CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

15. 03. 2013

0 komentářů

Summit EU ve znamení rozpočtových cílů a Maďarska

 


 

Zde se rýsují dva zřejmé trendy, které budou na jedné straně dluhopisům jednoznačně ubližovat a na straně druhé vybraným pevně úročeným instrumentům (jež v sobě obsahují kreditní riziko) pomáhat. Oba trendy pak spojuje společná příhoda o tom, že konjunkturální statistiky ve většinové části globální ekonomiky se začínají vylepšovat. S tím jak (i dluhopisoví) investoři začínají věřit, že krize je definitivně pryč a růst se rozjíždí (tedy alespoň ve světě), tak očekávají, že v blízké budoucnosti začnou růst reálné úrokové sazby a zároveň s optimismem klesá averze ke kreditnímu riziku. Tento fenomén již začínáme pozorovat nyní, kdy výnosové křivky u superbezpečných dluhopisů prohlubují svůj pozitivní sklon a zároveň klesají rizikové marže na periferii EMU, resp. na trhy se vrací některé země, které až donedávna nebyly schopny své dluhopisy na trhu udat (viz předevčírem například Irsko). Ve světle těchto trendů lze přitom konstatovat, že současné fiskální tanečky EU okolo možného “přenastavení” parametrů Paktu růstu a stability jsou trhy dluhopisů zcela ignorovány.

Budeme-li předpokládat, že globální oživení opravdu nabere na síle, pak výše uvedené trendy na trzích dluhopisů mohou přetrvat poměrně dlouho s tím, že výše uvedenou “story” může nakonec vystřídat méně přívětivý příběh, kdy hlavní centrální banky začnou pomalu zvažovat “exit” ze současných uvolněných měnových podmínek. V tu dobu se již do výnosů dluhopisů mohou začít vkrádat i vyšší inflační očekávání, což by byl fenomén, ze kterého by neměla radost žádná aktiva – snad s výjimkou komodit. V tu chvíli budou muset centrální banky restriktivně zasáhnout, což by v prvním kroku znamenalo odstranění nestandardních opatření (zrušení nákupů dluhopisů) a následně by došlo i ke zvýšení základních úrokových sazeb.

Od tohoto okamžiku jsme poměrně daleko, byť podstatně blíže, než jsme si před pár měsíci mysleli. Připomeňme, že Fed slíbil udržet nulové úrokové sazby, dokud míra nezaměstnanosti bude pod 6,5 %. Tato hodnota se zdála být ještě nedávno nedosažitelná, nyní, když aktuálně činí 7,7 % a trh práce se rychle vylepšuje, již možná začíná vidět její obrysy.

Jan Čermák , analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *