Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Už i Řecko si půjčuje se záporným výnosem

V současné době se na evropském trhu prodává asi dvoutřetinová většina dluhopisů se záporným úrokem. Mezi země, kterým věřitelé platí za to, že jim půjčí, se nyní zařadilo i Řecko. Přitom teprve v loňském roce opustilo třetí záchranný program. 

„Negativní výnosy německých dluhopisů se staly novým normálem. Dnes se však podařilo Řecku vydražit tříměsíční pokladniční poukázku s výnose -0,02 procenta. Země, která se ještě před několika lety potýkala s neschopností splácet své dluhy, je tak zásluhou extrémně nízkých úrokových sazeb nyní placena za to, že jí věřitelé půjčí,“ uvedla včera analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Řecku se podařilo v aukci prodat se záporným výnosem dluhopisy za téměř půl miliardy eur.

Podle Financial Times je důvodem nejen úroková sazba, kterou ECB nedávno snížila na minus 0,5 procenta, ale také sílící důvěra investorů. Řecká vláda odhaduje růst ekonomiky v příštím roce na úrovni 2,8 procent. Státní dluh je však stále okolo 175 procent HDP.

Svědky prodeje záporných dluhopisů jsme již byli v případě Německa i dalších evropských zemí, jejichž riziková prémie je nízká. „Naopak Řecko vzhledem k problémům se splácením dluhu, kterým čelilo v minulosti, mělo rizikovou prémii výrazně vyšší než například Německo. To, že i u takto rizikové země, za jakou můžeme Řecko považovat, se výnos z dluhopisu dostal do záporu, ukazuje, jak moc je evropský trh výrazně zápornými sazbami pokřivený,“ říká Jelínková.

Zdroj: Novinky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.