CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

08. 12. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Tržní výhled skupiny Pioneer Investments: Aktivní investování v dobách potenciálně vyšší inflace a ještě více se vzdalujících výkonností ekonomik

 


 

  • Velká pravděpodobnost vícerychlostního růstu a zvětšování rozdílů mezi jednotlivými regiony
  • Očekávání expanzivnější fiskální politiky v USA, Evropě a Japonsku
  • „Faktor Trump“ nejspíše bude mít vliv na tržní výhledy pro Čínu a rozvíjející se trhy
  • Příležitosti pro investory s aktivním, ale obezřetným přístupem

„Vzhledem k tomu, že výhody mimořádně uvolněné měnové politiky začínají slábnout a rozkol mezi politickým establishmentem a přáními voličů se rozšiřuje do stále více zemí, na scénu se dostane zcela nový ekonomický a politický rámec,“ komentuje Monica Defend, vedoucí globálního výzkumu alokace aktiv Pioneer Investments. „Pravděpodobně uvidíme vícerychlostní růst a zvětšení ekonomických rozdílů jednotlivých regionů a inflace by se měla, zejména v rozvinutých zemích, dostat o něco výše.“

Scénář nízký růst/nízká inflace, který charakterizoval několik minulých let, by se mohl proměnit v roztroušenější a ekonomicky heterogenní fázi. Expanzivnější fiskální politiky přijaté zejména prostřednictvím snížení daní budou podle našeho názoru mít za cíl zmírnění sociální nespokojenosti ve společnosti, zatímco se vlády budou snažit stimulovat růst a inflaci a snížit budoucí zátěž v podobě vysokého dluhu. Evropské vlády jsou nuceny pokračovat ve směru mírně expanzivní fiskální politiky a větších prorůstových opatření, jejichž cílem je ukončit dlouhotrvající nízký růst, nízkou inflaci a zvětšující se riziko politické nestability. Německo, které má dostatečný prostor ve fiskální politice, může před volbami v roce 2017 přijít s o trochu expanzivnější fiskální politikou (prozatím je ve hře pouze velmi mírné snížení daní). Expanzivní fiskální opatření jsou očekávána také v Japonsku za účelem podpory výhledu nulového růstu. Zatímco toto může být krátkodobě dobrá strategie, pochybujeme, že tato opatření zajistí zvýšení produktivity a „kvalitní“ růst ve střednědobém horizontu.

Zastáváme názor, že budoucí změny dohod v mezinárodním obchodě, urychlené zvolením Donalda Trumpa, budou jedním z klíčových témat. Pokud budou zmírněny nejextrémnější komentáře z Trumpovy protekcionistické kampaně, sliby, jako jsou například významné investice do infrastruktury a slíbená daňová reforma, mohou poskytnout jednorázovou podporu růstu americké ekonomiky a inflace. Za předpokladu mírnějšího a rozumnějšího Trumpa a mírnějšího komoditního cyklu, budou Čína a rozvíjející se trhy, podle našeho názoru, pokračovat v transformaci svých ekonomických modelů zaměřených více na domácí trh a kvalitativní růst se zmenšujícím se vlivem Spojených států. Podle nás bude v příštím roce výhled těchto zemí velmi citlivý na zprávy ze Spojených států, konkrétně zejména ohledně dolaru a úrokových sazeb. Nicméně musíme dodat, že trhy jsou na tyto zprávy připraveny mnohem více než v předchozích letech a jsou lépe připraveny ve smyslu rezerv a fundamentů k překonání nových ekonomických výzev. Vítězi budou opět ti, kteří mají větší prostor ve využití monetární i fiskální politiky a větší závazek ke schvalování strukturálních reforem. V tomto směru bude Asie opět naším favoritem.

V kontextu těchto nových dynamických scénářů mohou investoři s aktivním, avšak obezřetným přístupem sledovat těchto několik investičních témat:

