Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Ziskové marže pokračují v poklesu, zatímco náklady na práci výrazně rostou

Každoroční revize časové řady HDP ukázala, že loňský hospodářský růst byl vloni o desetinu slabší, než statistický úřad dříve odhadoval. Celkově však bylo zpřesnění spíše kosmetické. Silnější oproti původním odhadům byla v loňském roce soukromá spotřeba, zatímco výdaje vlády i investice byly revidovány směrem dolů. Revize se dotkla i prvního čtvrtletí letošního roku. Mezičtvrtletní růst byl podle dnešního odhadu ČSÚ o desetinu procentního bodu vyšší a dosáhnul 0,5 %. Meziroční růst se ale posunul kvůli historické revizi směrem dolů na 4,2 %. Za lepší mezičtvrtletní dynamikou stála o něco silnější spotřeba domácností i vlády, směrem dolů byl revidován přebytek zahraničního obchodu. Nic se nezměnilo na příběhu velmi dobré investiční aktivity. První čtvrtletí bylo ve znamení robustního nárůstu investic.

Dnes zveřejněné sektorové účty pro první čtvrtletí ukazují, že ziskové marže podniků pokračují ve svém poklesu. Mzdové náklady proti tomu výrazně rostou, když přidaly 9,2 %. Ziskové marže českých nefinančních korporací jsou relativně vysoké ve srovnání se zeměmi eurozóny. Očekáváme, že se budou postupně tenčit na úkor zvyšování platů. Masivní růst objemu mezd odráží jak robustní zvyšování průměrné mzdy, tak rostoucí zaměstnanost. Dobrá ekonomická situace domácností se projevuje v klesající míře úspor. Domácnosti se nebojí utrácet a v současnosti jejich výdaje rostou rychleji než jejich disponibilní příjmy.

Nefinanční podniky reagují na zvyšující se mzdové náklady vyššími investicemi. Dnešní statistiky národních účtů ukázaly, že podniky táhnou dynamiku investiční aktivity, zatímco veřejný sektor své investice v podstatě nezvyšuje. Prostředky podniků směřují do budov i strojů.

Vysoký růst mezd, klesající ziskové marže i zvyšující se spotřeba domácností se projevují v cenovém růstu. Inflace se znovu vyhoupla nad dvě procenta a ještě chvíli se nad touto úrovní udrží. Podniky totiž budou část svých rostoucích nákladů přenášet na koncového zákazníka. ČNB tak může pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Pro letošní rok očekáváme ještě jedno zvýšení. Rizika jsou však posunuta směrem k dvojímu růstu úrokových sazeb.

Měsíční data ukazují, že česká ekonomika na začátku roku citelně zpomalila a její rozjezd ve druhém čtvrtletí je spíše pozvolný. Podobné tomu je i v eurozóně. Na začátku roku tam ekonomický růst zbrzdily jednorázové faktory (stávky, mrazy, chřipková epidemie), ale ani po jejich opadnutí výraznou akceleraci nepozorujeme. Od letošního roku tak pro českou ekonomiku očekáváme zpomalení. Zatímco domácí faktory by měly i nadále působit pozitivně, protože spotřeba domácností by měla pokračovat v utěšeném růstu a investiční aktivita zůstat robustní, zahraniční poptávka se bude zvyšovat pomaleji a zahraniční obchod tak podle nás přispěje negativně. Naše prognóza pro letošní předpokládá ekonomický růst ve výši 3,8 %. Rizika jsou však výrazně nakloněna ve prospěch slabšího růstu.

Viktor Zeisel, ekonomický a strategický výzkum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.