Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Stopař napoví, jak bobtnají devizové rezervy ČNB či jaký americký HDP

Banky 27.01.2017 | 09:47 0 Komentářů

Zajímá vás, kam až dnes nabobtnaly devizové rezervy ČNB v poměru k HDP, či jaký bude lednový přírůstek pracovních míst v USA? Odpověď zná náš “Stopař” alias nová webová stránka pro prezentaci našich běžících makro-odhadů. Zde se tedy dozvíte, že devizové rezervy ČNB dnes již zřejmě překročily 55 % českého HDP a privátní payrolls budou možná příští týden atakovat 200 tisíc.

Konstrukce běžících odhadů, či chceme-li nowcastů, již dávno není analytickou módou, ale stala se běžnou součástí prognostického aparátu ekonomů. Nejde však o prognózy v pravém smyslu slova, neboť nowcasty vlastně předpovídají současnost. Třeba, jak vysoké jsou asi devizové rezervy ČNB v poměru k českému HDP právě dnes, když přesný údaj rezerv za leden budeme znát až 7. února a výsledek HDP za první kvartál dokonce ještě daleko později. K výše uvedenému je nicméně třeba dodat, že běžící odhady, resp. třeba ty co najdete na stránce Stopaře, se mohou, ale spíše nemusí shodovat s oficiálními odhady daných ukazatelů pro zvolené období.To se může týkat například odhadu růstu HDP pro daný kvartál, kdy se v případě nowcastu jednoduše sebere vše, co bylo v tomto čtvrtletí dosud zveřejněno za data, hodí se to do stroje a vypadne nějaké číslo (růstu). Oficiální odhad růstu HDP naproti tomu může být sofistikovanější a může být postaven na skutečné prognóze dílčích složek růstu pro dané čtvrtletí.

A když už jsme u těch běžících odhadů HDP, tak nelze nezmínit výsledek růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2016, který bude zveřejněný dnes odpoledne. Náš nowcast pro tento údaj ukazuje na růst 1,4 %, což se ve světle jiných výpočtů může jevit jako poměrně nízké číslo a pravda může být blíže hodnotě 2 %, což je přibližně i odhad trhu (např. však nejslavnější nowcast z atlantského Fedu – GDPNow – vidí růst téměř 3 %). Pokud by odpoledne americký růst nezklamal a byl nakonec spíše v intervalu 2–3 %, tak to bude velmi důležitý signál pro trhy, neboť zasedání Fedu je za rohem, resp. příští středu.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.