CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

02. 02. 2023

0 komentářů

Wine Management na cestě stát se předním evropským fondem pro investiční alkohol

 

Fond Wine Management zaznamenal loni další úspěšný rok, navzdory nepříznivé ekonomické situaci. Nebo možná právě proto: v dobách poklesu akciových trhů a rostoucí inflace totiž investoři rádi sahají po reálných aktivech, jakými jsou luxusní whisky a víno. Počet akcionářů fondu dále rostl a nyní čítá 266 investorů.

Loading 

Loňský rok se nesl ve znamení intenzivních nákupů, kdy se významně rozrostla zejména kolekce vín tvořící hlavní část hodnoty portfolia. Wine Management pokračoval v nastavené strategii investic do vína z klíčových oblastí, jako jsou Burgundsko, Bordeaux a Champagne. K 31. 12. 2022 fond držel 32 764 lahví vín v hodnotě 276 milionů Kč (bez DPH). Ke stejnému datu bylo portfolio whisky o 751 lahvích oceněno na 22 milionů korun (bez DPH).

Za rok 2022 se portfolio fondu zhodnotilo o 13,49 %, za čtvrtý kvartál činil nárůst       2,40 %. Od doby založení fondu v roce 2018 pak hodnota vzrostla o 52,34 %.

Významnou posilou Wine Management se stal Erik Portanger, který v roli manažera portfolia dohlíží na výběr spolehlivých investičních vín. V oboru má 25 let zkušeností, přispívá do renomovaných publikací, jako jsou Decanter nebo The World of Fine Wine, a byl spoluzakladatelem úspěšného švýcarského fondu pro investiční vína, jehož aktiva nyní převyšují 30 milionů EUR.

„Wine Management se dynamicky rozvíjí a přestává být malou klubovou záležitostí milovníků ušlechtilých nápojů. Spolu s příchodem Erika Portangera a jeho mezinárodními zkušenostmi je nyní naší ambicí stát se předním evropským fondem pro investiční alkohol,“ říká Martin Kovář, zakladatel fondu Wine Management.

Fond loni investoval rovněž do rozšíření portfolia vzácných whisky a podařilo se mu získat několik unikátních lahví. Mezi nimi vynikají zejména ty z edice Royal Salute, nejluxusnější značky blendované skotské whisky, která vznikla jako projev úcty britské královně Alžbětě II.

REKLAMA

„Díky osobním vazbám a kontaktům se daří získávat opravdové rarity, jejichž edice čítají velmi omezený počet kusů. Proto dnes Wine Management vlastní největší sbírku z této superluxusní kolekce v Česku. Její hodnota stále významně roste,“ říká Zdeněk Kortiš, odborný poradce Wine Management na stařené destiláty.

V létě 2022 tak fond získal například jednu lahev whisky Royal Salute Platinum Jubilee, která byla vyrobena u příležitosti 70. výročí panování Alžběty II. v edici o 147 lahvích. Nejnovější akvizicí je pak Royal Salute Coronation Edition Charles III. vytvořená k příležitosti korunovace nového britského krále Karla III.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *