CZK/€ 25.375 -0,26%

CZK/$ 23.368 -0,07%

CZK/£ 30.067 -0,13%

CZK/CHF 26.446 -0,64%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

08. 01. 2024

0 komentářů

Přinesou útoky v Rudém moři inflaci?

 

Útoky na lodě v Rudém moři mohou způsobit potíže mezinárodnímu obchodu. Rejdařské společnosti pozastavují dopravu důležitou tepnou a náklad posílají alternativními trasami. Ekonomikám ale hrozí, že za delší cesty a rostoucí náklady zaplatí vyšší inflací.

Loading



 

Na nákladní lodě proplouvající Suezským průplavem, který je důležitou dopravní tepnou, už několik týdnů útočí Íránem podporované skupiny Húsíů. Děje se tak prý na podporu Palestiny. Vlna násilí může mít i dalekosáhlé ekonomické následky.

Problémy musí aktuálně řešit hlavně vedení dopravních společností. Mnohé z nich, a to včetně těch největších světových námořních dopravců, už pozastavily cesty přes přes Rudé moře kvůli hrozícímu riziku. Není přitom jasné, jak dlouho bude tato situace trvat. Světový obchod už ale důsledky pociťuje.

Suezský průplav je důležitou námořní cestou, kterou proudí podstatná část světového zboží. „Podle rejdařské společnosti Clarksons v roce 2023 tu zatím proplulo přibližně 24 000 plavidel, což představuje přibližně 10 % celosvětového námořního obchodu podle objemu. To zahrnuje 20 % světové kontejnerové dopravy, téměř 10 % ropy a 8 % zkapalněného zemního plynu,“ připomíná britský týdeník The Economist.

Delší cesty a inflační tlaky

Doprava se pochopitelně zastavit nemůže, provozovatelé lodí namísto toho musí volit jiné cesty. Alternativy jsou podstatně delší – a samozřejmě nákladnější. Taková oklika může trvat třeba i čtyřicet dní navíc.

REKLAMA

Podle logistických manažerů to způsobilo bouři pro globální obchod na několika frontách: Sazby za nákladní dopravu se denně zvyšují, přibývají další příplatky, delší přepravní lhůty, hrozí, že jarní a letní produkty budou mít zpoždění, protože lodě dorazí do Číny se zpožděním, protože absolvují dlouhou cestu kolem mysu Dobré naděje v Jihoafrické republice,“ přibližuje ekonomický server CNBC.

Pro světovou ekonomiku růst nákladů může představovat nové inflační tlaky v době, kdy se měnová politika pomalu začíná uvolňovat. „Fed ani ECB s nimi nemohou nic dělat a pravděpodobně ‚přehlédnou‘ inflaci, kterou způsobují, což může vést ke snížení sazeb navzdory poněkud zvýšeným inflačním tlakům,“ upozornil šéf ekonomické poradenské firmy Lidnsey Group Larry Lindsey.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Přijde vlna, která zničí krásný hrad z písku?

S nástupem 3. čtvrtletí je hospodářský růst i nadále robustní. Sektory jako obrana, AI a výroba léků proti obezitě zažívají boom a ceny aktiv dosahují absolutního maxima. Nemohou však naši křehkou ekonomiku podobnou písečnému hradu zničit faktory jako neudržitelné americké fiskální výdaje, geopolitické šoky či neveselé demografické trendy?

Text: Redakce

25. 07. 2024

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *