Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Ztráty technologických titulů stahují akciové indexy do hlubin

Investice 12.06.2017 | 23:11 0 Komentářů

Rudá vlna tsunami na monitorech akciových obchodníků se z USA přes Asii přelila i na evropské trhy. Technologické společnosti ztrácí přes 4 %, výrobci spotřebitelského zboží odepisují 2 % a výrobní podniky oslabují o 1,5 %. Jediným odvětvím v zisku jsou dnes energetické společnosti, které si díky rostoucí ceně ropy připisují 0,9 %. Burzy po celé Evropě odepisují mezi 1 až 1,5 %. Jedinou výjimkou je londýnský parket, který se díky oslabující libře drží lehce pod nulou. 

Americké akcie zahajují dnešní obchodování pokračujícími ztrátami. Nejvíce trpí technologický index Nasdaq, který hned v úvodu obchodování odepisuje k 1 %. Širší S&P 500 zatím ztrácí do půl procenta, když 1,7% ztráty technologických titulů částečně kompenzují 1,3% zisky energetických společností. Odolávat rudému proudu se pokouší ještě telekomunikační společnosti a finanční instituce, jejichž akcie posilují o 1 a 0,5 %.

Přestože se technologické tituly na pražské burze neobchodují, vlna výprodejů se jí nevyhnula. Index PX dnes ztratil 0,4 %, což je ještě relativně slušný výsledek v porovnání s jeho evropskými kolegy, kteří ztrácí výrazně přes 1 %. V Praze se o pokles indexu nejvíce zasloužily akcie rakouských finančních institucí Erste a VIG, které odepsaly 1,5 a 1 %. Přidala se k nim i likérka Stock s -1,5 %, tabákový Philip Morris s -1,1 % a textilka Pegas s -0,9 %. Od ztráty se index nepodařilo zachránit ani telekomunikační společnosti O2, jejíž akcie si dnes připsaly 1,2 %. Dařilo se i akciím nápojářské skupiny Kofola, které přidaly 0,9 % a sázkařské Fortuně s +0,7 %. Moneta Money Bank jako jediná banka dnes posílila o 0,7 %.

RICHARD MIŘÁTSKÝ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.