  • Stimulace ekonomik prostřednictvím inflace umožňuje flexibilní a nenucený přístup, pokud jde o dluhopisové prostředí. Věříme, že za Trumpova působení bude upřednostňována politika podporující oživení ekonomiky, což může ovlivnit široké spektrum dluhopisových investic po celém světě. V rámci této myšlenky se nám líbí dluhopisy navázané na inflaci v Americe a v kontinentální Evropě, kde očekáváme stabilní ceny a velmi nízkou inflaci. Křivka amerických státních dluhopisů se bude nadále stávat strmější díky zlepšujícím se makro ukazatelům s tím, jak potenciálně vstupujeme do nového režimu expanzivní fiskální politiky. V případě, že zvyšování úrokových sazeb zůstane relativně pomalé, výsledky hospodaření amerických společností by se v tomto prostředí mohly zlepšit a počet bankrotů by se mohl po letošním cenovém skoku v energetickém sektoru stabilizovat. V tomto prostředí korporátní dluhopisy pravděpodobně překonají výkonnost státních dluhopisů vydávaných v zahraničních měnách v Evropě i ve Spojených státech – i přesto, že zhodnocení jednotlivých tříd může být nižší než v roce 2016. Půjčky a ostatní strategie s pohyblivou sazbou by mohly být neméně zajímavou příležitostí.
  • Využít potenciálně silnějšího růstu přes akcie: Globální, americké a asijské akcie mohou nejvíce těžit z širokého oživení národních a environmentálních iniciativ, což by mohlo vést k lepší výsledkové sezóně. To ale nebude tak zjevné v Evropě, kde jsou vyhlídky růstu mírnější, a politické riziko zůstává vysoké. Také jsme upřednostnili japonské akcie, protože Japonsko je nyní centrem prorůstové politiky a experimentů s obnovením inflace a vnitřní politické turbulence se zdají být potlačovány. Úsilí premiéra Abeho kombinovat měnovou politiku s fiskální expanzí a silným dolarem pro Japonsko působí jako pozitivní hybná síla, stejně jako potenciálně dominantnější role Japonska v Asii, pokud by se Spojené státy více zaměřily na tuzemskou ekonomiku.
  • Hledání výnosů pokračuje, avšak bude potřeba mnohem selektivnější přístup. Stále existují příležitosti na evropském a americkém trhu, nicméně možný prostor pro výnos je nyní daleko menší než před rokem. Rozvíjející se trhy mohou hrát roli při hledání výnosů, ale pouze s opatrnějším přístupem s ohledem na politické dění po volbách. Také věříme, že bude důležité rozšířit zdroje příjmů tím, že začleníme multiassetové strategie, dluhopisy (především flexibilní a high yield) a akcie, a to s důrazem na selekci a kvalitu.
  • Měny: silný dolar, taktická příležitost. Myslíme si, že růst amerického dolaru zůstane podpořen růstem úrokových sazeb a současná protichůdná politika centrálních bank se může ještě více odlišit po „Trumpově faktoru“ do podoby ekonomického růstu a inflace. Příležitosti mohou přijít díky volatilitě v případě měn rozvíjejících se trhů. Obecně vidíme měny jako důležitý nástroj taktické alokace aktiv a klíčový prvek řízení aktivního portfolia.
  • Zajišťovací strategie, strategie ochrany a diverzifikace jako nástroje pro vypořádání se s geopolitickými riziky. I přesto, že pro rok 2017 očekáváme o trochu silnější ekonomický výhled, budeme naším radarem i nadále monitorovat několik strukturálních rizik, jako je například riziko politických chyb, vysoké expozice dluhu globálních ekonomik a geopolitických rizik, a to zejména v Evropě, kde bude politický kalendář v roce 2017 velmi přeplněný. V tomto prostředí jsme přesvědčeni, že rozšíření diverzifikace a začlenění účinné ochrany a zajišťovací strategie v diverzifikovaných portfoliích bude pro ochranu majetku investorů i nadále mimořádně důležité. V tomto ohledu by zlato mohlo pomoci vyhladit potenciální hrozby volatility, stejně jako ostatní aktiva, která mohou nabídnout ochranu inflace a mají obecně nižší korelaci s tradičními třídami aktiv, která mohou pomoci během fází poklesu trhů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zásadní témata pro tržní výhled 2023

Poslední roky byly na trzích jako na horské dráze, po bleskovém propadu na počátku pandemie jsme zažili euforický růst jenom proto, abychom se v druhé polovině roku 2022 začali znovu propadat směrem dolů. Čeho bychom se tedy mohli dočkat v roce 2023? Přijde recese nebo obrat? Nikdo […]

Text: Filip Kučera

08. 02. 2023

Franck du Plessix: Pro Amundi je ve vztahu s distributory důležitější kvalita než kvantita

Společnost Amundi, která se před rokem spojila se společností Pioneer Investments, je v České republice relativně novým hráčem. Díky úzkým vztahům s distributory však v rámci poskytovatelů investičních služeb míří z třetí příčky na druhou. A nebojí se ani špatných časů. Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Amundi Czech Republic Francka […]

Text: Jana Zámečníková

08. 11. 2018

Petr Zajíc Pioneer Investments

Petr Zajíc: Investice nejsou charita

„Nejsem analytik, nejdu do detailů, snažím se pochopit business model. Jak firma funguje a jak vydělává peníze,“ říká Petr Zajíc, Senior Portfolio Manager investiční společnosti Pioneer Investments v Rakousku. Akcie firem kupuje kvůli jejich schopnosti generovat zisk. Nefandí proto investicím do akcií Tesly či Facebooku. V některých technologických firmách […]

Text: Jana Zámečníková

01. 06. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *