Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Stříbro má obrovský potenciál, Češi však věří více zlatu

Cena stříbra se od začátku roku zvýšila o 20 % a leden dokonce tento drahý kov prožil nejsilnější za posledních 30 let. Přestože se o tom moc nemluví, tak zlato není jedinou zajímavou investicí mezi drahými kovy. I stříbro totiž vstoupilo do nového roku ambiciózně a nabízí zajímavou investiční příležitost. Čeští investoři však nadále upřednostňují spíše zlato. Z dat poradenské společnosti Golden Gate CZ, která se na investování do zlata a stříbra specializuje, vyplývá, že z celkového objemu kovů si zlato vybírají v 72 %. Na stříbro připadá zbylých 28 %.

Stříbro na začátku letošního roku předčilo zlato i ostatní komodity a stalo se nejvýnosnější komoditou lednového obchodování s více než 21% zhodnocením. „I přes tento fakt do něj zatím investuje pouze 0,01 % lidské populace“, zdůrazňuje Pavel Ryba, ředitel společnosti Golden Gate CZ. Pro české investory je stříbro stále ve stínu zlata. Z dat poradenské společnosti Golden Gate CZ vyplývá, že z celkového objemu kovů si zlato vybírají v 72 % a jeho obliba je víceméně stejná u jednorázových investic i u spořících programů. Na stříbro připadá zbylých 28 %.

85 % stříbra spolkne průmysl

Z investičního hlediska lze stříbro charakterizovat obdobně jako zlato – oba drahé kovy jsou považovány za dlouhodobé uchovatele hodnoty a zajištění proti inflaci. Zřejmě největším rozdílem mezi zlatem a stříbrem je využití v průmyslu. Stříbro je druhá nejpoužívanější komodita v průmyslu vůbec. Nachází více než 10 000 uplatnění mimo jiné při výrobě automobilů, léků, elektroniky, baterií, CD disků, ve fotografiích, fotovoltaickém průmyslu apod. Celých 85 % celosvětové spotřeby stříbra spadá právě na průmysl a na investování tak zbývá pouhých 15 % celosvětové produkce.

Těžba zaostává za spotřebou

Stříbro je v dnešní době získáváno těžbou zejména jako příměs. Celé ¾ světově vytěženého stříbra jsou získávány v dolech, které jsou primárně zaměřené na jiný průmyslový kov a stříbro je v nich získáváno pouze jako vedlejší produkt. Z tohoto důvodu nelze jednoduše zvýšit jeho těžbu, která dlouhodobě zaostává za jeho spotřebou. „Např. v roce 2010 činila světová těžba stříbra 735,9 mil. uncí a ve stejném roce jich bylo jen v samotném průmyslu spotřebováno rovnou 878,8 mil. V roce 2010 bylo tedy spotřebováno o 142,9 mil. uncí stříbra více, než kolik bylo vytěženo“, uvádí Pavel Ryba.  Stav převahy spotřeby nad těžbou trvá již delší dobu a dle optimistických statistik o rezervách dojde při současné produkci k vytěžení stříbra již za 20 let. Pokud bychom zastavili těžbu dnes, veškeré vytěžené stříbro by nám došlo již za pouhé 4 měsíce.         

Extrémní podhodnocení

Přestože na počátku těžby drahých kovů byla v některých zemích cena stříbra i vyšší než cena zlata, dnes je cena stříbra zhruba 50krát nižší. Vzhledem k tomu, že stříbra je v současné době 8krát méně než zlata, můžeme ho označit jako extrémně podhodnocené. Pavel Ryba, ředitel poradenské společnosti Golden Gate CZ, vysvětluje, proč tomu tak je: „Dlouhodobě je stříbra extrémní nedostatek. Je ho velmi málo a průmysl ho spotřebovává více, než se ho stačí vytěžit. Proto musí dlouhodobě růst“, a dodává: „Vyznačuje se ale velmi vysokou volatilitou a je zatíženo DPH. Takže musí být vnímáno jako dlouhodobá investice v řádu minimálně 2–3 let, optimálně však na dobu delší.“

Kolik dnes stojí investiční slitek

Nejvíce se prodávají stříbrné slitky o váze 500 a 1000 g. Tyto slitky se totiž vyznačují dobrou likviditou a velmi přijatelnou cenou. „Nejprodávanější slitky o váze 500 g nyní stojí včetně DPH přibližně 14 200,– Kč. Slitek o váze 1000 g se prodává přibližně za 27 500,– Kč, opět včetně DPH. Dodací lhůta objednaných investičních slitků se pohybuje zpravidla do dvou týdnů. Nákupní cena se mění každý den v závislosti na vývoji cen na světových burzách“, vysvětluje Pavel Ryba.

Na co si dát pozor

Nakupujte investiční slitky pouze u prověřených společností, které prodávají stříbrné slitky mezinárodního standardu Good Delivery. „Vyhledejte si společnost, která vám kromě kovu zajistí i dlouhodobé profesionální poradenství a pomůže vám poskládat vhodné investiční portfolio s ohledem na vaše individuální možnosti a potřeby. Nezapomeňte se také informovat o pravidlech a zárukách zpětného výkupu vámi zakoupených investičních slitků“, upozorňuje Pavel Ryba, ředitel poradenské společnosti Golden Gate CZ.

3 komentáře: “Stříbro má obrovský potenciál, Češi však věří více zlatu”

  1. Ivan napsal:

    a co je tedy podle vás to „Good delivery“ ?,že to nemůže být u slitků v metrické podobě ?

  2. Jarda Heyn napsal:

    Heh, to je hustý. Pán je fakt mimo, investiční stříbro viděl asi někde z rychlíku. Bóže, co se tady člověk nedozví za bludy. Kilofky, půlkilofky… fakt leda na roztavení. Pane Ryba, investiční stříbro je v uncích, víte?

  3. Michal napsal:

    Jak může ten člověk psát o Good deliveru, a jedním dechem nabízet metrické provedení? Jaká čekací lhůta? Nemá zjevně nic skladem a nic o tom neví. Od takového pryč, jsou tu jiní, kteří o tématu investiční stříbro vědí víc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.