Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Zasedání ECB: Draghi se jen tak neotáčí

Investice 03.05.2017 | 15:37 0 Komentářů

V pátek skončené zasedání ECB nepatřilo mezi ty nejzajímavější, něco jsme se však přece jen dozvěděli.  Tak například, že Draghi je celkem pohotový: na dotaz, jak vidí výsledky francouzských voleb, odpověděl, že v ECB diskutují o hospodářské politice, nikoliv politice („Policies, not politics“).

Také je to diplomat – na dotaz, co si odnesl z nedávné návštěvy Washingtonu, řekl, že to, že „riziko obchodního protekcionismu ustoupilo a že trhy přehodnocují výhled americké fiskální politiky.“ Což je jenom eufemisticky řečeno, že Trump je menší blázen či větší amatér, než si myslel. Naopak, v novinařině by Draghi kariéru asi neudělal. Na dotaz novináře, jaký titulek by dal dnešnímu zasedání do novin, řekl větu o  27 slovech, jejíž pravděpodobnost zaujmout čitatele tak, aby si článek přečetl, je zhruba stejná, jako že Plačky nad Finneganem zvítězí v anketě náctiletých čtenářů.

Ohledně měnové politiky je nejvýstižnějším popisem parafráze slavné řeči M. Thatcherové: gentlemen se (jako korouhvička) neotáčí. Ani pod tlakem Němců se totiž Draghi ani ke kosmetickému zpřísnění měnové politiky nechystá: německému ministrovi financí naopak vzkázal, že je ironické poslouchat kritiku na svou adresu od těch, co si na nezávislosti centrální banky nejvíce zakládají.  Ohledně výhledu nabídl kombinaci jestřábího i holubičího, což evidentně na chvíli zmátlo devizový trh – kurz eura proti dolaru nejdřív oslabil přes 1,09, poté se vrátil citelně pod tuto hranici. Draghi totiž na jedné straně řekl, že rizika deflace v podstatě zmizela a že oživení, které bylo donedávna „křehké a nerovnoměrné“ je nyní „solidní a široké“. Na druhé straně však dodal, že o ukončení programu odkupu aktiv se v Radě guvernérů nediskutovalo, protože rizika jsou stále směrem dolů a, což je nejdůležitější, poptávkové inflační tlaky stále nejsou přesvědčivé.

V tom všem má pravdu. Jak ale ukázala páteční předběžná inflační data za duben, nemusí to tak být navěky. Výrazný růst dubnové inflace ve službách (z průměrných 1,2 % v předchozím půlroce na 1,8 % v dubnu) sice vypadá zvláštně a i nezaměstnanost nic takového nevěští, možná však přece  jenom na horizontu vidět kontury poptávkových inflačních tlaků.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.