CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

03. 04. 2017

0 komentářů

Státní rozpočet vykázal mírně vyšší přebytek, daňové příjmy výrazně rostou

 

Státní rozpočet vykázal na konci března přebytek 4,7 miliardy korun. Ten se tak oproti únorovým 3,7 miliardám zvýšil, v meziročním srovnání byl však o téměř 39 miliard nižší.

Loading



 

Lepší přebytek než v únoru se dal očekávat. Únorovou bilanci totiž nepříznivě ovlivnilo vyplacení pěti miliard transferů obcím a krajům, přičemž loni tento převod proběhl až v březnu. Zároveň každý březen připlují do státního rozpočtu první zálohy na daň z příjmu právnických osob.

Březnová čísla můžeme hodnotit podobně jako ta únorová. Za meziročně výrazně nižším přebytkem stojí především výpadek mimořádných příjmů z fondů EU. Loňský rozpočet podpořilo zpětné proplácení výdajů z minulých let. Celkem podle údajů ČNB byly loňské příjmy mimořádně vyšší o cca 90 miliard korun právě kvůli tomu, že EU zpětně proplatila náklady na projekty z minulého programového období 2007-2013.

Pokud se ale zaměříme na příjmy očištěné o vliv evropských fondů, vidíme příznivý trend výběru daní a sociálního pojištění. Pokladní plnění DPH, daní z příjmů i sociálního pojištění roste velmi solidním tempem, což vychází především z pokračujícího růstu ekonomiky a neustále se zlepšujícího se trhu práce. U DPH zřejmě pomáhá i kontrolní hlášení, jelikož její výběr roste rychleji než spotřeba domácností.

Na straně výdajů rostou platy a další běžné výdaje včetně sociálních dávek, kde je vidět především vliv rostoucích důchodů. Kapitálové výdaje však meziročně propadly. Náběh nového programového období EU fondů je velmi pomalý, především u infrastrukturních staveb.

REKLAMA

Ke konci roku očekáváme schodek rozpočtu 45 miliard korun oproti plánovaným 60 miliardám.

 

Marek Dřímal, ekonom Komerční banky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *