Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Vyostřená situace mezi USA a Čínou posílá akcie hluboko do červeného

Investice 13.05.2019 | 17:19 0 Komentářů

Americké akciové indexy zahájily obchodování pod výrazným výprodejním tlakem. Index S&P 500 na úvod seance přichází o více jak dvě procenta, když nejhorším odvětvím jsou informační technologie se ztrátami přes tři procenta. Pouze defenzivní utility se drží poblíž uzavíracího kurzu z pátku. Důvodem je eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, kdy Peking oznámil odvetná cla na americké zboží ve výši 60 mld. USD s platností od 1. června. Země by kromě toho mohla zastavit nákup amerických zemědělských výrobků, omezit objednávky letounů Boeing nebo zredukovat vzájemný obchod ve službách.

Ze stejných důvodů klesají i burzy v Evropě. Index Stoxx 600 odepisuje 1,4 %. Zástupci Evropské unie zároveň dokončili list amerických produktů, na které by se zaměřili v případě, že Donald Trump uvalí cla na dovozy automobilů.

Pražský parket ztratil v pondělní seanci půl procenta. Největším propadlíkem byly akcie CME, které přišly o 1,6 %. Trio rostoucích titulů dnes utvořily Kofola (+1,0 %), ČEZ (+0,7 %) a PFNonwovens (+0,5 %). Energetická společnost zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření. Naše odhady jsou k dispozici na webových stránkách http://bit.ly/CEZ_Q119pre. Jeden z nejdůležitějších bodů bude, zda management oznámí návrh dividendy z loňského roku.

MIROSLAV FRAYER, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.