CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

27. 01. 2017

0 komentářů

Stopař napoví, jak bobtnají devizové rezervy ČNB či jaký americký HDP

 


 

Konstrukce běžících odhadů, či chceme-li nowcastů, již dávno není analytickou módou, ale stala se běžnou součástí prognostického aparátu ekonomů. Nejde však o prognózy v pravém smyslu slova, neboť nowcasty vlastně předpovídají současnost. Třeba, jak vysoké jsou asi devizové rezervy ČNB v poměru k českému HDP právě dnes, když přesný údaj rezerv za leden budeme znát až 7. února a výsledek HDP za první kvartál dokonce ještě daleko později. K výše uvedenému je nicméně třeba dodat, že běžící odhady, resp. třeba ty co najdete na stránce Stopaře, se mohou, ale spíše nemusí shodovat s oficiálními odhady daných ukazatelů pro zvolené období.To se může týkat například odhadu růstu HDP pro daný kvartál, kdy se v případě nowcastu jednoduše sebere vše, co bylo v tomto čtvrtletí dosud zveřejněno za data, hodí se to do stroje a vypadne nějaké číslo (růstu). Oficiální odhad růstu HDP naproti tomu může být sofistikovanější a může být postaven na skutečné prognóze dílčích složek růstu pro dané čtvrtletí.

A když už jsme u těch běžících odhadů HDP, tak nelze nezmínit výsledek růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2016, který bude zveřejněný dnes odpoledne. Náš nowcast pro tento údaj ukazuje na růst 1,4 %, což se ve světle jiných výpočtů může jevit jako poměrně nízké číslo a pravda může být blíže hodnotě 2 %, což je přibližně i odhad trhu (např. však nejslavnější nowcast z atlantského Fedu – GDPNow – vidí růst téměř 3 %). Pokud by odpoledne americký růst nezklamal a byl nakonec spíše v intervalu 2–3 %, tak to bude velmi důležitý signál pro trhy, neboť zasedání Fedu je za rohem, resp. příští středu.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Jak se budeme mít za rok?

O propadech, sníženích a poklesech životní úrovně občanů této země se píše přes třicet let. Přesně od doby, kdy toto téma přestalo být tabu a „na kriminál“. To psaní bylo někdy pravdivé, někdy to byly nesmysly.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

02. 01. 2023

Po třiceti letech od rozpadu federace Češi „porážejí“ Slováky prakticky ve všech klíčových makroekonomických ukazatelích

O víkendu si připomeneme třicáté výročí vzniku samostatné České republiky. Rozpad česko-slovenské federace nastal k 31. 12. 1992. Dne 1. ledna tak Česko slaví nejen Nový rok, ale pravidelně si připomíná též Den obnovy samostatného českého státu. Slováci ten den mají v kalendáři coby Den vzniku Slovenskej republiky. Z hlediska […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *