CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

02. 10. 2017

0 komentářů

Rozpočet nadále v plusu navzdory výraznému růstu běžných výdajů

 

Státní rozpočet pokračuje v trendu, který panuje po celý letošní rok. V meziročním vyjádření je bilance rozpočtu výrazně horší, když ke konci srpna vykázal letos přebytek jen 17 miliard korun oproti 82 miliardám korun ke stejnému období minulého roku. Tento pohled ale nadále zkreslují mimořádné loňské příjmy státu z fondů EU, které zpětně pokryly masivní výdaje státu během minulého programového období 2007-2013, které výrazně ovlivnilo i rok 2015.

Loading



 

Letos tyto mimořádné příjmy chybí, i tak ale evropské peníze stav rozpočtu vylepšují o 16 miliard korun. Bez vlivu peněz EU na straně příjmů i výdajů by přebytek rozpočtu činil jednu miliardu korun.

Daňové příjmy přitom stejně jako v posledních měsících velmi slušně rostou. Konkrétně výběr DPH, daní z příjmů fyzických osob a sociálního zabezpečení roste opravdu výrazně, a to díky letošní ekonomické expanzi a částečně i díky zavedení opatření v boji s daňovými úniky (především kontrolní hlášení u DPH).

Na opačné straně rozpočtu je vidět masivní nárůst běžných výdajů, především na platy ve veřejné sféře, na sociální dávky včetně důchodů, neinvestičních transferů (kam patří převody obcím a krajům na platy učitelů apod.), rostou i neinvestiční transfery podnikatelským subjektům (mimo jiné firmám, které čerpají dotace z fondů EU).

Naopak kapitálové výdaje nadále zaostávají. Pořád platí, že se jen pomalu rozjíždí čerpání peněz v novém programovém období. Zrychlení investiční činnosti spolufinancované z EU čekáme ve zbytku roku a především v roce 2018, protože stát musí vyčerpat část přislíbených peněz, jinak o ně na konci příštího roku přijde.

REKLAMA

Nadále očekáváme, že státní rozpočet letos skončí ve schodku 45 miliard korun oproti původním plánům ve výši 60 miliard. Konečný výsledek bude záležet především na tom, jestli se konečně podaří rozjet veřejné investice (v druhém letošním čtvrtletí jsme v číslech HDP viděli náznaky jejich růstu). Plánované vyšší běžné výdaje (zvýšení platů ve veřejném sektoru) by mohl ještě letos pokrýt vyšší výběr daní, především DPH na konci roku díky výraznému růstu spotřeby.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Představujeme nejlepší evropské akcie

I když je evropský akciový trh provázán s globální ekonomikou stejně jako všechny ostatní, nabízí investiční příležitosti, které jinde najdete jen těžko. A zatímco americké indexy se čím dál víc soustřeďují na technologické firmy, Evropa nabízí diverzifikovanější investiční prostředí. Abychom lépe ilustrovali možnosti evropského trhu, podíváme se na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *