CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

23. 07. 2014

1 komentář

Subjekty:

Starobní důchod si posílá do banky už 59 % lidí, na poštu jde jen 23 %. Jednoduché bankovní služby a nízké poplatky přitahují do bank také stále více seniorů

 


 

„Velkou výhodou posílání důchodu na účet v bance je, že si klient nemusí vyzvedávat všechny peníze najednou a pak je nosit v hotovosti domů. Své peníze má přitom díky platební kartě nebo hotovostním výběrům kdykoliv k dispozici,“ vysvětluje Zdeněk Románek, ředitel retailového bankovnictví Air Bank.

Jak zjistil průzkum, účet u některé z bank má i 22 % seniorů, kteří si pro důchod stále chodí na poštu nebo si ho nechávají doručovat domů v hotovosti. Účet ale pro posílání důchodu zatím nevyužívají, protože podle svých slov potřebují hotovost (27 %), ze zvyku a pohodlnosti se nechtějí změnou zabývat (27 %) nebo mají k bankám obecnou nedůvěru (23 %). Ti, kdo účet nemají vůbec, nejčastěji uvádí, že ho k ničemu nepotřebují (35 %) nebo nechtějí platit poplatky spojené s vedením účtu a s výběry hotovosti (31 %).

„Obavy z poplatků už dnes nejsou na místě. Na trhu lze najít několik bank, které nabízí většinu běžných služeb zdarma. U nás si navíc mohou klienti na jednu smlouvu založit až deset běžných účtů nejen pro sebe, ale i ostatní členy rodiny, třeba starší maminku nebo tatínka. V praxi všichni ušetří za poplatky, které by jinde platili za vedení účtu pro každého člena rodiny zvlášť,“ uzavírá Zdeněk Románek.

Právě postupné snižování poplatků je jedním z důvodů, proč si dnes už celých 59 % seniorů nechává posílat svůj starobní důchod do banky. Druhým důvodem je zjednodušování bankovních služeb, s kterým přišly před pár lety takzvané nové banky. Například na pobočkách Air Bank používají bankovní asistenti stejné internetové bankovnictví jako klienti doma a dívají se s nimi i na jeden monitor. Klient se s ním tak jednoduše seznámí už při založení účtu a ani starší člověk pak nemá problém s ním pracovat i doma.

„Jen během posledních dvou let si k nám začalo posílat důchod přes 13 tisíc klientů nad 65 let. Starší klienti často přichází na doporučení svých dětí, které jim někdy s otevřením účtu a nastavením služeb pomáhají. I bez jejich pomoci to však díky jednoduchým službám zvládají,“ doplňuje Zdeněk Románek.

REKLAMA

Starobní důchod si nechávají na účet posílat o něco častěji senioři, kteří i přes svůj důchodový věk stále aktivně pracují. Této možnosti využívají více než tři čtvrtiny z nich. I u nepracujících seniorů jde ale o více než polovinu.

 

Co je potřeba udělat pro zasílání důchodu na účet u banky

A) Klient, který si o důchod žádá poprvé a zatím jej nepobírá v žádné podobě:

REKLAMA

 1. Zajít na pobočku vybrané banky a vyplnit žádost podle typu instituce, která důchod vyplácí.

 2. Vybrat a do žádosti doplnit číslo účtu, na který se bude důchod posílat (pokud klient účet ještě nemá, může si ho přímo na místě během několika minut přímo při vyplňování žádosti založit).

 3. Podepsanou žádost následně musí sám klient odnést na příslušný úřad, který žádost vyřídí. Peníze z důchodu začnou na účet chodit obvykle za 2 měsíce od podání žádosti.

B) Klient, který si důchod zatím vyzvedává na poště, nechává si ho donášet nebo si ho už nechává posílat do banky, ale chce ji změnit:

 1. Zajít na pobočku vybrané nové banky a vyplnit žádost podle typu instituce, která důchod vyplácí.

 2. Vybrat a do žádosti doplnit číslo účtu, na který se bude důchod posílat (pokud klient účet ještě nemá, může si ho přímo na místě během několika minut přímo při vyplňování žádosti založit).

 3. Podepsanou žádost následně zpracuje sama banka a odešle ji k vyřízení na příslušný úřad. Peníze z důchodu začnou na nový účet chodit obvykle za 2 měsíce od podání žádosti.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kompletní souhrn změn ve státní sociální podpoře, pomoci v hmotné nouzi nebo důchodech

Projděte si přehled všech novinek pro rok 2023 z oblasti státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi důchodů, příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. V roce 2023 bude vyhlášeno také několik výzev, jejichž prostřednictvím je možné získat dotace z evropských prostředků na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2022

Vysoká inflace vehnala lidi do investic

Třetí kvartál byl z pohledu investic v letošním roce nejsilnější. Lidé se investováním snaží chránit své peníze před vysokou inflací, ta ohrožuje rozpočet 71 procent z nich. Nejvíce Češi v letošním roce investují do dluhopisů, přibývá také investorů do 26 let. Naopak stále klesá počet lidí, kteří si spoří na důchod.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Reklama manažer

  15 října, 2014

  Jedná se o on-line reklamní společnost z schválila vláda a certifikovány. Potřebujete úvěr platit za domácí kupní úvěr rozšířit své podnikání půjčky na investice. Zajišťujeme osobní půjčky pro jednotlivce, firmy, podnikatele a ženy.

  Chcete-li použít a získat úvěr dnes, prosím, kontaktujte nás prostřednictvím našeho oficiálního e-mailovou adresu pro více informací, díky.

  E-mail: urgentloans01@hot­mail.com

  Reklama manažer

  Odpovědět