CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

14. 02. 2018

0 komentářů

Inflace v lednu zpomalila i přes nárůst cen energií

 

Cenová hladina na začátku roku meziměsíčně stoupla o 0,6 % . Zasloužily se o to jednak ceny energií, když se na začátku roku zvýšily poplatky za její distribuci, ale přidaly se i další ceny. Regulované ceny v lednu vzrostly o 1,2 % m/m. Obchodníci tradičně využili začátek roku ke změně svých ceníků. Do cen museli již například započítat očekávání ohledně rostoucích mezd, které ovlivňují zejména jádrovou inflaci, která se meziměsíčně zvýšila o 0,4 %. Brzdou cenového růstu nebyly ani ceny potravin, které vzrostly o 0,6 %.

Loading



 

Ceny výrazně rostly i na začátku minulého roku, a tak i přes slušné meziměsíční zvýšení cenové hladiny meziroční inflace v lednu zvolnila z 2,4 % na 2,2 %. Ta je tedy o desetinu slabší, než představuje odhad ČNB ve výši 2,3 %. Zpomalení je zřetelné zejména u cen potravin, jejichž meziroční dynamika spadla z 5,5 % v prosinci na 4,5 % v lednu.

O něco menší vliv měly ceny pohonných hmot, které v prosinci vykázaly růst o 1,3 %, zatímco v lednu o 1,1 % klesly. Naopak regulované ceny v lednu zaznamenaly nárůst 1,2 % y/y po nepatrném zvýšení o 0,4 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace podle našeho výpočtu mírně zpomalila  na 1,8 % ze 2,0 % v prosinci a také přispěla ke snížení celkové inflace.

Koruna na dnešní čísla zatím reaguje mírným oslabováním směrem k hladině 25,4 CZK/EUR. Zatím se však jedná pouze o malý pohyb.

Průměrná inflace za celý loňský rok činila 2,5 %. Letos očekáváme, že zpomalí na 2,1 %. Zatímco loni hrály velkou roli ceny potravin (vzrostly v průměru o 5,1 %), letos do hry vstupují regulované ceny v čele s energiemi. Klíčový bude vliv jádrových cen. Ty budou na jedné straně podpořeny vyššími mzdami, které jednak zvyšují domácí poptávku, ale tvoří i silný nákladový faktor, který obchodníci musí v cenách reflektovat.

REKLAMA

Na druhé straně jim bude pomáhat silnější koruna, která zlevňuje zboží z dovozu. Inflační tlaky umožní centrální bance letos dále zvyšovat sazby. K jednomu zvýšení už došlo v na začátku února.

K dalším třem podle nás dojde na hlavních zasedáních v květnu, srpnu a listopadu. Na konci roku by tak podle nás klíčová repo sazba měla být na 1,5 %. Riziko pro tento scénář představují kurz koruny a mzdový vývoj. Pokud by domácí měna prudce posílila nebo mzdové tlaky oslabily, centrální banka by se zvyšováním sazeb počkala.

VIKTOR ZEISEL
Komerční banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *