Sobota 30. května. Svátek má Ferdinand.

Summit EU ve znamení rozpočtových cílů a Maďarska

Makro 15.03.2013 | 11:21 0 Komentářů

Americké akcie díky neustále lepšícím se statistikám z trhu práce a Evropská unie stále řeší, kterak dodržovat nalinkovaná fiskální pravidla v zemích postižených recesí. A co na to trhy dluhopisů (komentář ČSOB)?

Zde se rýsují dva zřejmé trendy, které budou na jedné straně dluhopisům jednoznačně ubližovat a na straně druhé vybraným pevně úročeným instrumentům (jež v sobě obsahují kreditní riziko) pomáhat. Oba trendy pak spojuje společná příhoda o tom, že konjunkturální statistiky ve většinové části globální ekonomiky se začínají vylepšovat. S tím jak (i dluhopisoví) investoři začínají věřit, že krize je definitivně pryč a růst se rozjíždí (tedy alespoň ve světě), tak očekávají, že v blízké budoucnosti začnou růst reálné úrokové sazby a zároveň s optimismem klesá averze ke kreditnímu riziku. Tento fenomén již začínáme pozorovat nyní, kdy výnosové křivky u superbezpečných dluhopisů prohlubují svůj pozitivní sklon a zároveň klesají rizikové marže na periferii EMU, resp. na trhy se vrací některé země, které až donedávna nebyly schopny své dluhopisy na trhu udat (viz předevčírem například Irsko). Ve světle těchto trendů lze přitom konstatovat, že současné fiskální tanečky EU okolo možného “přenastavení” parametrů Paktu růstu a stability jsou trhy dluhopisů zcela ignorovány.

Budeme-li předpokládat, že globální oživení opravdu nabere na síle, pak výše uvedené trendy na trzích dluhopisů mohou přetrvat poměrně dlouho s tím, že výše uvedenou “story” může nakonec vystřídat méně přívětivý příběh, kdy hlavní centrální banky začnou pomalu zvažovat “exit” ze současných uvolněných měnových podmínek. V tu dobu se již do výnosů dluhopisů mohou začít vkrádat i vyšší inflační očekávání, což by byl fenomén, ze kterého by neměla radost žádná aktiva – snad s výjimkou komodit. V tu chvíli budou muset centrální banky restriktivně zasáhnout, což by v prvním kroku znamenalo odstranění nestandardních opatření (zrušení nákupů dluhopisů) a následně by došlo i ke zvýšení základních úrokových sazeb.

Od tohoto okamžiku jsme poměrně daleko, byť podstatně blíže, než jsme si před pár měsíci mysleli. Připomeňme, že Fed slíbil udržet nulové úrokové sazby, dokud míra nezaměstnanosti bude pod 6,5 %. Tato hodnota se zdála být ještě nedávno nedosažitelná, nyní, když aktuálně činí 7,7 % a trh práce se rychle vylepšuje, již možná začíná vidět její obrysy.

Jan Čermák , analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.