CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

16. 09. 2013

0 komentářů

Koruna částečně koriguje své ztráty vůči Euru

 


 

 

Po mimořádně náročném předchozím týdnu, který byl bohatý na řadu makroekonomických ukazatelů a událostí, se investoři tentokrát rozhodli zaujmout vyčkávací postoj s ohledem na nejistou situaci kolem Sýrie a nadcházejícího zasedání FOMC. Za zmínku však stojí několik výjimek. Britská libra zpevnila na 7-měsíční maximum po zveřejnění příznivých makrodat, zatímco zisky zaznamenala také norská koruna po sestavení nové vlády a v reakci na rychlejší růst inflace. Japonský jen oslabil na 5-měsíční minimum ve vztahu k euru, když ekonomické ukazatele z Číny naznačily, že se čínská ekonomika vyhne prudkému zpomalení. Zlepšený výhled pro Čínu měl zprvu pozitivní dopad na australský dolar.

Jeho zisky však byly krátkodobé, když poslední údaje z australského trhu práce ukázaly na pokles zaměstnaných osob o 10 tisíc, zatímco celková míra nezaměstnanosti vzrostla na 4-leté maximum. Naopak novozélandský dolar v závěru týdne vykazoval růst založený na komentářích tamního guvernéra centrální banky. Širší tržní sentiment obchodníků zůstal relativně pozitivní ze dvou důvodů. Prvním jsou příznivá makrodata z Číny a druhým je snížená pravděpodobnost vojenské intervence v Sýrii. Tento scénář vedl k oslabení švýcarského franku, který je považován za bezpečnou měnu, vůči euru na měsíční minimum a 3-měsíční minimum k britské libře.

Česká měna během týdne zaznamenala vůči euru pokles na 3-týdenní minimum, aby v závěru týdne své ztráty částečně korigovala. Prvotní příkazy k prodeji koruny přišly na základě slabších ukazatelů inflace. Spotřebitelská inflace meziročně vzrostla pouze o 1,3 %, což bylo pod odhady trhu a zároveň pod inflačním cílem ČNB. Nejnovější data tak znovu zvýšila pravděpodobnost  intervence centrální banky proti koruně na devizových trzích. Během týdne ale také zazněly komentáře jednoho ze členů měnového výboru ČNB Janáčka, které do určité míry popřely předchozí výroky centrální banky. Janáček prohlásil, že v současné době nehrozí riziko deflace. Bilance běžného účtu vykázala nečekaný přebytek, což koruně poskytlo dostatečnou podporu před dalším výprodejem. 

Hlavní události tohoto týdne

REKLAMA

Ukazatel cen průmyslových výrobců bude příští týden s největší pravděpodobností ignorován. Zatímco na lokální úrovni je budou obchodníci registrovat, klíčový směr pro korunu přijde na základě externích faktorů. Hlavní pozornost investorů se zaměří na měnové zasedání Fedu a jeho rozhodnutí o omezení podpůrných opatření. Pokud FOMC nepřistoupí k ukončení programu kvantitativního uvolňování, mohla by na rozvíjejících se trzích proběhnout rally, která by se dotkla i středoevropského trhu včetně koruny. 

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *