Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Tempo růstu v tuzemském zpracovatelském průmyslu je nejsilnější od dubna 2011

Investice 03.08.2015 | 14:43 0 Komentářů

Průzkum PMI hlásí, že aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu zrychlila v červenci svůj růst: tempo růstu je nejsilnější od dubna 2011. Zrychlení tempa růstu zaznamenala jak výroba, tak průmyslové objednávky.

Růst výroby a objednávek se pozitivně promítá také do trhu práce, neboť zaměstnanost v tuzemském průmyslu pokračuje v růstu.

Data z české ekonomiky vykreslují pozitivní obrázek, do této mozaiky dobře zapadá i dnes zveřejněný průzkum PMI.

Průzkum PMI vyslal velmi pozitivní zprávu o vývoji v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Soudě dle tohoto průzkumu došlo ke zrychlení tempa růstu jak u průmyslové výroby, tak u průmyslových objednávek včetně těch exportních, což dává povzbudivý signál také pro vývoj aktivity v tuzemském průmyslu do dalších měsíců.

V případě letošního července je třeba připomenout specifický faktor v podobě dramatických zpráv z Řecka. Tento faktor mohl mít negativní vliv na očekávání podnikatelů napříč Evropou. Ostatně, indikátor PMI ve zpracovatelském průmyslu v samotné eurozóně se v červenci mírně zhoršil. Nicméně, v případě tuzemského průmyslu vykázal červenec růst aktivity a důvěry, neboť v tomto pozitivním směru se vydal nejen indikátor PMI ve zpracovatelském průmyslu, ale také průzkum sentimentu v průmyslu z dílny Českého statistického úřadu, jenž byl zveřejněn před deseti dny.

I nadále tak pokračuje série příznivých zpráv z české ekonomiky: hospodářský růst je doprovázen oživením na tuzemském trhu práce a česká ekonomika tak profituje jak z růstu exportů, tak z růstu domácí poptávky, jež je živena jak spotřebou tuzemských domácností, tak investičními výdaji firem operujících v České republice. Ekonomika eurozóny též zůstává v dobré formě a navíc lze čekat, že nalezené řešení pro Řecko povede v kombinaci s aktuálním poklesem cen ropy a oslabení eura ke zlepšení sentimentu v ekonomice eurozóny, což bude mít v dalších měsících pozitivní přesah také do středoevropských ekonomik.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.