Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Výrobní HSBC PMI® pro Českou republiku – Růst nových zakázek byl nejpomalejší za celý rok

Makro HSBC Bank plc. 03.11.2014 | 10:35 0 Komentářů

Podle aktuálních údajů PMI® od HSBC zůstal v říjnu růst výroby a zaměstnanosti u českých výrobců silný, a to i přes slabší růst nových zakázek. Nové zakázky rostly nejpomaleji za celý rok, ovšem celkové zlepšení podnikatelských podmínek zůstalo na historicky solidní úrovni. Nové exportní zakázky dále strmě rostly, neboť poptávka ze západoevropských trhů jako Německo     a Velká Británie vyvážila ztráty z Ruska, Ukrajiny        a Polska. Inflační tlaky zůstaly utlumené.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC     je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru. PMI zůstal v říjnu nad neutrální hranicí padesáti bodů, tak jako v předchozích sedmnácti měsících. Aktuální hodnota 54,4 bodů zhruba odpovídá průměru za celé období a je          nad dlouhodobým průměrem průzkumu ve výši 52,6 bodu, což svědčí o robustním zlepšení podnikatelských podmínek. Hlavní index mohutně podpořily jeho tři hlavní složky – nové zakázky, výroba a zaměstnanost – ta první ale vykázala nejslabší hodnotu od října 2013, a PMI se tudíž nacházel         na druhé nejnižší úrovni za celý dosavadní rok 2014.

Na zpomalení růstu nových zakázek se v říjnu zčásti podepsal slabší růst tuzemských nových zakázek       a ztráta exportu do Ruska, Ukrajiny a Polska. Ovšem díky silné poptávce ze západoevropských ekonomik jako Německo a Velká Británie se na celkovém růstu exportu od září víceméně nic nezměnilo. V kontextu historických výsledků průzkumu zůstalo celkové tempo růstu nových zakázek silné.

Slabší nárůst nových zakázek nezpomalil v říjnu růst výroby, který kopíroval ostré tempo nasazené v září. Rozpracovanost navíc rostla, což signalizuje setrvalý tlak na provozní kapacitu. O tom, že podmínky         pro podnikání jsou příznivé, svědčí mimo jiné i druhý nejrychlejší nárůst zaměstnanost od června 2011.

Objem vstupů zakoupených výrobci v říjnu dál výrazně stoupal. Dodací lhůty dodavatelů se protáhly a zásoby vstupů na skladě se od září nezměnily.

Ceny vstupů stoupaly nejpomaleji za stávající čtrnáctiměsíční období jejich růstu. Tam, kde ceny vstupů rostly, to firmy spojovaly s měkkou korunou      a vyšší cenou kovů. Ceny účtované za hotové výrobky ve stejném období vzrostly, tak jako v pěti předchozích měsících, byť jen zanedbatelně.

Komentář

Agata Urbanska-Giner, ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC, komentuje výrobní průzkum PMI®
v České republice takto:

„Říjnový průzkum PMI svědčí o zlepšování podnikatelské aktivity ve výrobním sektoru, ač pomalejším tempem        než v září. Slabinou v říjnovém průzkumu bylo nižší tempo růstu nových zakázek, zatímco tempo růstu výroby                       a zaměstnanosti se udrželo na stejné úrovni.  České firmy rovněž byly podle všeho opatrnější a postaraly se,           aby zásoby hotových výrobků klesly. Objem nových exportních zakázek v říjnu stoupal trochu rychleji než v září. České firmy hlásí silnou poptávku z Německa a Velké Británie a slábnoucí poptávku z Ruska, Ukrajiny a Polska. Ceny vstupů vzrostly jen zanedbatelně a inflační tlaky dále slábly.  Ceny výstupů stoupají nízkým, ale stabilním tempem posledních šest měsíců. Bez ohledu na pozitivní výsledky letošních průzkumů PMI a lepších výsledků říjnového německého PMI, než se očekávalo, slábnoucí vnější poptávka zůstává v příštím roce největším rizikem pro růst. Předpokládáme, že na stávající finanční politice se nebude nic měnit: fiskální uvolňování dál půjde ruku v ruce             se stabilní, přizpůsobivou monetární politikou.“

Klíčové body

  • V důsledku slabší tuzemské poptávky byl i růst slabší, ovšem export rostl stabilně.

  • Hlavní PMI poklesl na 54,4 bodu, stále však svědčí o solidním celkovém zlepšení podnikatelských podmínek.

  • Růst výroby a zaměstnanosti zůstává silný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.