Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Vzkaz je jasný: situace se změnila, inflační tlaky jsou výraznější

Banky 27.06.2018 | 15:24 0 Komentářů

ČNB na dnešní tiskové konferenci potvrdila, že skóre argumentů pro zvýšení úroků bylo červnovém zasedání jednoznačné a nebylo dále na co čekat.

Tomu odpovídá i skóre hlasování o zvýšení sazeb: tento krok byl schválen jednomyslně, tedy poměrem hlasů 6:0 při absenci viceguvernéra Hampla, jenž se svou podporou růstu úroků nijak netajil. Jednoznačnost postoje bankovní rady, tedy všechny hlasy pro zvýšení úroků, je svým způsobem překvapivá: pro dnešní zasedání se čekaly názory pro i proti růstu úroků.

Bankovní rada vnímá rizika stávající prognózy z dílny ČNB jako proinflační. Prognóza ČNB byla zveřejněna počátkem května, od té doby oslabila koruna, inflace šla nad prognózu a nad cíl ČNB a v neposlední řadě se zvýšily i inflační tlaky ze zahraničí, zejména v podobě vývoje cen ropy při souběžném posílení kurzu dolaru.

Guvernér Rusnok konstatoval, že z dnešního pohledu je v rámci všech nejistot těžké předjímat, co se s úroky ČNB stane v horizontu několika týdnů či dokonce měsíců. Zároveň dal ale jasný vzkaz, že bankovní rada nebude váhat úroky dále zvýšit, pokud data z ekonomiky a vývoj kurzu koruny budou pro takový krok hovořit.

Zároveň je ale patrné, že ČNB nevnímá stávající výkyvy kurzu koruny a jejich dopady do inflace jako něco dramatického. Na zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu byla dnes jasná shoda a možnost výraznějšího zvýšení této klíčové úrokové sazby nebyla bankovní radou ani diskutována.

Vzkaz je jasný: situace se změnila, inflační tlaky jsou výraznější, než se jevilo počátkem května, a ČNB je připravena pružně na tuto situaci reagovat.
Zajímavé bude hned příští zasedání bankovní rady počátkem srpna, kdy bude mít ČNB k dispozici svou čerstvou prognózu vývoje české ekonomiky.

Osobně si nemyslím, že úroky půjdou nahoru hned na srpnovém zasedání, ačkoliv takový krok nelze vyloučit.
Zároveň je velmi pravděpodobné, že ještě jednoho zvýšení úroků se ve zbytku letošního roku dočkáme.

Můj typ je v tuto chvíli listopadové zasedání bankovní rady, kdy bude mít centrální banka opět k dispozici novou prognózu vývoje české ekonomiky.
Nicméně dnešní rozhodnutí ČNB dává jasný signál v tom smyslu, že na novou prognózu není třeba čekat.
Tedy, pokud koruna zaostane za očekáváním ČNB i v průběhu letošního třetího čtvrtletí, tak zvýšení sazeb může být na stole určitě již na zářijovém jednání bankovní rady.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.