Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Světové trhy táhne dolů prohlubující se napětí kvůli dovozním clům

Investice 31.05.2018 | 21:01 0 Komentářů

Evropským trhům se dnes příliš nedaří, když v závěrečných hodinách obchodování přišly o celodenní zisky kvůli oznámení americké administrativy o ukončení výjimky na dovozní cla. Hlavní index Stoxx 600 klesá o 0,2 %. Nejvíce ztrácí sektor utilit (-1,2 %) a finanční instituce (-0,6 %). Na opačné straně se nachází technologické firmy (+0,5 %) a zpracovatelé komodit (+0,3 %).

Americké trhy zahajují dnešní obchodní seanci ztrátami. Děje se tak v reakci na ohlášení americké administrativy, že počínaje dnešní půlnocí začnou platit cla na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie, Kanady a Mexika. Index S&P 500 klesá o 0,3 %, Dow Jones ztrácí 0,7 % a technologický Nasdaq si jako jediný polepšil o 0,1 %. Největší ztráty z kraje obchodování zaznamenávají výrobci nezbytného z zboží (-1,3 %), následují je telekomunikační firmy (-1 %) a finanční instituce (-0,9 %). Mírné zisky si připisuje pouze technologický sektor (+0,3 %).

Pražská burza si dnes pohoršila o 0,3 %. Za tímto poklesem stojí hlavně Philip Morris (-1,6 %), Komerční banka (-1,4 %) a Moneta Money Bank (-1,2 %). Naopak se dařilo likérce Stock Spirits (+1,7 %), pojišťovně VIG (+0,9 %) a mediální skupině CME (+0,2 %). Dnešní zobchodovaný objem na pražské burze činil 0,6 mld. CZK, což je mírně nad dlouhodobým průměrem.

JIŘÍ KOSTKA

Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.