Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

UniCredit Bank: Zájem o chorvatské kuny roste, Češi ale nejen v Chorvatsku stále víc preferují platby kartou

I přes rostoucí poptávku po zahraničních měnách Češi stále více preferují v zahraničí platby kartou. U naší nejpopulárnější dovolenkové destinace, kterou je Chorvatsko, vzrostl podle dat UniCredit Bank zájem o chorvatské kuny meziročně o 22 %, zatímco v minulých letech byl růst téměř dvojnásobný. Češi tak sice na svých cestách stále milují hotovost, ale také čím dál častěji využívají pro platby i platební karty. 

„Snížení nákladů za výběry v zahraničí postupně učí Čechy, že není potřeba na dovolenou brát zbytečně velké množství hotovosti. Ukazuje to i zpomalování zájmu o směnu korun za chorvatské kuny. Ten sice roste, ale jen polovičním tempem oproti minulým letům. Platby a výběry kartou jsou nejen pohodlnější, ale také mnohem bezpečnější,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Rostoucí popularitu plateb kartou dokazují i statistiky. Podle nich jsme loni v zahraničí utratili kartou celkem přibližně 375 milionů korun, o 16,5 % meziročně více. Ještě víc, o 17,5 %, vzrostl podle dat Sdružení pro bankovní karty objem peněz, které jsme si v zahraniční vybrali z bankomatu.

Klienti UniCredit Bank mohou s U kontem s bezplatnými výběry v jakémkoliv bankomatu kdekoliv ve světě pohodlí bezhotovostní dovolené využívat naplno. Že v Chorvatsku, kam jen loni vyrazilo na 800 tisíc českých turistů, je placení kartou velmi pohodlné a bezproblémové, ukazuje i nedávná analýza banky o bankomatové síti v Evropě. Češi v Chorvatsku najdou na 4 350 bankomatů, podobně jako doma. Přibližně pětinu z nich provozuje banka Zagrebačka, která patří do skupiny UniCredit. Na jeden bankomat v Chorvatsku připadá necelá tisícovka obyvatel (u nás 2350) a pokrývá území 13 čtverečních kilometrů (v ČR 17,7 km2).

Chorvatsko je navíc jedna z mála zemí, kde letos Čechům dovolená nepodraží. Česká tisícikoruna zde má téměř stejnou hodnotu jako u nás doma a za poslední rok se tato hodnota prakticky nezměnila.

Praktické rady pro cestovatele

Výběry ze všech bankomatů světa můžete mít zadarmo

Nemusíte se nechat omezovat zbytečné vysokými poplatky za výběry z bankomatu. Vybírat ze zahraničních bankomatů jakýchkoliv bank po celém světě je nyní možné zdarma. Stačí si v UniCredit Bank zřídit účet U konto, ke kterému klienti získají mezinárodní platební kartu a neomezený počet bezplatných výběrů z bankomatů jakýchkoliv bank po celém světě. 

Pozor na dobu platnosti Vaší karty

Dobu platnosti platební karty doporučujeme zkontrolovat ještě před vycestováním do zahraničí.  Pokud Vám platnost karty vyprší během pobytu v zahraničí, jsme schopni vám prostřednictvím našich partnerů vydat náhradní kartu nebo i hotovost, ale tyto kroky jsou zpoplatněné. Předejít takovým nečekaným situacím jde přitom snadno. Na cestu si s sebou také vezměte ideálně karty dvě. Nebudete tak mít problém dostat se k hotovosti v případě, že byste jednu kartu ztratili nebo vám byla odcizena.

Rozumně nastavený denní limit

Denní limit platební karty je možné využít i jako bezpečnostní nástroj. Promyslete si, kolik denně platební kartou můžete utratit. O změnu denního limitu je možné požádat přímo v pobočce. Změna je platná následující den. 

Debetní karta na výběry z bankomatů, kreditka na nákupy

Kreditní karta není vhodná na výběr z bankomatů, protože přeplatíte na poplatcích. Kreditní kartu je vhodné využívat na bezhotovostní transakce a jako garanci při rezervaci hotelového pokoje nebo pronájmu auta. Výhodou je i 45–60denní bezúročné období (podle typu platební karty), během nichž klient čerpá finanční prostředky až do výše úvěrového rámce a ne z vlastního účtu.

Pojištění se vyplatí

UniCredit Bank nabízí ke všem platebním kartám cestovní pojištění. Klienti si mohou vybrat z různých balíčků pojištění, které se liší obsahem krytí a délkou nepřetržitého pobytu v zahraničí. Kromě sebe mohou pojistit i své rodinné příslušníky. Lze sjednat také výhodné pojištění zneužití platební karty, které pokryje všechny případné neautorizované transakce až 120 hodin zpětně od nahlášení krádeže. Klid a bezpečí na cestách stojí řádově desítky korun.

Důležitá čísla uložit do telefonu

Před odjezdem je vhodné poznačit si důležitá čísla. V případě ztráty, odcizení či zablokování kreditní nebo debetní karty doporučujeme ihned kontaktovat nonstop infolinku UniCredit Bank určenou pro blokaci karty na telefonním čísle +420 221 210 012. Blokace karty je bez poplatku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.