Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Vychází největší platinová medaile světa s motivem Katedrály sv. Petra a Pavla

Investice 20.10.2014 | 19:15 0 Komentářů

Jablonecká Česká mincovna dnes na své brněnské prodejně představila jedinečnou půlkilogramovou platinovou medaili s motivem Katedrály sv. Petra a Pavla v Brně. Medaile vyjde v omezeném nákladu pouhých 12 kusů. Jedná se o největší platinovou medaili raženou celosvětově. Nad ražbou medaile převzal záštitu diecézní biskup brněnský, Jeho Excelence Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle, jenž se dnes představení tohoto unikátu přímo účastnil. (Tisková zpráva: Česká mincovna)

Katedrála sv. Petra a Pavla, tzv. Petrov, je českou kulturní památkou a je zároveň nejvýraznější brněnskou dominantou. „Od roku 2009 vydáváme každý rok platinovou medaili věnovanou jedné naší významné sakrální památce. Jedná se o špičku v naší nabídce, podobně velkou medaili z tohoto drahého kovu byste totiž nenašli na celém světě,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. „Platina je velice náročná na zpracování – hydraulický lis musí vyvinout sílu 600 tun, aby reliéf otisknul do tvrdého kovu. Autor Jaroslav Bejvl se proto musel vejít do výše reliéfu 1,5 mm, přesto všechno je ale katedrála vyvedena s obdivuhodnými detaily,“ doplnil Jokl.

„Mám radost pokaždé, když vidím katedrálu ztvárněnou na minci nebo medaili. Pro mě i mnohé další to není jen stavba, ale domov, kde byli například pokřtěni nebo měli svatbu,“ uvedl Jeho Excelence Mons. Vojtěch Cikrle, diecézní biskup brněnský. 

Autorem výtvarné předlohy medaile je zmíněný český medailér Jaroslav Bejvl. Jeho záběr je opravdu široký, s bravurou dokázal vytvořit portrét Karla Gotta stejně tak jako tváře synů Karla IV. – Václava IV. a Zikmunda Lucemburského. Sám přiznává, že historická témata jsou mu nejbližší, což je na jeho nejnovějším díle z ryzí platiny vidět. Lícní stranu medaile zdobí pohled na majestátní katedrálu ve tříčtvrteční perspektivě, na rubovou stranu autor umístil presbytář s novogotickými prvky. „Cena medaile je stanovena na 735 000 Kč, polovina z 12 kusů již svého nového majitele zná,“ uzavřel Jokl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.