CZK/€ 24.695 +0,20%

CZK/$ 23.468 +0,20%

CZK/£ 29.144 +0,12%

CZK/CHF 24.060 +2,32%

05. 04. 2022

0 komentářů

Získat zlato z elektroodpadu umíme i u nás. Česká investiční společnost rozjíždí franšízy po celé republice

 

V době, kdy inflace láme rekordy a vklady se postupně znehodnocují, ukládají Češi své úspory stále více do drahých kovů. Na tento trend vsadila i česká společnost TrustWorthy Investment. Investicím do drahých kovů se věnuje v tuzemsku i v Londýně.  A podobně jako Britská královská mincovna dokáže drahé kovy recyklovat z elektroodpadu. Společnost teď plánuje rozvoj v jednotlivých regionech formou franšíz: nábor zájemců o „zlatý byznys“ začíná v dubnu v Brně, Ostravě, v Plzni a Liberci. 

„V posledních měsících máme obrovskou poptávku po fyzickém zlatě, kterého je ale na trhu jen omezené množství. Recyklace je tak momentálně nejlepším i nejekologičtější způsobem, jak drahý kov získat. Granulát směníme s našimi zahraničními partnery za slitky se světovou certifikací a ty pak můžeme nabídnout zájemcům za výhodnou cenu,“ vysvětluje předseda představenstva TrustWorthy InvestmentMichal Spurný.

Recyklace na vzestupu

Vysloužilý materiál – zlaté úlomky nebo části starých elektropřístrojů –  společnost proměňuje ve zlatý granulát ve své vlastní rafinérii na Vysočině. Což je výjimečné: většina elektroodpadů, které obsahují drahé kovy, se dosud zpracovávala mimo Česko. Právě to ale chce TrustWorthy Investment změnit.  „Získáváme ke spolupráci stále více partnerů, kteří s elektroodpady pracují, abychom linku vytížili. Hlásí se nám ale i obyčejní lidé: doma sesbírají starou elektroniku, zlaté nebo stříbrné zlomky a po konzultaci nám je posílají k recyklaci,“ uvádí Spurný. „Naším cílem je dostat k zákazníkům produkt, který se z odpadu znovu změní v účelnou a cennou věc. Jinak by i zlato a další drahé kovy dál končily ve sběrných dvorech nebo rovnou na skládce,“ vysvětluje.

Jedním efektů takového byznysu je i udržitelnost a ochrana životního prostředí. „Chceme lidem ukázat, že nemusí všechno vyhazovat. I staré mobilní telefony, části počítačů nebo úlomky šperků je možné v rafinerii znovu zhodnotit v podobě slitku. Zlaté a stříbrné slitky dokážeme opatřit mezinárodně uznávanou certifikací, a pak je vracíme na trh. A to za výhodnější cenu, než je zvykem,“ doplňuje Spurný.

REKLAMA

Vlastní rafinerii si společnost TrustWorthy Investment pořídila i proto, aby odstranila závislost na velkoobchodnících. „Ti vzácné kovy přeprodávají ve velkém. Ani oni ale nedokážou uspokojit hlad, který teď zejména po zlatu vznikl,“ uvádí Spurný. A připomíná ještě jednu výhodu recyklace: čím víc se budou elektronické odpady zpracovávat, tím menší bude potřeba drahé kovy těžit pomocí složitých, k přírodě často nešetrných technik.

„Zlatý job“ pro manažery 50+

TrustWorthy Investment působí také jako poradenská společnost. „Lidé se u nás mohou dozvědět co, jak a kdy nejlépe koupit. Zatím jsme měli pobočky v Praze a Českých Budějovicích. Teď chceme franšízy otevřít i v Brně, Ostravě, Plzně a Liberci. Proto pořádáme od 6. do 28. dubna Road Show, na níž se zájemci o zlatý byznys dozvědí, jak s námi můžou podnikat,“ uvádí Spurný.

„Spolupracovníkům z jednotlivých regionů umožníme nastartovat vlastní podnikání pod naší hlavičkou. Získají nejen vybavení, ale kompletní know-how a podporu,“ vysvětluje Spurný. Nové plánované franšízy podle něj nabídnou stabilitu a dlouhodobou strategii všem, kdo se společností spolupracují.

REKLAMA

„Taková práce často láká lidi na 50 let, kteří nás i sami oslovují. Mnozí působili v manažerských pozicích. Svůj region dobře znají, mají vlastní kapitál a po letech v jiné firmě či korporátu se ohlížejí po nové kariéře s dostatečnou prestiží,“ dodává.

Zlato jako pojistka

Jak Spurný znovu připomíná, elektronické výrobky, které už lidem dosloužily, končí často ve sběrných dvorech. TrustWorthy Investment z nich ale dokáže vytěžit maximum, podobně jako například ze starých šperků. „V našem procesu rafinace umíme přepracovat jakýkoli materiál, který obsahuje drahé kovy. A zpátky dokážeme zužitkovat i jejich zlomky. Drahé kovy, převážně zlato, působí jako pojistka. Nedá se natisknout nebo namnožit v továrně. Poptávka po něm proto bude vždy převyšovat množství nabízené na trhu,“ uzavírá Spurný.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články