Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Velkoobchodní cena elektřiny na PXE dosáhla historického minima

Investice 10.05.2012 | 14:27 0 Komentářů

Cena ročního kontraktu na rok 2013 (PXE CZ BL CAL-13) dosáhla včera své doposud minimální závěrečné hodnoty 47,95 EUR/MW.  Podobný vývoj zaznamenávají prakticky všechny kontrakty obchodované na POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE.

Vývoj velkoobchodních cen elektřiny má klesající tendenci. Ceny všech futures kontraktů obchodovaných na PXE zaznamenávají od svého vypsání setrvalý pokles. Například kontrakt na dodávku elektřiny v roce 2013 zakončil obchodování dne 9.5. 2012 na ceně 47,95 EUR/MW. Závěrečná cena kontraktu v závěru prvního dne obchodování po vypsání kontraktu (31.12.2009) byla 56 EUR/MW. Doposud nejvyšší ceny dosáhl kontrakt 5.1. 2010, kdy uzavřel obchodování na hodnotě 61 EUR/MW.

Často slýchávám názor, že ceny silové elektřiny na burze pouze porostou nebo dokonce že samotná existence PXE vytváří tlak na jejich růst. Vývoj na trhu je důkazem toho, jak jsou tyto proklamace mylné“, říká David Kučera, generální sekretář POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE. „I přes dnešní nepatrný nárůst cen jednotlivých kontraktů však řada obchodníků předpokládá, že ceny ještě budou nadále klesat. Domnívám se proto, že by současný vývoj neměl nechávat klidnými všechny velkoodběratele. Ti by měli ceny nyní bedlivě sledovat, protože se možná nacházíme v období velmi vhodném pro nákup“, dodává David Kučera.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.