Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

U půjčky rozhodují splátky a rychlost vyřízení

Banky 30.06.2014 | 14:48 0 Komentářů

Podle aktuálního průzkumu společnosti Ferratum si nejvíce půjček berou lidé  ve věkovém rozmezí 35 až 49 let s rodinou. V případě úvěrů do padesáti tisíc korun rozhoduje výše splátky a méně se přihlíží k celkovým nákladům na půjčku. Každý druhý z oslovených zažil nečekané finanční potíže a pětina respondentů využila krátkodobou půjčku pro překonání nenadálé situace.

Společnost Ferratum, zabývající se krátkodobými půjčkami, si nechala zpracovat průzkum mezi zástupci rodin, které již nějakou půjčku využili. Z výsledků průzkumu vyplývá, že se v průměrné rodině v jeden okamžik splácí 2,5 půjčky. Nejvíce půjček si bere skupina v rozmezí 35 až 49 let. V této věkové kategorii je také vykazována nejvyšší finanční zátěž pro rodinu, což je většinou způsobeno tím, že si rodina v tomto období bere hypotéční úvěr.  Nejčastějším důvodem pro žádost o půjčku je dlouhodobě plánovaný nákup dražší věci. Ve většině případů je pro domácnosti rozhodující faktor výše měsíčních splátek. Teprve u úvěrů nad 50 tisíc korun se lidé začínají zajímat o náklady spojené s půjčkou a úrokovou sazbu. 

Nenadálá situace? Zná ji každý druhý

Pokud už se rodina rozhodne zažádat o půjčku, preferuje rychlé rozhodnutí. Výjimku tvoří opravdu vysoké úvěry, kde domácnosti nevadí si na schválení počkat. U nižších částek naopak rychlost vyřízení žádosti může ovlivnit to, kde si rodina půjčí. Nejvíce je to znát v případě nečekaných situací. Těmi si prošla bezmála polovina oslovených respondentů. V takovém případě si domácnost pomáhá menší půjčkou kolem deseti tisíc korun, která slouží na překonání nenadálé situace. S tím souvisí i zkušenosti s krátkodobou půjčkou. Tu si někdy vzala více než pětina oslovených respondentů. Její využití souviselo s náhlou, neočekávanou situací. 

Do banky až pro 50 tisíc

V případě nečekaných situací je cílem získat rychle finanční prostředky
a potřebná částka bývá zpravidla nižší. Respondenti si v těchto případech vybírají na základě aktuální nabídky na trhu. Rozhoduje především rychlost, s jakou jsou schopni půjčku získat a následně náklady na její pořízení.
U částek do 20 tisíc korun domácnost také příliš neřeší, zda si půjčí u banky či nebankovního subjektu. U částek od 50 tis. výše pak jednoznačně dominuje půjčka u banky.

Zdroj: Ferratum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.