Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

WPB Capital představilo ČNB svůj plán strategického rozvoje

Až na 1,5 miliardy korun je připravené navýšit hodnotu základního kapitálu během následujících pěti let spořitelní družstvo WPB Capital. Plyne to z plánu strategického rozvoje, který včera vedení záložny odprezentovalo zástupcům České národní banky.

V rámci prezentace, která se ve středu odehrála na půdě ČNB, vedení WPB Capital nejprve obeznámilo zástupce banky s negativním dopadem, který má na ekonomické výsledky předběžné opatření trvající již déle než 7 měsíců. Dlouho trvající omezení služeb způsobuje WPB Capital značné finanční ztráty a oproti roku 2012 zásadně zhorší letošní hospodářský výsledek družstva. WPB Capital proto věří, že ČNB příjme argumenty WPB Capital a podmínky vydání a trvání předběžného opatření opětovně posoudí.

Právě zrušení předběžného opatření je základním východiskem pro další rozvoj záložny. Předběžné opatření totiž neumožňuje vstup strategického kapitálu do družstva formou složení tzv. dalších členských vkladů. WPB Capital v prezentaci avizovalo plánovaný nárůst kapitálu.

 „V současné době máme za sebou jednání se strategickými investory, kteří mají zájem o kapitálový vstup do WPB Capital a další navýšení kapitálu.  Na rok 2014 je připravené navýšení kapitálu o 500 mil. Kč. V průběhu následujících roků se plánuje navýšení kapitálu až na hodnotu 1,5 mld. Kč ke konci roku 2018. Toto navýšení jednoznačně povede k zvýšení bezpečnosti vkladatelů. K navýšení kapitálu ale je potřebný souhlas ČNB,“ vysvětluje Ing. Peter Bodnár, předseda představenstva WPB Capital.

Objem bilanční sumy by měl podle strategického plánu v příštích letech narůst až na hodnotu 10 mld. Kč ke konci roku 2018, a to při udržení kapitálové přiměřenosti nad hranicí 20 %, která odpovídá hodnotám největších hráčů na českém bankovním trhu.

WPB Capital přitom nadále hodlá využit veškeré generované zisky v daném období na posílení vlastního kapitálu,“ doplňuje Peter Bodnár.

WPB Capital v minulých letech investovalo nemalé prostředky do implementace nového bankovního informačního systému, rovněž do zkvalitnění a zefektivnění veškerých procesů a cíleného a vědomého budování know-how.

Základním strategickým cílem WPB Capital po splnění veškerých podmínek a předpokladů zůstává získání bankovní licence.

I z tohoto důvodu v nejbližší budoucnosti hodláme v součinnosti s renomovanými poradenskými společnostmi nadále zlepšovat svou předpisovou základnu, interní směrnice a řídící a kontrolní systém. Rovněž chceme rozšířit spektrum poskytovaných služeb na území České a Slovenské republiky,“ dodává Bodnár.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.