CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

13. 02. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Vzdělávání hrou simulující život nadchlo studenty i učitele

 


 

V čem se liší přístup ABC finančního vzdělávání?

Ve srovnání s mnoha jinými školeními přibližuje ABC finančního vzdělávání studentům i jejich učitelům problematiku financí srozumitelně a hlavně prakticky. Největší úspěch má hraní hry „Peníze navíc“. Při ní si studenti vyzkouší „nanečisto“ modelové situace, které je mohou v životě potkat a zjistí, jaký dopad mohou mít na jejich finance. Hra simuluje celý produktivní život člověka a dopad rozhodnutí na rodinný rozpočet, zejména při neočekávaných událostech. Zhruba šestihodinovou hru moderují špičkoví odborníci z finanční praxe, kteří studentům během hry odpovídají také na dotazy z oblasti investic, vytváření finančních rezerv, hospodaření s penězi a upozorňují je na nebezpečí zadlužování či nedostatečného zabezpečení.

Vzdělávání pro pedagogy

ABC finančního vzdělávání pořádá také dvoudenní kurzy zaměřené na výuku finanční gramotnosti pro středoškolské pedagogy akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Obecně prospěšná společnost poskytuje školám i odbornou pomoc při zavádění finančního vzdělávání do rámcového vzdělávacího plánu.

Názory představitelů společnosti

Miroslava Zámečníka zná veřejnost jako ekonoma a člena NERV. Rozhodl se pro práci ve správní radě obecně prospěšné společnosti ABC Finančního vzdělávání. Uvedl:

Finančně gramotný člověk má mnohem vyšší kompetenci při odhadování svých možností, chápe význam finančních rezerv, umí porovnat nabídku různých finančních produktů. Je to velmi důležitá prevence, která dává velmi dobrou šanci vyhnout se finančním problémům. Velké mezery ve znalostech této problematiky potvrdily průzkumy nejen v České republice. Například mnozí senioři v USA, ale i západní Evropě měli ve svém portfoliu hodně akcií, což by vzhledem k věku vůbec nemělo být. Pokles akcií je pak v nejnevhodnější chvíli velmi postihl a připravil je o značnou část prostředků určených na jejich finančně zajištěné stáří. Jak se v Česku šíří úvěrové a další finanční produkty, jak stárne česká populace, význam finanční gramotnosti a elementárních principů finančního plánování a investování podstatně narůstá. Libí se mi, jak lidé v ABC FV výuku provádějí i metodou hry, takže se účastníci nenudí a něco si z kurzu určitě odnesou.“

Ředitel společnosti ABC finančního vzdělávání Jiří Čejka, který je zkušeným pedagogem, metodikem a odborníkem na finanční vzdělávání, dodává: „Generace dnešních studentů se v souvislosti s penzijní reformou neobejde bez znalosti dlouhodobého investování a pravidel pro vytváření finančních rezerv a zabezpečení. Mladým lidem hrozí, že se nechají zlákat propracovanými reklamními kampaněmi ke koupi zboží na nevýhodnou půjčku. Důsledky mohou být velmi vážné. Proto cítím vysokou společenskou odpovědnost v oblasti osvěty a vzdělávání nejen mladé generace.

REKLAMA

Nová učebnice

Vedle hry Peníze navíc vydala společnost ABC finančního vzdělávání učebnici, pro studenty a pedagogy středních škol  nazvanou Finanční gramotnost srozumitelně a bez překážek. Její autor, Jiří Brabec, v ní čtivou a srozumitelnou formou na příjemných 90 stranách vysvětluje základy úročení, pokračuje přes půjčky, úvěry, karty, rizika k hospodaření, spoření, investování, financování bydlení a zajištění na stáří. Každá z dvanácti kapitol je uvedena kresleným vtipem, pokračuje čtivým textem s příklady, poznámkami a doporučeními a končí vždy shrnutím a kontrolními otázkami. Na konci publikace naleznete Slovníček pojmů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

online hry - děti - kluk - počítač

Naučte děti hospodařit a investovat: Online hrou

Gamifikace, tedy používání herních prvků v neherních oblastech, není v investiční oblasti věcí neznámou. Je ale především jedním z nejlepších způsobů, jak vzdělávat děti a mládež v oblastech hospodaření s financemi a investování.

Text: Kateřina Lichtenberková

24. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *