CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

07. 11. 2017

0 komentářů

Daňový balík Republikánů je pro dolar dalším bonusem, reforma však musí projít

 

Všeobecná nuda, která po minulém hektickém týdnu zavládla na globálních finančních trzích, vybízí něco si říct o připravované daňové reformě v USA a jejím dopadu na dolar, neboť to je asi tak jediné, co může běžného smrtelníka v ČR na tomto tématu zajímat. 

Loading



 

Tak předně si řekněme, že daňová reforma rozhodně nebude rozpočtově neutrální, neboť se rozpočtové příjmy mají z tohoto titulu snížit o cca 1,5 biliónu dolarů v následujících deseti letech (přibližně 7,5 % HDP v dnešních cenách). Neboli reforma permanentně zvýší rozpočtový deficit, což, jak říkají učebnice, povede k vyšším úrokovým sazbám než za jinak stejných okolností. Vyšší úrokové sazby v USA by samozřejmě měly zvyšovat atraktivitu dolaru vůči jiným měnám.

Tolik o pozitivním makro dopadu daňových změn na dolar. Zajímavější jsou však mikroekonomické dopady reformy na americkou měnu. Ty mohou mít v zásadě dva pozitivní rozměry. Za prvé, připravované snížení daně ze zisku korporací (právnických osob) ze současných 35 % na zamýšlených 20 % učiní USA atraktivnější pro nadnárodní korporace ve srovnání se zbytkem, což bude pro dolar nepochybně plus. To však zdaleka není vše, co Republikáni na nadnárodní firmy chystají.

V daňové reformě je jednak zakomponovaná srážková daň na platby firem, které převádějí peníze ve prospěch svých poboček v jiných (níže úročených) zemích. Kromě toho by pak měla přibýt daň na zisky zadržované americkými firmami v zahraničí. Těžko říci, jak tyto daňové návrhy dopadnou, nicméně pokud alespoň část z výše uvedeného projde, tak by to teoreticky mělo zvýšit poptávku po dolarech, neboť firmy jako Apple, Google či Amazon zadržují v zahraničí desítky až stovky miliard dolarů (v jiných měnách) a od roku 2018 budou silně motivovány k tomu, aby tak nečinily.

Na závěr dodejme, že cesta daňového balíku americkým Kongresem může být klikatá a dlouhá a vůbec není jasné, v jaké podobě bude úprava daní nakonec schválena. Nicméně dokud se Republikánům, kteří mají v obou zákonodárných komorách většinu, bude dařit udržovat plamének naděje, že daňová reforma projde, bude to pro americkou měnu dobré. To ostatně platí nejen pro dolar, ale i americké akcie.

REKLAMA

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *