Úterý 17. září. Svátek má Naděžda.

Zasedání ECB: Draghi se jen tak neotáčí

Investice 03.05.2017 | 15:37 0 Komentářů

V pátek skončené zasedání ECB nepatřilo mezi ty nejzajímavější, něco jsme se však přece jen dozvěděli.  Tak například, že Draghi je celkem pohotový: na dotaz, jak vidí výsledky francouzských voleb, odpověděl, že v ECB diskutují o hospodářské politice, nikoliv politice („Policies, not politics“).

Také je to diplomat – na dotaz, co si odnesl z nedávné návštěvy Washingtonu, řekl, že to, že „riziko obchodního protekcionismu ustoupilo a že trhy přehodnocují výhled americké fiskální politiky.“ Což je jenom eufemisticky řečeno, že Trump je menší blázen či větší amatér, než si myslel. Naopak, v novinařině by Draghi kariéru asi neudělal. Na dotaz novináře, jaký titulek by dal dnešnímu zasedání do novin, řekl větu o  27 slovech, jejíž pravděpodobnost zaujmout čitatele tak, aby si článek přečetl, je zhruba stejná, jako že Plačky nad Finneganem zvítězí v anketě náctiletých čtenářů.

Ohledně měnové politiky je nejvýstižnějším popisem parafráze slavné řeči M. Thatcherové: gentlemen se (jako korouhvička) neotáčí. Ani pod tlakem Němců se totiž Draghi ani ke kosmetickému zpřísnění měnové politiky nechystá: německému ministrovi financí naopak vzkázal, že je ironické poslouchat kritiku na svou adresu od těch, co si na nezávislosti centrální banky nejvíce zakládají.  Ohledně výhledu nabídl kombinaci jestřábího i holubičího, což evidentně na chvíli zmátlo devizový trh – kurz eura proti dolaru nejdřív oslabil přes 1,09, poté se vrátil citelně pod tuto hranici. Draghi totiž na jedné straně řekl, že rizika deflace v podstatě zmizela a že oživení, které bylo donedávna „křehké a nerovnoměrné“ je nyní „solidní a široké“. Na druhé straně však dodal, že o ukončení programu odkupu aktiv se v Radě guvernérů nediskutovalo, protože rizika jsou stále směrem dolů a, což je nejdůležitější, poptávkové inflační tlaky stále nejsou přesvědčivé.

V tom všem má pravdu. Jak ale ukázala páteční předběžná inflační data za duben, nemusí to tak být navěky. Výrazný růst dubnové inflace ve službách (z průměrných 1,2 % v předchozím půlroce na 1,8 % v dubnu) sice vypadá zvláštně a i nezaměstnanost nic takového nevěští, možná však přece  jenom na horizontu vidět kontury poptávkových inflačních tlaků.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.