CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

27. 01. 2017

0 komentářů

Stopař napoví, jak bobtnají devizové rezervy ČNB či jaký americký HDP

 


 

Konstrukce běžících odhadů, či chceme-li nowcastů, již dávno není analytickou módou, ale stala se běžnou součástí prognostického aparátu ekonomů. Nejde však o prognózy v pravém smyslu slova, neboť nowcasty vlastně předpovídají současnost. Třeba, jak vysoké jsou asi devizové rezervy ČNB v poměru k českému HDP právě dnes, když přesný údaj rezerv za leden budeme znát až 7. února a výsledek HDP za první kvartál dokonce ještě daleko později. K výše uvedenému je nicméně třeba dodat, že běžící odhady, resp. třeba ty co najdete na stránce Stopaře, se mohou, ale spíše nemusí shodovat s oficiálními odhady daných ukazatelů pro zvolené období.To se může týkat například odhadu růstu HDP pro daný kvartál, kdy se v případě nowcastu jednoduše sebere vše, co bylo v tomto čtvrtletí dosud zveřejněno za data, hodí se to do stroje a vypadne nějaké číslo (růstu). Oficiální odhad růstu HDP naproti tomu může být sofistikovanější a může být postaven na skutečné prognóze dílčích složek růstu pro dané čtvrtletí.

A když už jsme u těch běžících odhadů HDP, tak nelze nezmínit výsledek růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2016, který bude zveřejněný dnes odpoledne. Náš nowcast pro tento údaj ukazuje na růst 1,4 %, což se ve světle jiných výpočtů může jevit jako poměrně nízké číslo a pravda může být blíže hodnotě 2 %, což je přibližně i odhad trhu (např. však nejslavnější nowcast z atlantského Fedu – GDPNow – vidí růst téměř 3 %). Pokud by odpoledne americký růst nezklamal a byl nakonec spíše v intervalu 2–3 %, tak to bude velmi důležitý signál pro trhy, neboť zasedání Fedu je za rohem, resp. příští středu.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *