Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Volná místa na novém maximu

Makro 10.12.2018 | 09:40 0 Komentářů

Situace na trhu práce se v posledním měsíci v podstatě nezměnila. Míra nezaměstnanosti zůstala na úrovni 2,8 % a počet volných pracovních míst dosáhl dalšího historického maxima v řadě. Tentokrát je jich už přes 323 tisíc. 

Ukazuje se, že nezaměstnanost už v podstatě nemá kam klesat, i když se firmám nedostává stále více lidí. O to více je jasné, že jde o strukturální problém, který má své kořeny v sociálním systému nebo v systému řešení exekucí, respektive osobních bankrotů apod. Proto už nepředpokládáme, že by se v daných podmínkách mohla nezaměstnanost dále snižovat, i když si ekonomika povede docela dobře i v roce 2019. O to více budou muset firmy spoléhat na zahraniční pracovníky nebo ještě lépe na nové technologie. Napětí na trhu práce bude pokračovat i v roce 2019.

V posledním měsíci letošního roku sice dojde ke krátkodobému zvýšení nezaměstnanosti nad tři procenta, nicméně půjde o krátkodobý sezónní výkyv, k němuž pravidelně dochází každý rok. Přelom roku bývá především ve znamení konců úvazků na dobu určitou, a tak se míra nezaměstnanosti může v lednu dostat až nad 3,5 %. Od února však nezaměstnanost začne opět rychle klesat až na současné úrovně.

Petr Dufek, ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.