CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

24. 10. 2016

0 komentářů

Válečný veterán vzpomíná spolu s Českou mincovnou na obléhání Tobrúku

 


 

Československé nasazení v Tobrúku má dodnes žijícího protagonistu, jemuž je zlatá mince s motivy Tobrúku věnována obzvlášť. Je jím brigádní generál Stanislav Hnělička. Rodák z Liberce, který je ve svých 94 letech posledním žijícím účastníkem všech válečných operací u Tobrúku. Česká mincovna měla tu čest ho navštívit u něj doma a minci mu představit.

„Jedenáctý pěší prapor východní, to byla nejlepší jednotka, která existovala. Bylo nás tehdy v Africe málo, byli jsme obklíčení, semknutí a neexistovala pro nás možnost zajetí. Bez ohledu na to, jestli šlo o vojáky či velitele, jsme si byli blízcí. Žádný z útvarů, se kterými jsem se setkal, se našemu praporu nemohl rovnat,“ říká s hrdostí brigádní generál a držitel nejvyšších státních vyznamenání České republiky a Francie – Řádů Bílého lva a čestné legie:

„Když jsme pak v Británii viděli kasárenský život, tak nám to nešlo do hlavy. Ti, co si tam váleli šunky, nám říkali, že jsme rommeláci, tak jsme vždycky šli a namlátili jsme jim,“ dodává se smíchem.

Mince s plastickou válečnou scénou

Generál Hnělička scenérii zobrazenou na minci okamžitě poznal, jak si ji pamatoval z terénu. Dynamický reliéf zlaté pamětní mince zobrazuje spojenecké dělostřelce, jak odrážejí německé tanky doprovázené střemhlavými bombardéry, zvanými Stuky. Generál Hnělička sloužil totiž jako velitel protiletadlového děla, a proto mu detaily byly hned povědomé.

REKLAMA

S obrněnci se přímo u Tobrúku nesetkal, ale později u Československé samostatné obrněné brigády, která obléhala francouzský přístav Dunkerque, se stal jejich řidičem: „Tanky? To bylo! Můj první byl Crusader, potom Sherman a jako poslední přišel Challenger.“

Kompozici mince doplňuje architektura typická pro severní Afriku a opis v arabštině: حصار طبرق – obléhání Tobrúku.

Při pohledu na britskou panovnici na averzní straně mince pak vzpomněl, jak přísahal věrnost královské rodině.

Sběratelský unikát

REKLAMA

Velkým lákadlem mincí s motivem obléhání Tobrúku je přísně omezený sběratelský náklad. Dostanou se totiž na pouhých 200 sběratelů. Cena jedné zlaté ražby osvobozené od DPH je 5 490 Kč.

 „Předchozí mince ze série, které byly věnovány potopení Bismarcku a leningradské blokádě, jsou již vyprodány a stejný zájem lze očekávat i v případě této emise,“ uvádí marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl.

S mincí i kniha

Po omezenou dobu najdou sběratelé a obdivovatelé válečných vítězství v nabídce České mincovny také jedno mimořádné překvapení – knihu Byl jsem tobruckou krysou, která je strhujícím vyprávěním generála Hněličky o jeho neuvěřitelné životní anabázi. Rozšířené vydání původní publikace, na kterém se podílel generálův vnuk, za cenu 290 Kč je doplněno o aktuální informace, unikátní fotografickou přílohu a také vlastnoruční podpis generála Hněličky.

Minisérii Válečný rok 1941 letos uzavře ražba vyobrazující útok na Pearl Harbor. Jako zlatý hřeb vyjde ještě ucelená sada čtyř mincí uložená do plechové etue ozdobené válečným výjevem, která jednotlivé motivy nabídne ve vyšší hmotnosti. Její náklad bude pouhých 99 číslovaných kusů.

Tisková zpráva: Česká mincovna

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Kryptoměna bitcoin - mince - kryptoměny

FinTech tančí s bankou. Expobank jako první v Evropě nabízí investice do Bitcoinu přes běžný účet

Expobank 23. října uvedla na trh unikátní běžný účet. Nejde jen o klasický finanční produkt z tohoto ranku, ale v podstatě o propojení tradičního bankovnictví s moderním světem FinTech. Díky novému NEO účtu od Expobank je možné naprosto jednoduše investovat do Bitcoinu, start-upů, do mincí, nebo si sjednat cestovní pojištění. […]

Text: Monika Lukešová

24. 10. 2018

Číslovaný Václav Havel šel na dračku

Česká mincovna v Jablonci včera slavnostně vyrazila první zlatou medaili k uctění památky prezidenta Václava Havla. Pro někoho, kdo se zajímá o pamětní mince, resp. medaile, to je vcelku zajímavá možnost podívat se na to, jak se vlastně mince a medaile razí a jak to vypadá v samotné mincovně.

Text: Daniel Kuchta

23. 03. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *