CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

08. 12. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Tržní výhled skupiny Pioneer Investments: Aktivní investování v dobách potenciálně vyšší inflace a ještě více se vzdalujících výkonností ekonomik

 


 

  • Velká pravděpodobnost vícerychlostního růstu a zvětšování rozdílů mezi jednotlivými regiony
  • Očekávání expanzivnější fiskální politiky v USA, Evropě a Japonsku
  • „Faktor Trump“ nejspíše bude mít vliv na tržní výhledy pro Čínu a rozvíjející se trhy
  • Příležitosti pro investory s aktivním, ale obezřetným přístupem

„Vzhledem k tomu, že výhody mimořádně uvolněné měnové politiky začínají slábnout a rozkol mezi politickým establishmentem a přáními voličů se rozšiřuje do stále více zemí, na scénu se dostane zcela nový ekonomický a politický rámec,“ komentuje Monica Defend, vedoucí globálního výzkumu alokace aktiv Pioneer Investments. „Pravděpodobně uvidíme vícerychlostní růst a zvětšení ekonomických rozdílů jednotlivých regionů a inflace by se měla, zejména v rozvinutých zemích, dostat o něco výše.“

Scénář nízký růst/nízká inflace, který charakterizoval několik minulých let, by se mohl proměnit v roztroušenější a ekonomicky heterogenní fázi. Expanzivnější fiskální politiky přijaté zejména prostřednictvím snížení daní budou podle našeho názoru mít za cíl zmírnění sociální nespokojenosti ve společnosti, zatímco se vlády budou snažit stimulovat růst a inflaci a snížit budoucí zátěž v podobě vysokého dluhu. Evropské vlády jsou nuceny pokračovat ve směru mírně expanzivní fiskální politiky a větších prorůstových opatření, jejichž cílem je ukončit dlouhotrvající nízký růst, nízkou inflaci a zvětšující se riziko politické nestability. Německo, které má dostatečný prostor ve fiskální politice, může před volbami v roce 2017 přijít s o trochu expanzivnější fiskální politikou (prozatím je ve hře pouze velmi mírné snížení daní). Expanzivní fiskální opatření jsou očekávána také v Japonsku za účelem podpory výhledu nulového růstu. Zatímco toto může být krátkodobě dobrá strategie, pochybujeme, že tato opatření zajistí zvýšení produktivity a „kvalitní“ růst ve střednědobém horizontu.

Zastáváme názor, že budoucí změny dohod v mezinárodním obchodě, urychlené zvolením Donalda Trumpa, budou jedním z klíčových témat. Pokud budou zmírněny nejextrémnější komentáře z Trumpovy protekcionistické kampaně, sliby, jako jsou například významné investice do infrastruktury a slíbená daňová reforma, mohou poskytnout jednorázovou podporu růstu americké ekonomiky a inflace. Za předpokladu mírnějšího a rozumnějšího Trumpa a mírnějšího komoditního cyklu, budou Čína a rozvíjející se trhy, podle našeho názoru, pokračovat v transformaci svých ekonomických modelů zaměřených více na domácí trh a kvalitativní růst se zmenšujícím se vlivem Spojených států. Podle nás bude v příštím roce výhled těchto zemí velmi citlivý na zprávy ze Spojených států, konkrétně zejména ohledně dolaru a úrokových sazeb. Nicméně musíme dodat, že trhy jsou na tyto zprávy připraveny mnohem více než v předchozích letech a jsou lépe připraveny ve smyslu rezerv a fundamentů k překonání nových ekonomických výzev. Vítězi budou opět ti, kteří mají větší prostor ve využití monetární i fiskální politiky a větší závazek ke schvalování strukturálních reforem. V tomto směru bude Asie opět naším favoritem.

V kontextu těchto nových dynamických scénářů mohou investoři s aktivním, avšak obezřetným přístupem sledovat těchto několik investičních témat:

  • Stimulace ekonomik prostřednictvím inflace umožňuje flexibilní a nenucený přístup, pokud jde o dluhopisové prostředí. Věříme, že za Trumpova působení bude upřednostňována politika podporující oživení ekonomiky, což může ovlivnit široké spektrum dluhopisových investic po celém světě. V rámci této myšlenky se nám líbí dluhopisy navázané na inflaci v Americe a v kontinentální Evropě, kde očekáváme stabilní ceny a velmi nízkou inflaci. Křivka amerických státních dluhopisů se bude nadále stávat strmější díky zlepšujícím se makro ukazatelům s tím, jak potenciálně vstupujeme do nového režimu expanzivní fiskální politiky. V případě, že zvyšování úrokových sazeb zůstane relativně pomalé, výsledky hospodaření amerických společností by se v tomto prostředí mohly zlepšit a počet bankrotů by se mohl po letošním cenovém skoku v energetickém sektoru stabilizovat. V tomto prostředí korporátní dluhopisy pravděpodobně překonají výkonnost státních dluhopisů vydávaných v zahraničních měnách v Evropě i ve Spojených státech – i přesto, že zhodnocení jednotlivých tříd může být nižší než v roce 2016. Půjčky a ostatní strategie s pohyblivou sazbou by mohly být neméně zajímavou příležitostí.
  • Využít potenciálně silnějšího růstu přes akcie: Globální, americké a asijské akcie mohou nejvíce těžit z širokého oživení národních a environmentálních iniciativ, což by mohlo vést k lepší výsledkové sezóně. To ale nebude tak zjevné v Evropě, kde jsou vyhlídky růstu mírnější, a politické riziko zůstává vysoké. Také jsme upřednostnili japonské akcie, protože Japonsko je nyní centrem prorůstové politiky a experimentů s obnovením inflace a vnitřní politické turbulence se zdají být potlačovány. Úsilí premiéra Abeho kombinovat měnovou politiku s fiskální expanzí a silným dolarem pro Japonsko působí jako pozitivní hybná síla, stejně jako potenciálně dominantnější role Japonska v Asii, pokud by se Spojené státy více zaměřily na tuzemskou ekonomiku.
  • Hledání výnosů pokračuje, avšak bude potřeba mnohem selektivnější přístup. Stále existují příležitosti na evropském a americkém trhu, nicméně možný prostor pro výnos je nyní daleko menší než před rokem. Rozvíjející se trhy mohou hrát roli při hledání výnosů, ale pouze s opatrnějším přístupem s ohledem na politické dění po volbách. Také věříme, že bude důležité rozšířit zdroje příjmů tím, že začleníme multiassetové strategie, dluhopisy (především flexibilní a high yield) a akcie, a to s důrazem na selekci a kvalitu.
  • Měny: silný dolar, taktická příležitost. Myslíme si, že růst amerického dolaru zůstane podpořen růstem úrokových sazeb a současná protichůdná politika centrálních bank se může ještě více odlišit po „Trumpově faktoru“ do podoby ekonomického růstu a inflace. Příležitosti mohou přijít díky volatilitě v případě měn rozvíjejících se trhů. Obecně vidíme měny jako důležitý nástroj taktické alokace aktiv a klíčový prvek řízení aktivního portfolia.
  • Zajišťovací strategie, strategie ochrany a diverzifikace jako nástroje pro vypořádání se s geopolitickými riziky. I přesto, že pro rok 2017 očekáváme o trochu silnější ekonomický výhled, budeme naším radarem i nadále monitorovat několik strukturálních rizik, jako je například riziko politických chyb, vysoké expozice dluhu globálních ekonomik a geopolitických rizik, a to zejména v Evropě, kde bude politický kalendář v roce 2017 velmi přeplněný. V tomto prostředí jsme přesvědčeni, že rozšíření diverzifikace a začlenění účinné ochrany a zajišťovací strategie v diverzifikovaných portfoliích bude pro ochranu majetku investorů i nadále mimořádně důležité. V tomto ohledu by zlato mohlo pomoci vyhladit potenciální hrozby volatility, stejně jako ostatní aktiva, která mohou nabídnout ochranu inflace a mají obecně nižší korelaci s tradičními třídami aktiv, která mohou pomoci během fází poklesu trhů.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Franck du Plessix: Pro Amundi je ve vztahu s distributory důležitější kvalita než kvantita

Společnost Amundi, která se před rokem spojila se společností Pioneer Investments, je v České republice relativně novým hráčem. Díky úzkým vztahům s distributory však v rámci poskytovatelů investičních služeb míří z třetí příčky na druhou. A nebojí se ani špatných časů. Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Amundi Czech Republic Francka […]

Text: Jana Zámečníková

08. 11. 2018

Petr Zajíc Pioneer Investments

Petr Zajíc: Investice nejsou charita

„Nejsem analytik, nejdu do detailů, snažím se pochopit business model. Jak firma funguje a jak vydělává peníze,“ říká Petr Zajíc, Senior Portfolio Manager investiční společnosti Pioneer Investments v Rakousku. Akcie firem kupuje kvůli jejich schopnosti generovat zisk. Nefandí proto investicím do akcií Tesly či Facebooku. V některých technologických firmách […]

Text: Jana Zámečníková

01. 06. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.