CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

01. 06. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Výrobní HSBC PMI® pro Českou republiku

 


 

Shrnutí

Aktuální údaje PMI® od HSBC vypovídají o květnovém zhoršení podnikatelských podmínek v české výrobní sféře. Objem nových zakázek klesl nejrychlejším tempem za bezmála tři roky, zatímco výroba stagnovala a firmy propouštěly.

Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru. PMI se v květnu propadl z 49,7 bodu v předchozím měsíci na 47,6 bodu. Z pěti složek hlavního indexu poklesly čtyři, na předchozí úrovni zůstaly pouze dodací lhůty dodavatelů. Aktuální údaje vypovídají o největším celkovém zhoršení podnikatelských podmínek ve výrobním sektoru od srpna roku 2009.

Objem nových zakázek ve výrobě poklesl v květnu již druhý měsíc za sebou. Navíc tempo poklesu výrazně zrychlilo, a to na nejvyšší úroveň od června 2009. Údaje z průzkumu i kusé důkazy svědčí o slabé poptávce jak na tuzemském trhu, tak v důsledku krize západoevropských ekonomik i v zahraničí. Objem nových exportních zakázek klesá již po sedmý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od července roku 2009.

Setrvalý pokles v objemu nových zakázek vedl v květnu také ke stagnaci výroby. Z údajů průzkumu plyne, že výroba oproti minulému měsíci nepatrně poklesla, čímž končí pět měsíců mírného růstu. Pokles výroby by býval vyšší, kdyby firmy nesnížily množství rozpracovaných zakázek, jejichž objem poklesl již po druhý měsíc za sebou.

Nižší výrobní potřeby dané nižším objemem nových zakázek vedly v květnu k propouštění a poklesu nákupu vstupů. Zaměstnanost ve výrobě klesla za posledních sedm měsíců šestkrát a v posledním sledovaném období se tempo propouštění lehce zrychlilo. Nákupní aktivita kopírovala stejný trend. Tím se snížil tlak na dodavatelské řetězce a dodací lhůty se oproti dubnu v průměru nezměnily.

REKLAMA

Nárůst cen vstupů zůstal v květnu silný a byl ostřejší než historický průměr průzkumu. Tempo nárůstu se oproti dubnovému maximu za posledních deset měsíců příliš nezměnilo a firmy ho spojovaly s vyššími cenami paliva, energie a surovin jako jsou potraviny, kovy, papír, umělá hmota a další ropné produkty. Ale konkurenční tlaky v sektoru neumožnily firmám zvýšit ceny svých hotových výrobků, které již po čtvrtý měsíc za sebou lehce poklesly.

Komentář

Agata Urbanska, ekonomka pro střední & východní Evropu u HSBC, komentovala výrobní průzkum PMI® v České republice slovy:

„Zprávu o tom, že se v prvním čtvrtletí HDP propadl mnohem hlouběji, než se očekávalo, jen tak něco nepřekoná – v tomto ohledu není oslabení PMI žádným překvapením. Ovšem index PMI navíc ještě poukazuje na rizika v nadcházejících čtvrtletích. Výhled na růst je čím dál horší. Přestože německý HDP rostl v prvním čtvrtletí roku 2012 nad očekávání, českou ekonomiku to nepodrželo. Předstihové ukazatele ZEW a Ifo mezitím poklesly a dostihly tak oslabující trend PMI. Český květnový PMI se kvůli poklesu nových zakázek a nových exportních zakázek propadl na nejnižší úroveň za 33 měsíců. V prvním čtvrtletí roku 2012 byl růst vývozu stabilní, ale ve druhé čtvrtině patrně oslabí, což se dále negativně odrazí na růstu. Po oživení, které jsme zažili od loňského listopadu po březen tohoto roku, se výhled výrobního sektoru výrazně zhoršil. Očekáváme, že centrální banka zareaguje na toto zhoršení dalším uvolněním monetární politiky.“

Klíčové body

  • Nižší objem nových zakázek vedl k propouštění a stagnaci výroby
  • PMI klesl na nejnižší úroveň za posledních 33 měsíců
  • Nárůst cen vstupů se oproti dubnovému maximu za posledních deset měsíců příliš nezměnil

Historický přehledhsbc-index

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Ekonomické počasí? Je to padesát na padesát

Čtyři potěšující zprávy nabídl internet v posledních dnech. První byla na téma nezaměstnanost, druhá se týkala maloobchodu, třetí zájmu o kancelářské prostory a čtvrtá (ze světa) zlata.

Text: Luboš Smrčka

20. 09. 2019

Křík - krize - panika - žena

Hlavně nepanikařit

Průmysl stagnuje. Výroba zpomalila. Krize začíná. Utahování opasků. To je jen namátkou několik výsečí z titulků novin v posledních dnech. Z věrozvěstování faktu, že krize bude, se stal oblíbený mediální byznys.

Text: Luboš Smrčka

17. 05. 2019

Čínská panda

Panda hlásí špatné zprávy

Nová studie uvádí, že celkový objem čínské ekonomiky je asi o dvanáct procent menší, než se předpokládalo. Zdá se, že země rostla v letech 2006 až 2016 zhruba o 1,7 procentního bodu pomaleji, než udávaly oficiální statistiky.

Text: Luboš Smrčka

29. 03. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *