Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Zpevňující euro posílá akcie exportních firem do červeného

Investice 18.07.2017 | 17:37 0 Komentářů

Evropský akciový index Stoxx 600 v dnešní seanci odevzdává 0,7 %. Důvodem je posilující euro. To vůči dolaru od začátku roku již zpevnilo o 10 %. Nedaří se především cyklických akciím s vysokou expozicí na zahraniční trhy. Mezi dnešními největšími propadlíky jsou informační technologie, těžaři komodit nebo finanční domy, které odepisují 1,2 %. Naopak v plusu se drží akcie realitních developerů (+0,7 %) a utilit (+0,1 %).

Americké akcie na začátku dnešní seance ztrácejí jednu desetinu procenta. Pohyby nejsou tak dramatické jako v Evropě, a tak nejhlubší ztráty prozatím zaznamenávají telekomunikační společnosti, jejichž akcie klesají o půl procenta. Třetinu procenta odevzdávají i akcie finančních společností. Dnes jsme se dočkali výsledků hospodaření Goldman Sachs a Bank of America. V prvním případě byla čísla zklamáním, když se banka potýkala s problémy v obchodování se všemi aktivy, a tak výsledné údaje nenaplnily očekávání. Podobný problém měla i Bank of America, ta byla ale schopná kompenzovat slabší trading nákladovou disciplínou, nižšími náklady na riziko a slušnými úrokovými příjmy. Ve sledovaných ukazatelích pak překonala konsensus.

Pražská burza zakončila se čtvrtprocentním ziskem. Raketou dne se staly akcie textilky Pegas, které vystřelily o 8,2 % výše po oznámeném dobrovolném odkupu za 1010 CZK za kus. To považujeme za atraktivní ocenění, více naleznete v našem komentáři zde http://bit.ly/PegasFla_1707. Z dalších domácích titulů v plusu zakončily akcie Unipetrolu (+1,7 %), Komerční banky (+1,4 %) nebo ČEZ (+0,3 %). Ostatní buď stagnovaly nebo klesly, nejhůře se po včerejším vzestupu dařilo tabákovému výrobci Philip Morris ČR, který přišel o 1,3 %. Zobchodovaný objem dosáhl půl miliardy korun.

MIROSLAV FRAYER, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.