Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Trh práce opět příjemně překvapuje

Makro 12.05.2015 | 16:14 0 Komentářů

Inflace vlivem menšího poklesu cen potravin a většího zdražení cigaret a alkoholu v dubnu zrychlila o 0,3 procentního bodu na 0,5 %. V porovnání s březnem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 %. Statistiky dnes zveřejnil Český statistický úřad. Snižování počtu nezaměstnaných nemá konce, v dubnu poklesl podíl nezaměstnaných osob na 6,7 %. Výsledky dnes zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Za potraviny a nealkoholické nápoje platí Češi celý letošní rok méně než v roce 2014, v dubnu bylo ale zlevňování zatím nejslabší a deflační tlaky způsobené jídlem a pitím se proto snížily. Na druhou stranu jak ceny zemědělských výrobců, tak zpracovatelů potravin zatím neukazují (stále klesají relativně stabilním tempem), že z titulu nabídky se karta obrací. Ani na světových trzích se ceny potravin nikterak nezvedají a zajímavější je proto vývoj u domácí poptávky. Plnost nákupních košíků byla totiž v březnu poměrně vydatná a podobný vývoj je pravděpodobný i v dalších měsících.

Viníkem pro menší meziroční zlevnění potravin (oproti březnu) bylo především ovoce a zelenina. Pohledem do jiné části spotřebního koše stojí za zmínku především rychlejší růst cen alkoholu a tabáku, který byl ale způsoben spíše vývojem v minulém roce než letošním meziměsíčním zdražením.

Oproti březnu jsme si museli připlatit za oblečení a obuv, a to o 4,1 %. Zdražení, které v tomto období nastává každý rok, bylo ale lehce slabší než loni. Kromě toho peněženky trpí růstem cen ropy na světových trzích, které se projevilo zdražením pohonných hmot o 1,6 %.

Vývoj spotřebitelských cen je o chlup rychlejší než se očekávalo, letos ale žádné zásadní inflační tlaky nepřijdou, na druhou stranu i deflace se zdá být zažehnána. Za celý rok čekáme tempo růstu cen do jednoho procenta.

Situace na trhu práce přináší další překvapení. Podíl nezaměstnaných k poslednímu dubnovému dni ve srovnání s předchozím měsícem poklesl o 0,5 procentního bodu a dostal se na hranici 6,7 %. Takovou dávku optimismu už český trh práce dlouho nezažil.  Příchod jara a sezónních prací přispěl k poklesu počtu uchazečů o zaměstnání pod hranici 500 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak nyní připadá 5,9 uchazeče. Ještě před měsícem bylo těchto uchazečů 6,9. A situace by mohla být v dalších měsících ještě optimističtější, o čemž svědčí také celkově lepší letošní nálada mezi podnikateli. Firmy přichází na trh práce se stále novými pracovními příležitostmi, jen v dubnu jich vytvořili více než 7,5 tisíc. Především se jedná o nová pracovní místa ve zpracovatelském průmyslu, který ke třicátému dubnu nabízel téměř 17 000 příležitostí a ve srovnání s předchozím měsícem se tak zvýšil o více než 1 500. Největší zájem je o kovodělníky, pracovníky ve strojírenství a pomocné zaměstnance v oblasti těžby, stavebnictví a dopravy. U prvně jmenované skupiny stojí frontu na jedno pracovní místo zhruba pouze dva uchazeči. U některých oborů se tak poptávka a nabídka na trhu práce výrazně vyrovnala, což do budoucna bude působit na růst mezd těchto profesí.

Zlepšující se situaci na trhu práce pociťují samotní spotřebitelé. Ti v současné době netrpí obavami ze zvýšení nezaměstnanosti, což jim dodává důvěru v nákupních aktivitách i dražšího zboží. V dalších měsících se nezaměstnanost bude dále zlepšovat. Hlavní odvětví, které by v tvorbě míst po zpracovatelském průmyslu mohla převzít iniciativu, budou stavebnictví a obchod.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.