CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

25. 11. 2019

0 komentářů

Na trzích vítězí chamtivost. Investoři ignorují rizika

 

„Peníze, které centrální banky pumpují do ekonomiky, končí z velké části na akciových trzích. Z tohoto důvodu mnohé akciové indexy překonávají svá historická maxima, i když ziskovost firem mírně klesá a světová ekonomika roste nejpomalejším tempem od globální finanční krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Zatímco před rokem se výnosy na desetiletých amerických státních dluhopisech pohybovaly na úrovni 3,25 procenta, v současné době jsou na úrovni 1,75 procenta. Na trzích v rámci celého světa se více než pětina všech dluhopisů obchoduje se zápornými výnosy. Hodnota záporných dluhopisů převyšuje sumu 12,46 bilionu dolarů.

Nízké výnosy na dluhopisech jsou do značné míry ovlivněny politikou centrálních bank. Ve Spojených státech centrální banka (Fed) snižuje úrokové sazby. Evropská centrální banka začala odkupovat státní dluhopisy, aby do ekonomiky napumpovala nové peníze. Podobně se chová i centrální banka v Japonsku. Klíčové instituce tím vlastně vzkazují lidem, že se nevyplatí držet peníze.

Investoři, kteří si chtějí uchovat svou obvyklou míru výnosů, musí sestavovat svá portfolia rizikovějším způsobem. Do portfolií se jim nehodí dluhopisy se zápornými výnosy či bankovní vklady, kde inkasují negativní úroky. Naopak si můžeme všimnout, že dividendové výnosy akcií jsou vyšší než výnosy na dluhopisech. Na trzích tak sledujeme narůstající zájem o akcie.

Akciové indexy překonávají svá mnohaletá maxima a ve Spojených státech jsou dokonce na historických maximech. Děje se tak v situaci, kdy ziskovost firem mírně klesá a v mnoha světových ekonomikách si můžeme všimnout zpomalování hospodářského růstu. Občas sice slyšíme, že ekonomiku podpoří obchodní dohoda Spojených států a Číny, nicméně zatím se stále jedná a konkrétní výsledky spíše chybí.

REKLAMA

Růst akcií je hnán chamtivostí investorů, kteří přehlížejí četná rizika. Jednoduše chtějí být přítomni na rostoucích trzích a vydělat na tom. Bude proto zajímavé sledovat, jak dlouho potrvá, než se chamtivost promění ve strach ze ztráty a trhy přejdou do korekce.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *