu reakcí v celé komunitě. Tento vývoj totiž ukazuje na značné problémy etherea se škálovatelností transakcí. Mnozí lidé se proto obávají, zda ethereum neztratí svou výhodu prvního subjektu v kryptoprostoru chytrých kontraktů. Ale v posledních 48 hodinách se na Uniswapu znovu obchodovaly o něco větší objemy než na PancakeSwapu.

Nezačnou finanční ředitelé vylepšovat firemní rozvahu bitcoinem?

Ještě před nedávným propadem bitcoinu, etherea a dalších kryptoměn došel průzkum společnosti Gartner, zveřejněný v minulém týdnu, k závěru, že má 5 % finančních ředitelů a dalších vrcholových manažerů v plánu nakoupit v letošním roce bitcoin, a vylepšit tak firemní rozvahu. Zanedlouho se tedy k Tesle a MicroStrategy mohou přidat i další firmy. 11 % dotázaných navíc uvedlo, že k tomuto kroku možná přistoupí do roku 2024. Zejména technologický sektor byl této myšlence nakloněn. Na druhou stranu celých 84 % respondentů uvedlo, že při zvažování investic do bitcoinu vidí jako největší riziko jeho volatilitu. Po událostech posledních dnů bude jejich procento patrně ještě vyšší. Tento průzkum byl ovšem proveden jen mezi 77 respondenty, takže byl poměrně malý a nepříliš vypovídající.

Autor: Mads Eberhardt, analytik kryptoměn Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *