Čtvrtek 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Inflace v lednu zpomalila i přes nárůst cen energií

BankyInvestice 14.02.2018 | 10:20 0 Komentářů

Cenová hladina na začátku roku meziměsíčně stoupla o 0,6 % . Zasloužily se o to jednak ceny energií, když se na začátku roku zvýšily poplatky za její distribuci, ale přidaly se i další ceny. Regulované ceny v lednu vzrostly o 1,2 % m/m. Obchodníci tradičně využili začátek roku ke změně svých ceníků. Do cen museli již například započítat očekávání ohledně rostoucích mezd, které ovlivňují zejména jádrovou inflaci, která se meziměsíčně zvýšila o 0,4 %. Brzdou cenového růstu nebyly ani ceny potravin, které vzrostly o 0,6 %.

Ceny výrazně rostly i na začátku minulého roku, a tak i přes slušné meziměsíční zvýšení cenové hladiny meziroční inflace v lednu zvolnila z 2,4 % na 2,2 %. Ta je tedy o desetinu slabší, než představuje odhad ČNB ve výši 2,3 %. Zpomalení je zřetelné zejména u cen potravin, jejichž meziroční dynamika spadla z 5,5 % v prosinci na 4,5 % v lednu.

O něco menší vliv měly ceny pohonných hmot, které v prosinci vykázaly růst o 1,3 %, zatímco v lednu o 1,1 % klesly. Naopak regulované ceny v lednu zaznamenaly nárůst 1,2 % y/y po nepatrném zvýšení o 0,4 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace podle našeho výpočtu mírně zpomalila  na 1,8 % ze 2,0 % v prosinci a také přispěla ke snížení celkové inflace.

Koruna na dnešní čísla zatím reaguje mírným oslabováním směrem k hladině 25,4 CZK/EUR. Zatím se však jedná pouze o malý pohyb.

Průměrná inflace za celý loňský rok činila 2,5 %. Letos očekáváme, že zpomalí na 2,1 %. Zatímco loni hrály velkou roli ceny potravin (vzrostly v průměru o 5,1 %), letos do hry vstupují regulované ceny v čele s energiemi. Klíčový bude vliv jádrových cen. Ty budou na jedné straně podpořeny vyššími mzdami, které jednak zvyšují domácí poptávku, ale tvoří i silný nákladový faktor, který obchodníci musí v cenách reflektovat.

Na druhé straně jim bude pomáhat silnější koruna, která zlevňuje zboží z dovozu. Inflační tlaky umožní centrální bance letos dále zvyšovat sazby. K jednomu zvýšení už došlo v na začátku února.

K dalším třem podle nás dojde na hlavních zasedáních v květnu, srpnu a listopadu. Na konci roku by tak podle nás klíčová repo sazba měla být na 1,5 %. Riziko pro tento scénář představují kurz koruny a mzdový vývoj. Pokud by domácí měna prudce posílila nebo mzdové tlaky oslabily, centrální banka by se zvyšováním sazeb počkala.

VIKTOR ZEISEL
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.