CZK/€ 24.295 -0,12%

CZK/$ 23.007 -0,52%

CZK/£ 28.268 +0,19%

CZK/CHF 24.651 +0,20%

04. 10. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Zpomalení ekonomiky nepřišlo, poslechněme Švejka

 

Podle poslední revize českého HDP za druhý letošní kvartál rostlo tuzemské hospodářství meziročně mírně rychleji, než Český statistický úřad dosud předpokládal. Česká ekonomika si s 2,8 % udržuje poměrně stabilní dynamiku růstu a vykazuje tak až překvapivou odolnost vůči výraznému zpomalování výkonu hlavních obchodních partnerů jako je Slovensko, či nad propastí recese balancující Německo. Oproti prvnímu letošnímu čtvrtletí se tak mnoho nezměnilo. 

Firmy nadále pokračují v absorbování části rostoucích mzdových tlaků na úkor svých ziskových marží, které pokračovaly ve svém meziročním poklesu. Nálada zejména v průmyslu je pak kvůli slábnoucí poptávce na bodu mrazu.

To samé však neplatí o náladě spotřebitelů, která zůstává i přes záplavu negativních zpráv ze zahraničí na vysoké úrovni. Slušné tempo růstu příjmů domácností podporuje chuť spotřebitelů utrácet, díky čemuž poklesla i jejich míra úspor. Otěže hospodářského růstu tak po investicích odkládaných v důsledku převládající nervozity z vývoje globální ekonomiky převzala spotřeba.

Není ovšem důvod se domnívat, že je silné napojení české ekonomiky na své evropské obchodní partnery v čele s Německem reliktem minulosti. Pokud tedy nedojde k odeznění nejistot dusících globální ekonomiku, zpomalení růstu čeká i tu českou, byť s delším než původně předpokládaným zpožděním.

V moci českého občana sice není ukončit obchodní války, či vyřešit brexit, bylo by ale zcela zbytečné se o solidní spotřebitelskou poptávku taženou dobrou náladou připravit čekáním „na popravu“. To bychom si, jak řekl Švejk, rozhodně neposloužili.

REKLAMA

Tomáš Lébl, analytik skupiny AXA ČR a SR

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Tajemství devizových rezerv a (nez)krocené inflace

Úkoly centrální banky pro příští pětiletku jsou jasné. Vysvětlovat úspěchy přes zjevnou cenovou nestabilitu, udržet stabilitu finanční. (Z)krotit inflaci a vypořádat se s inflační spirálou. Udržet hospodaření národní banky nad vodou. Kdykoli jsou a budou zvýšeny úrokové sazby, národní banka zaplatí za financování držby svých devizových rezerv […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

09. 12. 2022

Komentář: Co by asi řekl Alois Rašín?

Bankéři z japonské Nomury předpovídají české měně finanční krizi. Své tvrzení dokládají erudovanými statistickými a ekonomickými podklady a úvahami. Na obranu koruny přispěchal houf neméně erudovaných českých ekonomů a tvrzení Nomury popírají. Co by k tomu asi řekl Alois Rašín, kdyby měl tu možnost?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *